Česko prolomilo další hranici. Nezaměstnanost klesla podle evropských statistiků pod tři procenta

ČTK Jana Kohoutová ČTK, Jana Kohoutová
31. 7. 2017 14:05
Míra nezaměstnanosti v eurozóně v červnu klesla na 9,1 procenta, v Česku se dokonce dostala na historické minimum 2,9 procenta.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Brusel - Česko má poprvé v historii nezaměstnanost pod třemi procenty. Podle Eurostatu, který měří nezaměstnanost ve věkové skupině od 15 do 74 let, nezaměstnanost v Česku klesla v červnu na 2,9 procenta. Stále tak platí, že je zde nejnižší v EU.

V celé Evropské unii nezaměstnanost zůstala na květnových 7,7 procenta, v eurozóně klesla na 9,1 procenta a dostala se nejníže od února 2009.

Znovu se tak potvrzuje, že kdo chce v Česku pracovat, nějakou práci má. Radost z toho nemají tuzemské firmy, které v době ekonomického růstu potřebují další pracovníky, nemají je ale už odkud nabírat. "Nedostatek pracovní síly je výraznou brzdou dalších investic," komentuje aktuální situaci Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

Radomír Jáč z Generali Investments CEE doplňuje, že se jedná o standardní jev pro situaci, kdy se příslušná ekonomika v rámci výraznějšího hospodářského růstu dostala nad svůj dlouhodobý růstový potenciál. "Výrobní kapacity jsou v příslušné ekonomice včetně pracovní síly využity v podstatě na plné obrátky," říká Jáč.

Podle něj pak přichází na řadu scénář, kdy centrální banky zpřísňují měnové politiky skrze zvýšení úrokových sazeb. Cílem tohoto zpřísnění je zabránit přehřívání trhu práce a domácí ekonomiky jako celku.

Česká národní banka (ČNB) je v rámci střední a západní Evropy momentálně jediná, od které lze očekávat nějakou reakci. "Na základě vyznění červnového zasedání bankovní rady se očekává, že ČNB přikročí ke zvýšení svých úroků již na svém srpnovém zasedání," zakončuje Jáč.

V celé Evropské unii míra nezaměstnanosti v červnu stagnovala na 7,7 procenta a je stále nejnižší od prosince 2008. V porovnání s 8,6 procenty loni v červnu ale klesla. Na nejnižší úrovni byla v červnu nezaměstnanost v České republice (2,9 procenta), následuje Německo (3,8) a Malta (4,1). Na opačném konci žebříčku jsou zmíněné Řecko s 21,7 procenta, tento údaj je však za duben, a pak Španělsko a Itálie.

Úřad zaznamenal pokles v zemích s nejvyšší mírou nezaměstnanosti, respektive v Itálii a ve Španělsku. Aktuální data za Řecko úřad zatím k dispozici nemá. V Itálii v červnu míra nezaměstnanosti klesla na 11,1 procenta z 11,3 procenta v květnu. Pokles ve Španělsku byl ze 17,3 na 17,1 procenta. V Německu, které je v eurozóně největší ekonomikou, míra nezaměstnanosti klesla ze 3,9 na 3,8 procenta.

Celkový pokles je patrný hlavně v meziročním srovnání - loni v červnu totiž míra nezaměstnanosti v zemích platících eurem činila 10,1 procenta. Analytici přitom na letošní červen předpovídali stagnaci nezaměstnanosti na 9,2 procenta. Květnový údaj Eurostat zpřesnil o jeden procentní bod z původně odhadovaných 9,3 procenta.

Meziročně vykázaly největší pokles nezaměstnanosti Španělsko (z 19,9 na 17,1 procenta) a Chorvatsko (ze 13,3 na 10,6 procenta).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy