Mobil zlevněný na polovinu, parfém o 70 procent? Obří slevy jsou ve skutečnosti klam

Ekonomika Ekonomika
3. 1. 2019 10:06
E-shopy po Vánocích opět lákají na slevy ve výši desítek procent. Ve skutečnosti však úspora není tak senzační, jak se zákazníkům může na první pohled zdát. O konkrétních případech informují Hospodářské noviny. Stát přitom podle deníku nemá páku na to, aby většině slevových triků zamezil.
Povánoční slevy v obchodech a nákupních centrech
Povánoční slevy v obchodech a nákupních centrech | Foto: Tomáš Cetkovský

Třeba Alza nyní podle Hospodářských novin zlevnila iPhone 6S s pamětí 32 gigabytů z necelých 18 tisíc korun na polovinu. Podle srovnávače cen Heureka.cz přitom cena tohoto telefonu ve zmíněné konfiguraci v ostatních e-shopech během roku nepřesáhla 14 tisíc, a v prosinci dokonce klesla pod 10 tisíc korun. Alzou avizovaná povánoční sleva ve výši 50 procent tak reálně dosahuje pouze třetiny až desetiny původní ceny.

Podobné triky na zákazníky zkouší také e-shopy Datart, Mall.cz nebo internetový obchod s kosmetikou a parfémy Notino.cz. Ten u parfémované vody pro ženy Lanvin Éclat d’Arpège uvádí původní cenu 2249 korun, kterou nyní snížil o 69 procent na 690 korun. Průměrná cena zmíněného parfému přitom podle Heureka.cz v ostatních e-shopech v posledních 10 letech v průměru nikdy nepřesáhla tisíc korun. Reálná sleva je tedy sotva třetinová.

Internetové obchody dobře vědí, že pokud výši slev přifouknou, zvýší se jim tržby. Ty mohou v povánočních výprodejích probíhajících od 25. prosince do konce ledna odhadem dosáhnout až 20 miliard korun. Za jediný týden listopadových slev v rámci Black Friday pak tržby e-shopů přesáhly čtyři miliardy korun a meziročně narostly skoro o pětinu.

Podle České obchodní inspekce (ČOI), která dohlíží na dodržování práv spotřebitelů, jsou zákony na klamavé slevové akce většinou krátké. "Žádný zákon neupravuje, jak dlouho má původní cena trvat, než se z ní udělá sleva," říká mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. Pokud tedy aktuální sleva vyplývá z ceny platné třeba před třemi lety, nemůže inspekce zasáhnout. Zákon to umožňuje pouze v případě, kdy prodejce zboží zlevní z ceny, za kterou ho v minulosti nikdy nenabízel, uzavírají HN.

Povánoční slevy v obchodech a nákupních centrech | Video: Tomáš Cetkovský
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy