Moody's: Finanční situace ČR je slušná, zadlužení nízké

ČTK ČTK
1. 7. 2015 22:20
Ekonomika České republiky nyní podle Moody's zažívá silné oživení. Riziko představuje politická nejistota.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Frankfurt nad Mohanem - Finanční situace České republiky zůstane v tomto a v nadcházejícím roce pravděpodobně dobrá. Ve středeční zprávě to uvedla mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service. Pomáhat jí bude obezřetná fiskální politika a relativně nízká úroveň zadlužení.

Riziko ale představuje politická nejistota, stojí ve výroční úvěrové analýze Moody's věnované České republice.

"Česká republika těží z výsledků obezřetné fiskální politiky a solidní finanční situace. Toto podporuje relativně nízký podíl státního dluhu," uvedl v prohlášení analytik Moody's Marco Zaninelli.

Agentura podotkla, že ekonomika ČR nyní zažívá silné oživení. Pro tento rok předpokládá zvýšení reálného hrubého domácího produktu (HDP) ČR o 2,5 procenta. Příští rok očekává zrychlení tempa růstu na 2,7 procenta. Ekonomiku potáhne vzhůru hlavně domácí poptávka.

Agentura poznamenává, že odklon od úsporných fiskální opatření, která prováděla předešlá vláda, vedl k prohloubení rozpočtového schodku z 1,2 procenta HDP za rok 2013 na loňská dvě procenta výkonu ekonomiky. Moody's odhaduje, že na této úrovni deficit zůstane i v tomto roce. Příští rok očekává jeho snížení na 1,5 procenta HDP.

Roky fiskální obezřetnosti ale mají za výsledek "příjemný" poměr dluhu vůči HDP, stojí také v oznámení. V loňském roce tento poměr klesl o 2,5 procentního bodu na 42,6 procenta.

Úvěrovým ratingem Česka se Moody's v nejnovější zprávě nezabývala. ČR má nyní u této agentury ratingovou známku A1 se stabilním výhledem.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 2 hodinami

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy