Mzdy ve světě rostou pomaleji, firmy šetří i po krizi

ČTK ČTK
5. 12. 2014 9:55
Celosvětový růst mezd se na úroveň před finanční krizí zatím nevrátil. Od roku 2009 stouply mzdy ve vyspělých zemích jen o necelé půlprocento.
Za slabým růstem mezd ve vyspělých zemích stojí přílišná šetrnost firem.
Za slabým růstem mezd ve vyspělých zemích stojí přílišná šetrnost firem. | Foto: Thinkstock

Ženeva - Tempo růstu mezd v celém světě loni zpomalilo na rovná dvě procenta z 2,2 procenta v předchozím roce. Ve vyspělých zemích se mzdy zvýšily pouze o 0,2 procenta. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní organizace práce (ILO).

Od roku 2009 se mzdy ve vyspělých zemích podle údajů ILO zvýšily pouze o 0,4 procenta, ačkoli produktivita zaměstnanců stoupla o více než pět procent.

Riziko deflace

Globální růst mezd se doposud nevrátil na úroveň z období před příchodem finanční krize, kdy se pohyboval kolem tří procent. Za růstem mezd nyní stojí hlavně rozvíjející se ekonomiky ze skupiny G20, ve kterých loni platy stouply o téměř šest procent.

"Ve vyspělých ekonomikách jako celku zpomalil růst mezd téměř na nulu, v některých jednotlivých zemích se mzdy snížily," uvedla Sandra Polaskiová z ILO. "To mělo dopad na celkový ekonomický výkon, protože to vedlo ke slabé poptávce domácností ve většině těchto zemí a ke zvýšenému riziku deflace v eurozóně," dodala.

Omezování výdajů

Polaskiová podle agentury Reuters rovněž upozornila, že za slabým růstem mezd ve vyspělých zemích nestojí konkurence ze strany levné pracovní síly v rozvíjejících se ekonomikách, ale přílišná šetrnost firem.

"Pokud se úroveň produktivity zvyšuje, můžete se s takovouto konkurencí vypořádat, protože produktivita vaší firmy vám umožní nadále vyplácet solidní mzdy a zároveň udržet konkurenceschopnost," uvedla Polaskiová. Dodala, že firemní zisky se sice po finanční krizi zotavily, podniky se však stále snaží omezovat výdaje, což má negativní dopady na ekonomiku.

Podle ekonomky ILO Kristen Sobeckové se v posledním desetiletí průměrné mzdy v rozvíjejících se ekonomikách pomalu přibližovaly mzdám ve vyspělých zemích. "Mzdy ve vyspělých ekonomikách však stále v průměru dosahují zhruba trojnásobku mezd v rozvíjejících se zemích," uvedla Sobecková.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy