Bill Gates už není nejbohatším člověkem na světě. V novém žebříčku Forbesu najdeme i šest Čechů

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 6. 3. 2018 15:03
Poprvé za dobu sestavování žebříčku je v čele osoba, jejíž majetek překonal hranici 100 miliard dolarů.
Jeff Bezos.
Jeff Bezos. | Foto: Reuters

New York - Nejbohatším člověkem na světě je šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos s majetkem 112 miliard dolarů (2,3 bilionu korun). Ten po čtyřech letech sesadil na druhou pozici zakladatele amerického softwarového gigantu Microsoft Billa Gatese. Vyplývá to z nejnovějšího žebříčku časopisu Forbes.

Nejbohatším Čechem je podle časopisu na sdíleném 88. až 90. místě opět Petr Kellner s majetkem 15,5 miliardy dolarů (asi 319 miliard korun). Do žebříčku dolarových miliardářů sestavovaného každoročně časopisem Forbes se dostalo znovu celkem šest Čechů.

Dvacet nejbohatších lidí světa a čeští dolaroví miliardáři

Pořadí a jméno Jmění Země Původ majetku
1. Jeff Bezos 112 mld. USD USA Amazon
2. Bill Gates 90 mld. USD USA Microsoft
3. Warren Buffett 84 mld. USD USA Investice
4. Bernard Arnault a rodina 72 mld. USD Francie LVMH
5. Mark Zuckerberg 71 mld. USD USA Facebook
6. Amancio Ortega 70 mld. USD Španělsko Zara
7. Carlos Slim Helu a rodina 67,1 mld. USD Mexiko telekomunikace
8. - 9. Charles Koch 60 mld. USD USA různé
9. - 9. David Koch 60 mld. USD USA různé
10. Larry Ellison 58,5 mld. USD USA software
11. Michael Bloomberg 50 mld. USD USA Bloomberg LP
12. Larry Page 48,8 mld. USD USA Google
13. Sergey Brin 47,5 mld. USD USA Google
14. Jim Walton 46,4 mld. USD USA Wal-Mart
15. S. Robson Walton 46,2 mld. USD USA Wal-Mart
16. Alice Walton 46 mld. USD USA Wal-Mart
17. Ma Chua-tcheng 45,3 mld. USD Čína Internet
18. Françoise Bettencourt Meyers 42,2 mld. USD Francie Kosmetika
19. Mukeš Ambani 40,1 mld. USD Indie Ropa
20. Jack Ma 39 mld. USD Čína E-comerce
88. - 90. Petr Kellner 15,5 mld. USD ČR PPF, Home Credit, O2 Czech Republic
456. Andrej Babiš 4,6 mld. USD ČR Agrofert
729. Karel Komárek ČR Sazka Group, komodity
822. Radovan Vítek ČR reality, CPI
924. Daniel Křetínský ČR EPH, energetika
1756. Pavel Tykač ČR Czech Coal, energetika

Celosvětový počet dolarových miliardářů podle časopisu Forbes loni stoupl na rekordních 2208 osob ze 72 zemí. Celková hodnota majetku miliardářů stoupla o 18 procent na 9,1 bilionu dolarů.

V žebříčku je letos 259 nováčků z různých odvětví od výroby svatebních šatů po výrobu dětských hraček a elektrických aut. Poprvé se zde ocitli podnikatelé z Maďarska a Zimbabwe.

Poprvé za dobu sestavování žebříčku je v čele osoba, jejíž majetek překonal hranici 100 miliard dolarů. Majetek Bezose se od loňského roku zvýšil o více než 39 miliard, což je rekordní růst. Rozdíl ve výši majetku mezi prvním a druhým v žebříčku je letos nejvyšší od roku 2001.

Kellner si v letošním žebříčku polepšil z loňského 105. místa. Druhým nejbohatším Čechem je premiér v demisi a dřívější majitel skupiny Agrofert Andrej Babiš - se jměním 4,6 miliardy dolarů skončil na 456. pozici. Z dalších Čechů Karel Komárek obsadil 729. místo, Radovan Vítek 822. pozici, Daniel Křetínský 924. místo a Pavel Tykač 1756. místo.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Varovné sirény poprvé zazněly také na severu Izraele, Tel Aviv odklání lety

V noci na čtvrtek zazněly poplašné sirény varující před dopadem raket poprvé také na severu Izraele. Dosud ostřelování z Pásma Gazy, ovládaného palestinskou skupinou Hamás, dosáhlo jen do jižní a střední části Izraele, informovala AFP. Podle reportéra agentury DPA byla slyšet nejméně jedna exploze také ve městě Tel Aviv. Izraelské letectvo celou noc pokračovalo v bombardování cílů v Pásmu Gazy, zničilo také místní velitelství Hamásu, píše list The Jerusalem Post (TJP).

Boje začaly po nepokojích v Jeruzalému v pondělí večer raketovou palbou z Pásma Gazy na Izrael, který pak zahájil masívní vojenskou operaci proti skupinám Hamás a Islámský džihád. O život přišlo podle zatím poslední bilance přes 70 lidí a stovky utrpěly zranění. Po celém Izraeli pokračují potyčky a násilnosti mezi místními Židy a Araby. Policie kvůli nim zadržela téměř 400 lidí. Většina obětí je na palestinské straně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tesla přestane přijímat platby za svá auta v bitcoinech, napsal Musk

Výrobce elektromobilů Tesla přestane přijímat platby za auta v digitální měně bitcoin. Rozhodnutí na twitteru oznámil zakladatel Tesly Elon Musk. Důvodem jsou ohledy na životní prostředí. Bitcoin na rozhodnutí zareagoval propadem o přibližně pět procent, uvádí AP.

"Jsme znepokojeni stále častějším využíváním fosilních paliv pro těžbu bitcoinů a transakcí s nimi, zejména uhlí, které má nejvyšší emise ze všech paliv," uvedl Musk na twitteru. "Kryptoměna je dobrý nápad na mnoha úrovních a věříme, že má slibnou budoucnost. Ta však nemůže přijít, pokud je to na úkor životního prostředí," dodal Musk.

Zakladatel Tesly upřesnil, že společnost nemá v plánu žádné bitcoiny prodávat a začne je opět užívat, jakmile bude mít jejich těžba menší dopad na životní prostředí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy