Mošnovská opravna letadel neskončí v konkurzu. Zastal se jí vrchní soud

Ivana Gračková
10. 11. 2015 12:14
Vrchní soud v Olomouci se postavil na stranu firmy Job Air a jejího věřitele České exportní banky. Zamítl rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě, který poslal firmu na návrh dalšího věřitele - České spořitelny - do konkurzu. Zaměstnanci tak získali naději, že nepřijdou o práci. Rozhodnutí ostravského soudu ale firmu již poškodilo na zakázkách.
Opravna letadel v Mošnově.
Opravna letadel v Mošnově. | Foto: Libor Fojtík

Ostrava - Ještě v létě to vypadalo, že obří opravna letadel v Mošnově u Ostravy definitivně skončí v konkurzu, a dvě stovky lidí tak ztratí práci. Teď se situace obrací. Možnou reorganizaci firmy Job Air Technic (JAT), která má závazky ve výši 900 milionů korun, v pondělí vrátil do hry Vrchní soud v Olomouci.

Reorganizaci, kterou navrhoval sám dlužník a podporovala Česká exportní banka (ČEB) jako jeden z největších věřitelů, letos v červenci zamítl Krajský soud v Ostravě. Vyslyšel argumenty dalšího velkého věřitele, České spořitelny, a poslal JAT do konkurzu.

Jak samotný opravárenský závod, tak někteří věřitelé včetně ČEB, která si od reorganizace slibuje větší návratnost svých pohledávek než od konkurzu, se proti rozhodnutí odvolali. Vrchní soud jim dal za pravdu, když jednoznačně odmítl závěry, na jejichž základě poslal krajský soud JAT do konkurzu, některé dokonce označil za pouhé spekulace.

Případ vrací zpět k novému projednání. "Teď budeme muset počkat na nové rozhodnutí krajského soudu. Podnik je v provozu a aktuálně má zajištěny zakázky i provozní financování," sdělil insolvenční správce Jiří Zrůstek.

Podrobnosti čtěte na webu Hospodářských novin.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výsledek primárek ve Wisconsinu úřady oznámí až příští týden

V americkém státě Wisconsin se i přes pandemii nemoci covid-19 konaly prezidentské primárky, ve kterých se v případě demokratů utkali o stranickou prezidentskou nominaci někdejší viceprezident Joe Biden a senátor Bernie Sanders.

Výsledky budou podle rozhlasové stanice NPR zveřejněny až 13. dubna jak dříve určil jeden ze soudů, který spor o konání voleb během krizové doby nynější pandemie rozhodoval.

Ve Wisconsinu tamní ministerstvo zdravotnictví podle úterní bilance eviduje 2578 nakažených, z nichž 92 nemoci podlehlo. U 745 lidí si jejich stav vyžádal hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Boeing připravuje nové softwarové opravy pro 737 MAX

Americká společnost Boeing oznámila, že připraví dvě nové aktualizace pro počítač letové kontroly v letadlech 737 MAX, která jsou po dvou tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii prozatím vyřazeny z provozu.

V noci na středu o tom informovala agentura Reuters. Boeing se snaží získat u amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) souhlas s obnovením provozu těchto strojů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy