Mošnovskou opravnu letadel má zachránit ruský investor

ČTK ČTK
29. 1. 2015 12:45
Do podniku by měl vstoupit strategický investor, který by měl splatit dluhy za čtvrt miliardy korun a dalších 25 milionů přidat na provoz.
Opravárenské centrum pro opravu letadel Mošnov.
Opravárenské centrum pro opravu letadel Mošnov. | Foto: Aktuálně.cz

Mošnov (Novojičínsko) - Vedení opravny letadel Job Air Technic, která je od loňska v insolvenčním řízení, předložilo soudu návrh reorganizačního plánu firmy. Do podniku by měl vstoupit strategický investor, který bude reorganizační plán financovat. Podle informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku má být tímto investorem společnost Berinda Holdings Limited se sídlem na Kypru, která by do podniku vložila 265 milionů korun.

Ředitel společnosti Job Air Technic Daniel Barč ČTK řekl, že investor by ve firmě získal stoprocentní podíl. Současnými majoritními vlastníky jsou Barč a obchodní ředitel Daniel Hurta. "Za kyperskou firmou stojí ruský investor," řekl Barč s tím, že bližší informace zatím nemůže sdělit. Už dříve řekl, že ve výběrovém řízení byl vybrán investor s nejvyšší nabídkou.

O přijetí reorganizačního plánu bude rozhodovat schůze věřitelů. O její svolání vedení firmy požádalo soud.

Advokátka kyperské společnosti Martina Machytková v prohlášení uvedla, že 240 milionů korun použije Job Air Technic na uspokojení věřitelů a splnění reorganizačního plánu a 25 milionů korun jako úvěr na zajištění provozních a investičních potřeb firmy. Každá z pohledávek nezajištěných věřitelů má být uspokojena ve výši jednoho procenta. Důvodem částečného uspokojení věřitelů je i skutečnost, že podnik chce s nimi nadále spolupracovat.

Mezi opatřeními, jakými vedení firmy navrhuje provést reorganizaci, je například restrukturalizace pohledávek věřitelů. To by spočívalo mimo jiné v prominutí částí dluhů. Firma by dále vydala akcie a také by úvěrem zajistila financování svého provozu. Podle předkladatelů plánu, kterými jsou Barč a Hurta, byl tento způsob reorganizace zvolen jako nejvhodnější hlavně kvůli rychlosti řešení úpadkové situace.

Dluhy za spořitelnou a ČEB

Do insolvence se firma, která sídlí nedaleko Ostravy na letišti v Mošnově na Novojičínsku, dostala kvůli dluhům přesahujícím 800 milionů korun. Hlavními věřiteli jsou Česká exportní banka a Česká spořitelna. Společnost má 200 zaměstnanců a podle Barče je její provoz stabilní.

Podle zprávy insolvenčního správce zveřejněné v insolvenčním rejstříku firma loni hospodařila se ztrátou, která na konci listopadu přesahovala 52 milionů korun. Bude to pravděpodobně jeden z nejlepších výsledků od roku 2008, kdy firma začala podnikat.

Opravna byla původně součástí leteckého holdingu CCG ostravského podnikatele Daneše Zátorského. Ten už v ní ale nepůsobí. Od počátku podnik fungoval díky státním dotacím, dostal jich přes 360 milionů korun. Dotace se ale postupně snižovaly a firma se následně dostala do problémů.

V říjnu 2013 začal podnik poprvé pracovat na plnou kapacitu. Stalo se tak díky tomu, že uzavřel smlouvu s ruskou společností Aeroflot a stal se jejím jediným smluvním partnerem pro servis a opravy letadel Airbus 320 mimo území bývalého Sovětského svazu.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta, uvedl ČSÚ ve zpřesněném odhadu

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V úetrý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici tak zpřesnili své předchozí odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy