Mzdy kvalifikovaných pracovníků prudce rostou. Firmy ale musí přidat i stávajícím, jinak utečou

Iva Špačková Iva Špačková
17. 1. 2018 14:48
Firmy přidávaly hlavně novým pracovníkům, které přetahovaly od konkurence. Letos se musí zaměřit i na stálé zaměstnance.
Firmám chybí experti. Nejvíce strojaři či elektroinženýři. (Ilustrační snímek)
Firmám chybí experti. Nejvíce strojaři či elektroinženýři. (Ilustrační snímek) | Foto: Hays

Praha - Mzdy kvalifikovaných pracovníků v Česku loni stouply v průměru o 15 procent. Vyplývá to ze studie personálněporadenské společnosti Hays. Ta vychází z analýzy 6000 pracovních nabídek a údajů od 21 tisíc uchazečů sebraných napříč republikou.

Výdělky lidí porostou i letos, očekává Hays. Firmy by však měly přidávat i svým loajálním zaměstnancům, na které při růstu mezd zapomněly a jimž dochází trpělivost. Změnit místo může totiž až devět z deseti pracovníků, ukázal průzkum.

"Podobně jako v loňském roce jsou žádaní absolventi. Snadněji se uplatní i ti bez zkušeností. Pokud však mohou nabídnout relevantní praxi při studiu, mají finanční nabídku vyšší v průměru o 15 až 20 procent proti kolegům bez praxe," říká ředitel Hays Ladislav Kučera.

"Po delší době také přibylo příležitostí pro zkušené uchazeče a manažery. I zde rostly mzdy, což nebylo v předchozích letech obvyklé," dodává Kučera.

Nejvíce rostly výdělky v administrativě a ve výrobě a strojírenství - v průměru o pětinu. V administrativě byl největší hlad po sekretářkách, právnících a personalistech, ve výrobě pak po manažerech kvality a po inženýrech z oboru strojírenství a elektro.

Boj o zaměstnance probíhá ve všech oborech. V době, kdy je v Česku nejnižší nezaměstnanost v Evropě (pod tři procenta podle Eurostatu) a počet volných míst překonává každý měsíc nový rekord, je velmi těžké najít zaměstnance, který by splňoval náročné požadavky firem ve všech ohledech. Firmy by tak podle Kučery měly ze svých požadavků slevit, jinak nenajdou dostatečný počet pracovníků a budou muset odmítat zakázky.

"Společnosti se musí naučit pracovat s kandidáty, kteří mají tu správnou motivaci, a nelpět často zbytečně na požadavku počtu odpracovaných let nebo pracovní zkušenosti ze stejného odvětví," radí ředitel Hays. 

Foto: Hays

Vedle hledání nových expertů by se pak firmy podle něj měly zaměřit na to, aby si udržely své dosud loajální zaměstnance. Z výzkumu mezi pracovníky totiž vyšlo, že o změně zaměstnavatele uvažuje téměř 90 procent z nich. Jen 11 procent lidí vylučuje, že by z firmy odešlo.

Foto: Hays

Nejčastějším důvodem ke změně zaměstnání je nespokojenost s výší mzdy. Mezi důvody dále následují nulový kariérní posun, špatné vedení, nedostatečná komunikace či špatné vztahy mezi kolegy.

"Firmy se v předchozích dvou letech zaměřovaly na to, aby přilákaly nové pracovníky. Nabízely jim proto atraktivní mzdy, které byly často vyšší, než měli dosavadní zaměstnanci. Nyní musí mzdy vyrovnat i těmto pracovníkům. Pokud to neudělají, hrozí jim jejich odliv," vysvětluje Kučera.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy