Začněte se učit, radí ministerstvo. Půl milionu českých montérů brzy nahradí roboti

ČTK ČTK
12. 11. 2019 13:58
Zhruba o 400 000 pracovních míst přijde do roku 2030 Česko kvůli digitalizaci, robotizaci a sdílené ekonomice. V zemi ovšem vzniknou i nová místa, jejich struktura však bude odlišná.
Foto: ČTK

Při prezentaci nového Strategického rámce politiky zaměstnanosti ČR to na mezinárodní konferenci Fórum zaměstnanosti: Trendy a výzvy trhu práce 4.0 v Olomouci řekl náměstek ministryně práce a sociálních věcí Jiří Vaňásek.

Odborníci podle Vaňáska odhadují, že největší úbytek pracovních míst Česko do roku 2030 zaznamená v kategorii zaměstnanců, kteří obsluhují stroje, zařízení nebo pracují jako montéři. Tyto pracovníky v příštích letech nahradí robotické stroje a další moderní technologie.

Příští roky budou ve znamení změny charakteru a organizace práce, která bude souviset s vyšší digitalizací a rozvojem sdílené ekonomiky, uvedl Vaňásek. Upozornil na to, že bude nutné se více zaměřit na celoživotní vzdělávání a rekvalifikace zaměstnanců, aby se sladila měnící se poptávka trhu práce se vzdělanostní strukturou.

V odborných kruzích se začíná diskutovat o tom, že by v budoucnu mohlo být zavedeno zdanění robotů, které v továrnách postupně nahradí lidskou pracovní sílu, a dalších vstupů do výroby. Více světla do této problematiky by podle Vaňáska měla vnést chystaná studie, která zmapuje, jak se k tomuto citlivému tématu hodlají postavit země v Evropské unii.

"Výsledky bychom měli mít v průběhu příštího roku. Jsem velmi zvědavý na výstup. Troufnu si říct, že to spíš bude potom o politickém rozhodnutí než o tom odborném," podotkl Vaňásek.

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý v říjnu řekl, že digitální technologie nebudou mít za následek úbytek celkového počtu pracovních míst. "Technologický pokrok může vést k zániku určitých pracovních míst, ale současně si vždy vytvoří pracovní místa nová," uvedl.

Zavádění digitálních technologií v českém průmyslu a službách podle Dlouhého značně zvýší produktivitu a umožní tak výraznější růst mezd pracovníků, než je tomu nyní. Firmy ovšem musejí investovat do progresivních technologií, aby si udržely konkurenceschopnost.

Podle loni zveřejněné studie společnosti McKinsey může digitalizace zdvojnásobit růst produktivity a zvýšit HDP České republiky do roku 2025 až o 26 miliard eur ročně, což představuje urychlení růstu o jeden procentní bod. Pokud Česko srovná krok se zeměmi západní a severní Evropy, zdvojnásobí do roku 2025 tuzemská digitální ekonomika svůj podíl na HDP z osmi na 16 procent.

Česká ekonomika v předchozích letech rostla rychlým tempem, hlavní zdroje růstu, jako je vysoká zaměstnanost a zvyšování počtu pracovních hodin na zaměstnance, už ovšem naráží na své limity. Novým motorem růstu produktivity je podle studie společnosti McKinsey právě digitalizace.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy