Ministerstvo otevřelo další obchod s elektronikou zabavenou v trestním řízení

ČTK ČTK
9. 11. 2018 17:58
Ministerstvo vnitra v pátek otevřelo v pražské ulici na Perštýně další obchod s elektronikou zajištěnou v trestním řízení. Lidé si zde mohou prohlédnout například mobily, monitory, ale i třeba notebooky, které patřily pachatelům trestných činů. O tom, zda peníze z prodeje majetku propadnou státu, dostanou je poškození, nebo se vrátí zpět původním obviněným, pak rozhoduje soud.
Ministr vnitra Jan Hamáček při otevření obchodu.
Ministr vnitra Jan Hamáček při otevření obchodu. | Foto: Ministerstvo vnitra.

Obchod má fungovat především jako výdejní a expediční místo, většina věcí se veřejně draží na portálu Aukro.cz. Některé položky je ale možné koupit přímo přes portál centra.

Objemy prodejů majetku za roky 2016-2018:

2016 2017 2018
prodáno ks vozidel 18 53 61
prodáno za Kč 2,665.937 11,322.074 10,766.928
prodáno ks drobného majetku - 109 684
prodáno za Kč - 530.829 1,006.481
prodáno ks nemovitostí - - 1
prodáno za Kč - - 870.000
celkem 2,665.937 11,852.903 12,643.409

"Prodej zajištěného majetku je výhodný pro všechny. Při odsouzení obviněného získají oběti díky jeho včasnému prodeji větší odškodnění. Naopak pokud je obviněný zproštěn viny, dostane zpět částku odpovídající ceně majetku v době zajištění. Majetek tak neztrácí na své hodnotě,"zdůraznil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Ministerstvo vnitra od ledna letošního roku prodalo 61 vozidel, jednu nemovitost a skoro 700 kusů drobného majetku, který policie zajistila obviněným v rámci trestního řízení. Na možné odškodnění pro poškozené tak Centrum zajištěných aktiv získalo 12,6 milionu korun. 

"Jsem rád, že dnes na rozdíl od minulosti řešíme správu majetku koncepčně a policisté se nemusí denodenně starat o desítky zajištěných vozidel a hromadu elektroniky," řekl Hamáček. Připomněl, že v roce 2016 šlo z prodeje majetku do fondu na odškodnění 2,6 milionu korun, o rok později to bylo skoro 12 milionů korun. Nejprve šlo o prodej automobilů, drobný majetek se přidal loni.

Náměstek ministra pro ekonomiku Vilibald Knob podotkl, že v roce 2016 šlo o pilotní projekt. Trend je podle něj pozitivní. "Já si troufnu říct, že v letošním roce bude ta částka oscilovat minimálně kolem 15, 16 milionů," řekl Knob.

O zajištění majetku rozhoduje orgán činný v trestním řízení, pokud dospěje k závěru, že je výnosem z trestné činnosti. K prodeji majetku centrum přistupuje během trestního řízení. Náměstek policejního prezidenta Jaroslav Vild řekl, že do prodeje jde zejména majetek, který podléhá snižování hodnoty v krátkém čase. O tom, zda peníze z prodeje majetku propadnou státu, dostanou je poškození, nebo se vrátí zpět původním obviněným, pak rozhoduje soud.

Pachatelům trestné činnosti zajistili policisté k 1. listopadu letošního roku majetek v hodnotě 6,9 miliardy korun. Loni zajistili 5,4 miliardy, proti roku 2016 šlo o pokles. Tehdy však policie zločincům zabavila nejvíc majetku v novodobé historii za téměř deset miliard korun.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň a blíží se k Bermudám. Ostrovy přijaly řadu opatření

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň z pěti a doprovází ho nyní vítr o rychlosti až 185 kilometrů za hodinu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se nachází asi 655 kilometrů západně od Bermud, které by měl podle současné předpovědi okrajově zasáhnout. Při pouze drobné změně současné trasy by však mohl na ostrovy udeřit přímo, informovala agentura AP.

Ministr Bermud pro národní bezpečnost sdělil agentuře Reuters, že se v poledne místního času (17:00 SELČ) na ostrovech uzavřou školy, vládní budovy a přestanou plout trajekty. O několik hodin později rovněž přestane jezdit hromadná doprava. Meteorologové očekávají až deset centimetrů srážek, prudký vítr a silné vlnobití. 

Na pobřeží Texaského zálivu mezitím udeřila tropická bouře Imelda, která má v příštích dnech na některých místech jihovýchodního Texasu a jihozápadní Louisiany přinést až 46 centimetrů srážek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy