Muž vyhrál spor ohledně diskriminace. Úřad místo něj povýšil méně kvalifikovanou ženu

Ondřej Neufus Ondřej Neufus
23. 3. 2018 10:05
Rakouský úředník Peter Franzmayr vysoudil přes 317 tisíc eur, protože byl obětí sexismu. Na manažerskou pozici v oblasti dopravy byla dosazena žena, která dosáhla ve výběrovém řízení horšího výsledku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Vídeň - Rakouské ministerstvo dopravy, inovací a technologií prohrálo spor o genderové diskriminaci. V roce 2011 se na ministerstvu rozhodli sloučit dvě oddělení. Tehdejší ministryně Doris Buresová do jejich čela potřebovala nového manažera. Ze tří uchazečů si vybrala Ursulu Zechnerovou. Informuje o tom rakouský server Die Presse

To se nelíbilo neúspěšnému kandidátovi Peteru Franzmayrovi, který v rámci výběrového řízení dostal o 0,25 procenta vyšší hodnocení. Byl tak kvalifikovanější a tvrdil, že Zechnerová dostala pozici, protože je žena.

Po sedmi letech mu dal soud za pravdu a stát mu musí vyplatit rozdíl mezi jeho současnou mzdou a potenciální - kterou by dostal jako vedoucí oddělení na ministerstvu. V pondělí částku vyčíslil na 317 638 eur (přes 8 milionů korun).

Buresová stále tvrdí, že výběrové řízení bylo v souladu se zákonem, ovšem přiznává, že v manažerských pozicích často schází ženy a to hrálo v rozhodování roli. "Doufám, že toto rozhodnutí nezpochybní princip podpory příjímání žen do vyšších pozic," řekla Buresová rakouskému webu.

Soudy v Česku se zabývaly podobným případem například v roce 2005, kdy Marie Čauševićová tvrdila, že nedostala místo finanční ředitelky Pražské teplárenské, protože je žena. Soud jí za pravdu nedal a její návrh zamítl.

V Česku se o tomto problému hovoří také díky soutěži Sexistické prasátko nebo webu Sexismy.cz. Na něj píši příspěvky lidé, kteří se s nějakou formou sexismu setkali.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy