Mlékárna Olma rekordní rok nezopakovala, tržby klesly kvůli ceně mléka

ČTK ČTK
29. 8. 2016 15:45
Pokles tržeb po předchozím čtyřletém období růstu zaznamenala loni mlékárna Olma, která patří do holdingu Agrofert ministra financí Andreje Babiše. Může za to pokles cen mléka a mléčných výrobků kvůli celosvětové stagnaci poptávky.
Mlékárna Olma. Ilustrační foto.
Mlékárna Olma. Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Olomouc – Mlékárna Olma, která patří do holdingu Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO), loni po předchozím čtyřletém období růstu vykázala pokles tržeb.

Zatímco v roce 2014 utržila rekordní 3,457 miliardy korun, loni se její tržby kvůli poklesu cen mléka a mléčných výrobků meziročně snížily o šest procent na 3,24 miliardy korun.

Olmě zároveň klesl zisk ze 140,5 milionu korun v roce 2014 na 129,5 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.

Generální ředitelka Olmy Simona Sokolová uvedla, že v roce 2015 vývoj na trhu s mlékem a mléčnými výrobky negativně ovlivnila celosvětová stagnace poptávky. "Tento útlum poptávky trvá již od poloviny roku 2014 a v jeho důsledku mléčné a především pak komoditní výrobky po celý rok 2015 provázel pokles cen. U některých až na hranici intervenčních cen," komentovala Sokolová loňské hospodaření.

Produkce syrového mléka naopak podle Sokolové vzrostla, a to i v Česku, což mělo za následek snížení výkupní ceny mléka. Sokolová upozornila,že průměrná roční cena syrového mléka se v roce 2015 propadla z rekordní úrovně 9,37 koruny za litr na 7,66 koruny.

"Pokles výkupní ceny syrového mléka však následoval až se zpožděním za rychlým poklesem prodejních cen mléčných výrobků, především těch komoditních," uvedla. Ve srovnání s rokem 2014 cena komoditních mléčných výrobků, mezi které patří například sušené mléko, klesla až o 50 procent.

Olma je významným tuzemským výrobcem mléčných výrobků. Mezi její hlavní odběratele patří obchodní řetězce. Rozhodující součástí prodejního sortimentu Olmy u většiny významných odběratelů v Česku, na Slovensku, v Polsku a Maďarsku jsou čerstvé mléko a smetany, kysané výrobky a jogurty. Export se na tržbách Olmy podílí více než deseti procenty.

Kromě Polska, Slovenska a Maďarska Olma podle Sokolové exportuje i do dalších zemí EU. "Sušené mléko je pak oblíbeným vývozním artiklem především do třetích zemí," podotkla.

V posledních letech Olma masivně investovala například do nové technologie na výrobu máselných výrobků, díky které jako první tuzemská mlékárna uvedla na trh tradiční máslo se sníženým obsahem tuku. Zařízení stálo bezmála 100 milionů korun.

V roce 2014 Olma zahájila další velkou investici za více než 100 milionů korun, která směřovala do nové výrobní linky na přírodní sýry, z nichž první pod názvem Olmín začala mlékárna prodávat loni. Na projekt získala Olma dotaci 46 milionů korun z programu rozvoje venkova. Vedení Olmy si od projektu podle Sokolové slibuje zvýšení konkurenceschopnosti a diverzifikaci portfolia mléčných výrobků.

Skupina Agrofert ovládla Olmu v roce 2009, kdy kapitálově vstoupila do společnosti Milkagro, která byla majoritním vlastníkem mlékárny. Milkagro do té doby vlastnili zemědělci. Olma zaměstnává zhruba 440 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy