Mládek: CzechInvest a CzechTrade se slučovat nebudou

ČTK ČTK
7. 1. 2014 14:25
Sjednocení činností obou státních organizací naplánoval bývalý ministr Martin Kuba
Jan Mládek.
Jan Mládek. | Foto: ČSSD

Praha - Státní agentury CzechInvest a CzechTrade se slučovat nebudou. CzechInvest by se měl vrátit ke svému původnímu poslání, tedy získávání zahraničních investic. V rozhovoru pro ČTK to řekl kandidát na ministra průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Sjednocení činností obou státních organizací naplánovalo ministerstvo za bývalého šéfa Martina Kuby (ODS).

"V případě CzechInvestu bych chtěl obnovit jeho fungování v původním slova smyslu, to znamená, že by měl mít těch osm zastoupení ve světě, kde by získával investice," uvedl Mládek.

Exministr Kuba loni v březnu uvedl, že CzechTrade a CzechInvest se sloučí v jeden subjekt k loňskému 31. prosinci, zdůvodnil to mimo jiné úsporami. Značka CzechTrade měla být zachována a integrována pod CzechInvest jako divize. CzechTrade pomáhá tuzemským firmám s hledáním obchodních partnerů.

Sloučení obou agentur mělo být jedním z hlavních úkolů nového generálního ředitele agentury CzechInvest. Tím Kuba loni v srpnu jmenoval Mariana Piechu, který působil jako ředitel odboru inovačního podnikání a investic na MPO.

Nynější ministr průmyslu a obchodu v demisi Jiří Cienciala Kubův plán pozastavil s tím, že o případném sloučení rozhodne až nový ministr.

Mládek ČTK dále řekl, že mezi jeho hlavní cíle v podpoře exportu na letošní rok patří, kromě obnovení fungování CzechInvestu, zlepšení fungování ekonomické diplomacie. Ta se má zaměřit více na země jako jsou Čína a Turecko.

Před zvyšováním počtu zahraničních obchodních zastoupení ČR dává Mládek přednost zefektivnění jejich činnosti. "Stát by se měl při podpoře exportu více angažovat v zemích mimo OECD, kde jsou možná i režimy, které ne zcela uznávají koncept lidským práv, ale my potřebujeme vyvážet všude," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy