reklama
 
 

Mzdy při nástupu do práce loni vzrostly o 10 až 15 procent. Nejvíce absolventům

16. 2. 2017
Absolventi a "junioři" si polepšili dle konkrétního sektoru o deset až 20 procent. To se týká zejména oblasti podpůrných rolí, obchodních pozic či techniků. Proti tomu mzdy top manažerů velké změny nezaznamenaly a drží se na stejné úrovni, zjistil průzkum poradenské společnosti Hays. Oblast IT dlouhodobě čelí nedostatku kvalitních odborníků. Poptávka firem dále roste, a to nejen v Praze a Brně, ale například i v Ostravě, Liberci či Plzni.

Praha - Po letech stagnace loni mzdy při nástupu do práce v Česku vzrostly o deset až 15 procent, nejvíce absolventům, naopak nejméně vrcholovým manažerům. Vyplývá to z platového průzkumu personálně poradenské společnosti Hays, který vznikl vyhodnocením 6000 registrovaných pracovních nabídek a dat poskytnutých 20 000 uchazeči o pracovní místa.

"Absolventi a juniorní uchazeči si polepšili dle konkrétního sektoru o deset až 20 procent. To se týká zejména oblasti podpůrných rolí, obchodních pozic či techniků. Proti tomu mzdy top manažerů velkých změn nezaznamenaly a drží se na stejné úrovni. Případné zvýšení celkového ohodnocení bylo spíše formou bonusů a odměn," uvedl ředitel Hays ČR Ladislav Kučera.

Průzkum potvrdil i to, že oblast IT dlouhodobě čelí nedostatku kvalitních odborníků. Poptávka firem dále roste, a to nejen v Praze a Brně, řada nových míst vzniká například v Ostravě, Liberci či Plzni.

Nedostatek uchazečů nutí firmy hledat odborníky v zahraničí, a to v zemích, kde může Česko konkurovat výší mzdy, tedy na Slovensku, v Polsku, Itálii a Španělsku. Mzdy v sektoru vzrostly v průměru o pět procent, současně se firmy častěji snaží vyjít kandidátům vstříc ohledně práce z domova, která je v sektoru IT nejžádanějším benefitem.

Rovněž se dál zvyšuje poptávka po technicky zdatných specialistech, těch je v ČR jako ve většině evropských ekonomik kritický nedostatek. Mzdy v sektoru vzrostly o pět až deset procent v závislosti na pozici. I zde si nejvíce polepšili uchazeči s délkou praxe do tří let. Často poptávaní jsou designéři, technologové výroby či procesní inženýři.

Pro centra sdílených služeb je typická poptávka po jazykově schopných uchazečích s plynulou znalostí alespoň dvou cizích jazyků. Letos se centra mají v plánu rozrůst o více než pětinu, v souvislosti s tím mzdy v sektoru plošně vzrostly o deset až 15 procent. Vedle angličtiny jsou žádány německý či francouzský jazyk, jejich znalost znamená vyšší mzdu až o 20 procent proti uchazečům, již hovoří jen anglicky.

Finance a účetnictví patří mezi méně kritické sektory, uchazečů je relativní dostatek a firmy nemívají problémy taková místa obsadit. Bankovnictví výraznější růst mezd nezaznamenalo, držel se kolem pěti procent.

Český statistický úřad loni v prosinci oznámil, že průměrná mzda v Česku ve třetím čtvrtletí 2016 meziročně stoupla o 4,5 procenta na 27 220 korun. Po odečtení inflace se lidem výdělek zvýšil o čtyři procenta.

autor: ČTK | 16. 2. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama