Mládek chce prolomit limity těžby, představil tři varianty

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
Aktualizováno 23. 1. 2015 14:30
Ministr průmyslu a obchodu nepočítá, že by vláda zvedla ruku pro zachování stávajících těžebních limitů. Přesto dává ke zvážení i tuto variantu.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Limity na těžbu hnědého uhlí v severních Čechách mohou být prolomeny. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek dnes potvrdil, že kabinetu navrhne úpravu  těžebních limitů nastavených vládou Petra Pitharta v roce 1991.

Vládě navrhuje tři varianty, jak by mohlo zpřístupnění dalších ložisek uhlí v dolech Bílina a ČSA vypadat. Dvě varianty počítají s částečným uvolněním ložisek, jedna pak s úplným prolomením limitů.

Podle Mládka je nepravděpodobné, že by vláda podpořila zachování limitů, přesto i tuto možnost dá kabinetu ke zvážení. Ministerstvo průmyslu a obchodu nicméně doporučuje přistoupit k jedné z umírněnějších variant, tedy zásoby uhlí zpřístupnit jen částečně, aby nemuselo dojít k bourání obcí.

Uhlí do roku 2055

"Limity těžby byly v roce 1991 schváleny pro to, že ještě neexistoval proces vyhodnocení vlivů na životní prostředí, takzvaná EIA. Pithartova vláda měla tehdy pocit, že to musí něčím nahradit. Byly to právě limity," vysvětluje Mládek, podle něhož se za posledních více než dvacet let podmínky změnily.

Přesto i variantu ponechání limitů dává ke zvážení. "Pozitiva zachování limitů vidím v oblasti ekologie a zachování obcí, jako jsou Horní Jiřetín nebo Černice. Naopak k negativům patří nezaměstnanost od roku 2024 a deficit uhlí pro teplárny," vyjmenovává Mládek.

Sám se za resort přiklání spíše ke dvěma umírněnějším variantám. "Druhou variantou hned po zachování stávajících limitů je zpřístupnění zásob uhlí jen v dole Bílina," představuje další scénář.

Tento důl, který patří Severočeským dolům ze skupiny ČEZ, by mohl nabídnout asi 100 milionů tun uhlí nad územními limity. To by znamenalo prodloužení jeho životnosti do roku 2050 až 2055. Za stávající situace je důl schopen těžit nejdéle do roku 2035. "Výhodou je, že tato varianta nemá žádné dopady na osídlené oblasti," říká Mládek.

Bílina i ČSA. Částečně, nebo úplně?

Další variantou, která je pro ministerstvo prioritní, je částečné posunutí těžebních mantinelů jak v dole Bílina, tak v dole ČSA. "Tato varianta je postavena na snaze maximálně vytěžit zásoby, které v severních Čechách máme, a zároveň minimálně bourat obydlená sídla," vysvětluje ministr.

Poslední variantou je úplné prolomení limitů. To znamená, že by ke zmíněným 100 milionům tun hnědého uhlí z dolu Bílina přibyly i zásoby z dolu ČSA, patřícího firmě Severní energetická podnikatelů Pavla Tykače, Jana Dienstla a Tomáše Fohlera.

Podle majitelů dolu ČSA se za jeho limity nachází dokonce 750 milionů tun hnědého uhlí. Životnost dolu, který již nyní vysluhuje, by se úplným prolomením zásob prodloužila o 150 let.

"Pokud bychom přistoupili k úplnému otevření limitů, zachovali bychom zaměstnanost a vytvořili od roku 2023 další nová pracovní místa. Posílila by se také energetická soběstačnost státu. Na druhou stranu bychom ale museli bourat, zejména obce Horní Jiřetín a Černice," přibližuje Mládek pro a proti.

Odbory chtějí úplné prolomení

Všemi možnými zmíněnými scénáři se bude nyní zabývat vláda. Vyjádří se také zástupci odborů a zaměstnavatelů na jednání tripartity, které proběhne v pondělí 2. února.

"Před několika hodinami proběhla takzvaná malá tripartita, z níž vyplynulo, že odbory i zaměstnavatelé jsou pro úplné prolomení limitů těžby," říká Mládek.

Předběžně sondoval také u koaličních partnerů. "Co zatím vím od hnutí ANO, tak to prosazuje prolomení limitů jen na dolu Bílina. Stejně se vyjadřuje i KDU-ČSL," dodává.

Podle ministra Jana Mládka nebude případné zpřístupnění zásob, ať už v jednom nebo v obou dolech, znamenat okamžitou možnost těžby za limity. Jsou totiž ještě potřeba všemožná povolení a rozhodnutí úřadů. Přípravný proces by na základě jeho odhadů potrval zhruba do roku 2020. Těžit ze zatím nepřístupných zásob by se mohlo tedy až od roku 2021.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Trump chtěl po ministerstvu spravedlnosti, aby loňské volby označilo za zkorumpované, píše se v poznámkách bývalého náměstka zveřejněných Kongresem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Českokrumlovsku se srazilo na přejezdu auto s vlakem, zranili se tři lidé

Při srážce automobilu s vlakem u Holubova na Českokrumlovsku se zranili dospělý člověk a dvě děti z auta. Záchranáři je převezli do nemocnice. Podle prvotních informací řidič auta vjel na přejezd i přes výstražné znamení. Novináře o tom informovala ve zprávě mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

"Na místě záchranáři ošetřovali tři zraněné osoby: Muž musel být v rámci poskytnutí akutní přednemocniční péče napojen na umělou plicní ventilaci a ze závažnými mnohačetnými poraněními převezen ve stabilním stavu na anesteziologicko-resuscitační oddělení Nemocnice České Budějovice," uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová. Dodala, že o zdravotním stavu dětí nelze poskytnout detailní informace kvůli jejich věku.

Ve vlaku cestovalo přibližně 45 lidí. Nehoda se stala po 14:00 na železniční trase mezi Českými Budějovicemi a Černým Křížem. Provoz na trati je vdaném úseku podle odhadů Českých drah minimálně do 17:00 přerušen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy