Mošnovskou opravnu letadel má zachránit ruský investor

ČTK ČTK
29. 1. 2015 12:45
Do podniku by měl vstoupit strategický investor, který by měl splatit dluhy za čtvrt miliardy korun a dalších 25 milionů přidat na provoz.
Opravárenské centrum pro opravu letadel Mošnov.
Opravárenské centrum pro opravu letadel Mošnov. | Foto: Aktuálně.cz

Mošnov (Novojičínsko) - Vedení opravny letadel Job Air Technic, která je od loňska v insolvenčním řízení, předložilo soudu návrh reorganizačního plánu firmy. Do podniku by měl vstoupit strategický investor, který bude reorganizační plán financovat. Podle informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku má být tímto investorem společnost Berinda Holdings Limited se sídlem na Kypru, která by do podniku vložila 265 milionů korun.

Ředitel společnosti Job Air Technic Daniel Barč ČTK řekl, že investor by ve firmě získal stoprocentní podíl. Současnými majoritními vlastníky jsou Barč a obchodní ředitel Daniel Hurta. "Za kyperskou firmou stojí ruský investor," řekl Barč s tím, že bližší informace zatím nemůže sdělit. Už dříve řekl, že ve výběrovém řízení byl vybrán investor s nejvyšší nabídkou.

O přijetí reorganizačního plánu bude rozhodovat schůze věřitelů. O její svolání vedení firmy požádalo soud.

Advokátka kyperské společnosti Martina Machytková v prohlášení uvedla, že 240 milionů korun použije Job Air Technic na uspokojení věřitelů a splnění reorganizačního plánu a 25 milionů korun jako úvěr na zajištění provozních a investičních potřeb firmy. Každá z pohledávek nezajištěných věřitelů má být uspokojena ve výši jednoho procenta. Důvodem částečného uspokojení věřitelů je i skutečnost, že podnik chce s nimi nadále spolupracovat.

Mezi opatřeními, jakými vedení firmy navrhuje provést reorganizaci, je například restrukturalizace pohledávek věřitelů. To by spočívalo mimo jiné v prominutí částí dluhů. Firma by dále vydala akcie a také by úvěrem zajistila financování svého provozu. Podle předkladatelů plánu, kterými jsou Barč a Hurta, byl tento způsob reorganizace zvolen jako nejvhodnější hlavně kvůli rychlosti řešení úpadkové situace.

Dluhy za spořitelnou a ČEB

Do insolvence se firma, která sídlí nedaleko Ostravy na letišti v Mošnově na Novojičínsku, dostala kvůli dluhům přesahujícím 800 milionů korun. Hlavními věřiteli jsou Česká exportní banka a Česká spořitelna. Společnost má 200 zaměstnanců a podle Barče je její provoz stabilní.

Podle zprávy insolvenčního správce zveřejněné v insolvenčním rejstříku firma loni hospodařila se ztrátou, která na konci listopadu přesahovala 52 milionů korun. Bude to pravděpodobně jeden z nejlepších výsledků od roku 2008, kdy firma začala podnikat.

Opravna byla původně součástí leteckého holdingu CCG ostravského podnikatele Daneše Zátorského. Ten už v ní ale nepůsobí. Od počátku podnik fungoval díky státním dotacím, dostal jich přes 360 milionů korun. Dotace se ale postupně snižovaly a firma se následně dostala do problémů.

V říjnu 2013 začal podnik poprvé pracovat na plnou kapacitu. Stalo se tak díky tomu, že uzavřel smlouvu s ruskou společností Aeroflot a stal se jejím jediným smluvním partnerem pro servis a opravy letadel Airbus 320 mimo území bývalého Sovětského svazu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy