Monopol ČSA a Aeroflotu na lety do Moskvy skončí

ČTK ČTK
9. 9. 2014 17:10
Příchod nového konkurenčního dopravce by mohl přinést postupné snižování cen letenek.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Od konce března příštího roku skončí monopolní postavení Českých aerolinií a ruského Aeroflotu na lince z Prahy do Moskvy. Na lukrativní trati by mohl začít létat druhý dopravce z obou zemí, shodly se letecké úřady v Rusku a v Česku. Další dopravce bude moci podle ministerstva dopravy uskutečnit maximálně sedm letů týdně.

"Je to dobrá zpráva pro všechny cestující. Příchod nového konkurenčního dopravce by mohl přinést postupné snižování cen letenek. I když zájem o tyto lety vinou současné krize poklesl, na jaře by se situace mohla zlepšit a vést k nárůstu osobní přepravy," uvedl ředitel internetového prodejce letenek Letuška.cz Josef Trejbal. "V současnosti operují České aerolinie a ruský Aeroflot každý 28 letů týdně," dodal.

Uvolnění pravidel se ale zatím týká pouze jediné linky mezi oběma hlavními městy. U ostatních destinací v Rusku stále platí dosavadní režim, kdy může létat pouze jediný dopravce z každé země,"  upřesnil mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. České i ruské úřady nicméně pokračují v jednání o nové dohodě, která by liberalizovala celý trh.

ČSA dosavadní výhody uzavřeného trhu a z toho plynoucích vyšších cen hojně využívají. Na linky do Ruska a okolních destinací tuzemský dopravce v minulosti přesunul velkou část svých leteckých kapacit. Celkem ČSA operují mezi ČR a Ruskem deset pravidelných linek, osm z Prahy a dvě z Karlových Varů. Do zemí bývalého Sovětského svazu je to dalších pět pravidelných spojů.

 

Právě se děje

Další zprávy