Veškeré hovězí z Polska míří na kontroly, Česko objevilo 700 kilo masa se salmonelou

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 20. 2. 2019 15:12
Veškeré maso z Polska bude muset být před uvedením na tuzemský trh vyšetřeno na zdravotní nezávadnost. Na mimořádném brífinku to uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman. Zároveň Česko zvažuje zákaz dovozu. K razantnímu kroku ho podle něj vedla dodávka masa do skladu společnosti Frost Logistics v Dolních Jirčanech z 13. února, která obsahovala bakterie salmonely. Zdraví nebezpečná zásilka obsahovala sedm set kilogramů masa.
Česko zavádí mimořádná opatření. Maso z Polska musí projít kontrolou | Video: ČTK

Mase se salmonelou podle Tomana dále putovalo k několika odběratelům v Česku včetně jednoho na Slovensku. Státní veterinární správa v tuto chvíli zjišťuje, zda a kolik masa se dostalo až ke spotřebitelům.

Veškeré dosud nespotřebované hovězí bude zničeno. Státní veterinární správa o nálezu ihned informovala dozorové orgány Evropské komise i přímo polské dozorové orgány. 

Podle ředitele Státní veterinární správy Zbyňka Semeráda se už část dodávky hovězího dostala až ke spotřebitelům. Kolik masa už zákazníci snědli a kolik zůstává ve skladech zatím není jasné.

Bakterie salmonely vyvolávají průjmové onemocnění. Lze je zničit dostatečným tepelným opracováním potravin. Do organismu pronikají výhradně ústy, vylučují se stolicí, případně močí. Nákaza se přenáší potravinami nebo prostřednictvím nemytých rukou.

Ministr Toman, který dříve působil jako šéf Potravinářské komory, v kauze polského hovězího postupuje razantně a zákazníky opakovaně vyzývá, aby kupovali české maso. Před dvěma týdny prohlásil, že v některých luxusních restauracích se polské hovězí prodává jako argentinské.

Důkazy však nedodal, opakované kontroly masa obchodní inspekcí i veterinární správou odhalili pouze hovězí bez prokázání původu, případně deklarované argentinské maso, které však pocházelo z jiných jihoamerických chovů.

Později úřad ministrovo prohlášení mírnil. "Ministr Miroslav Toman byl informován ze strany dozorových orgánů, že existuje podezření, že některé restaurace běžně vydávají méně kvalitní maso za maso vysoce kvalitní, a klamou tak zákazníky. V této souvislosti ministr Toman uvedl, že jako argentinské maso mohlo být nabízeno maso z jiné země. Veškerá podezření je ministr povinen prošetřit, což také učinil pověřením dozorových orgánů ke kontrole v těchto podnicích," uvedl úřad.

Ministra kritizoval prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek. Jak řekl ČTK, slova ministra poškozují český trh restaurací. Zákazníci se však podle něj řídí spíše chutí než slovy ministra.

"My se domníváme, že je velmi nešťastné, možná i skandální, když se člen vlády vyjádří ve smyslu, že restaurace podvádějí tím, že zaměňují vůbec produkty - jakékoliv - natož zdravotně závadné," řekl Stárek. Navíc upozornil na to, že Státní zemědělská a potravinářská inspekce pochybení nenašla.

Tajně natočená reportáž polské televize TVN24 koncem ledna ukázala, že v masokombinátu v Mazovském vojvodství byl porážen nemocný dobytek. Jatka už byla uzavřena. Polské úřady vylučují, že by bylo ohroženo zdraví lidí.

Do Česka bylo z těchto jatek vyvezeno asi 300 kilogramů hovězího a k lidem, či do restaurací se dostalo 137 kilogramů. Maso z problematických jatek prověřila SVS, podle které vyhovělo smyslovému hodnocení a neobsahovalo zbytky léčiv. Podle informací SVS v mase nebyly ani bakterie způsobující salmonelózu.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Nový poslanec ANO Samaš složil slib, nahradil Hniličku

Nový poslanec hnutí ANO Miroslav Samaš složil v úvodu jednacího dne sněmovny slib. V dolní komoře nahradil předsedu Národní sportovní agentury Milana Hniličku (ANO). Hnilička se v úterý vzdal mandátu kvůli porušení protiepidemických opatření.

Samaš (54) dříve působil jako místostarosta Rakovníka. Hnilička odešel z dolní komory v souvislosti s víkendovou účastí na oslavě v teplickém hotelu. V čele sportovní agentury by rád zůstal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy