Muž vyhrál spor ohledně diskriminace. Úřad místo něj povýšil méně kvalifikovanou ženu

Ondřej Neufus Ondřej Neufus
23. 3. 2018 10:05
Rakouský úředník Peter Franzmayr vysoudil přes 317 tisíc eur, protože byl obětí sexismu. Na manažerskou pozici v oblasti dopravy byla dosazena žena, která dosáhla ve výběrovém řízení horšího výsledku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Vídeň - Rakouské ministerstvo dopravy, inovací a technologií prohrálo spor o genderové diskriminaci. V roce 2011 se na ministerstvu rozhodli sloučit dvě oddělení. Tehdejší ministryně Doris Buresová do jejich čela potřebovala nového manažera. Ze tří uchazečů si vybrala Ursulu Zechnerovou. Informuje o tom rakouský server Die Presse

To se nelíbilo neúspěšnému kandidátovi Peteru Franzmayrovi, který v rámci výběrového řízení dostal o 0,25 procenta vyšší hodnocení. Byl tak kvalifikovanější a tvrdil, že Zechnerová dostala pozici, protože je žena.

Po sedmi letech mu dal soud za pravdu a stát mu musí vyplatit rozdíl mezi jeho současnou mzdou a potenciální - kterou by dostal jako vedoucí oddělení na ministerstvu. V pondělí částku vyčíslil na 317 638 eur (přes 8 milionů korun).

Buresová stále tvrdí, že výběrové řízení bylo v souladu se zákonem, ovšem přiznává, že v manažerských pozicích často schází ženy a to hrálo v rozhodování roli. "Doufám, že toto rozhodnutí nezpochybní princip podpory příjímání žen do vyšších pozic," řekla Buresová rakouskému webu.

Soudy v Česku se zabývaly podobným případem například v roce 2005, kdy Marie Čauševićová tvrdila, že nedostala místo finanční ředitelky Pražské teplárenské, protože je žena. Soud jí za pravdu nedal a její návrh zamítl.

V Česku se o tomto problému hovoří také díky soutěži Sexistické prasátko nebo webu Sexismy.cz. Na něj píši příspěvky lidé, kteří se s nějakou formou sexismu setkali.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

před 1 hodinou

Ronaldo je na covid stále pozitivní, proti Messimu nenastoupí

Pětinásobný nejlepší fotbalista světa Cristiano Ronaldo chybí kvůli nákaze koronavirem v nominaci Juventusu na večerní zápas Ligy mistrů proti Barceloně. Na jeho očekávané souboje s hvězdou Katalánců Lionelem Messim tak tentokrát nedojde.

Pětatřicetiletý Ronaldo byl pozitivně testován na koronavirus před dvěma týdny v portugalské reprezentaci. Od té doby je v karanténě a nemá příznaky covidu-19, k návratu na trávník ale potřebuje negativní výsledek testu. Ten podle úterní informace televizní stanice Sky Sport Italia nepřinesly ani nejnovější odběry.

Hráč na sociálních sítích uvedl, že se cítí zdravotně zcela v pořádku, a přidal ostrou kritiku věrohodnosti PCR testů. Kvůli nákaze Ronaldo vynechal zatím tři zápasy Juventusu a turínský tým bez něj vyhrál pouze jednou.

Další zprávy