Mubea plánuje postavit novou továrnu v Prostějově

ČTK ČTK
15. 5. 2014 17:03
Německý výrobce automobilových komponentů Mubea může v novém závodu v Prostějově zaměstnat dalších 500 lidí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Škoda Auto

Prostějov - Německá společnost Mubea plánuje, že v Prostějově postaví novou továrnu na výrobu dílů pro automobilový průmysl, ve které by mohlo najít práci nejméně 500 lidí. Radnice už firmě nabídla pozemky v průmyslové zóně, řekl ve čtvrtek novinářům náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Koncern Mubea už v Prostějově vlastní jeden výrobní závod, v němž pracuje 790 lidí. Výši plánované investice firma nezveřejnila. Prostějovsko v dubnu vykázalo nezaměstnanost 7,6 procenta.

Pokud se německá Mubea pro Prostějov rozhodne, tak stavbu nové továrny chce podle Pospíšila zahájit příští rok a její zkušební provoz v polovině roku 2016. Investor má podle Pospíšila zájem o pozemky v průmyslové zóně o celkové rozloze téměř 7,3 hektaru.

Město tyto pozemky získalo zpět po odstoupení od kupní smlouvy se společností Modřany Power, která svoji plánovanou investici ve stanoveném termínu nezahájila.

Radní chtějí pozemky prodat české pobočce koncernu Mubea-HZP za cenu, kterou stanoví znalci.

"Již při potenciálním projednávání výstavby areálu společnosti Amazon v Prostějově jsme se setkali s tím, že mezi jednotlivými průmyslovými zónami v České republice panuje ostrý konkurenční boj. Vím o tom, že firma Mubea-HZP má nabídky na výstavbu nového výrobního areálu z různých lokalit naší země, které se předhání ve výhodnosti podmínek prodeje pozemků, proto Prostějov nemůže stát stranou,“ dodal Pospíšil.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy