Ministerstvo otevřelo další obchod s elektronikou zabavenou v trestním řízení

ČTK ČTK
9. 11. 2018 17:58
Ministerstvo vnitra v pátek otevřelo v pražské ulici na Perštýně další obchod s elektronikou zajištěnou v trestním řízení. Lidé si zde mohou prohlédnout například mobily, monitory, ale i třeba notebooky, které patřily pachatelům trestných činů. O tom, zda peníze z prodeje majetku propadnou státu, dostanou je poškození, nebo se vrátí zpět původním obviněným, pak rozhoduje soud.
Ministr vnitra Jan Hamáček při otevření obchodu.
Ministr vnitra Jan Hamáček při otevření obchodu. | Foto: Ministerstvo vnitra.

Obchod má fungovat především jako výdejní a expediční místo, většina věcí se veřejně draží na portálu Aukro.cz. Některé položky je ale možné koupit přímo přes portál centra.

Objemy prodejů majetku za roky 2016-2018:

2016 2017 2018
prodáno ks vozidel 18 53 61
prodáno za Kč 2,665.937 11,322.074 10,766.928
prodáno ks drobného majetku - 109 684
prodáno za Kč - 530.829 1,006.481
prodáno ks nemovitostí - - 1
prodáno za Kč - - 870.000
celkem 2,665.937 11,852.903 12,643.409

"Prodej zajištěného majetku je výhodný pro všechny. Při odsouzení obviněného získají oběti díky jeho včasnému prodeji větší odškodnění. Naopak pokud je obviněný zproštěn viny, dostane zpět částku odpovídající ceně majetku v době zajištění. Majetek tak neztrácí na své hodnotě,"zdůraznil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Ministerstvo vnitra od ledna letošního roku prodalo 61 vozidel, jednu nemovitost a skoro 700 kusů drobného majetku, který policie zajistila obviněným v rámci trestního řízení. Na možné odškodnění pro poškozené tak Centrum zajištěných aktiv získalo 12,6 milionu korun. 

"Jsem rád, že dnes na rozdíl od minulosti řešíme správu majetku koncepčně a policisté se nemusí denodenně starat o desítky zajištěných vozidel a hromadu elektroniky," řekl Hamáček. Připomněl, že v roce 2016 šlo z prodeje majetku do fondu na odškodnění 2,6 milionu korun, o rok později to bylo skoro 12 milionů korun. Nejprve šlo o prodej automobilů, drobný majetek se přidal loni.

Náměstek ministra pro ekonomiku Vilibald Knob podotkl, že v roce 2016 šlo o pilotní projekt. Trend je podle něj pozitivní. "Já si troufnu říct, že v letošním roce bude ta částka oscilovat minimálně kolem 15, 16 milionů," řekl Knob.

O zajištění majetku rozhoduje orgán činný v trestním řízení, pokud dospěje k závěru, že je výnosem z trestné činnosti. K prodeji majetku centrum přistupuje během trestního řízení. Náměstek policejního prezidenta Jaroslav Vild řekl, že do prodeje jde zejména majetek, který podléhá snižování hodnoty v krátkém čase. O tom, zda peníze z prodeje majetku propadnou státu, dostanou je poškození, nebo se vrátí zpět původním obviněným, pak rozhoduje soud.

Pachatelům trestné činnosti zajistili policisté k 1. listopadu letošního roku majetek v hodnotě 6,9 miliardy korun. Loni zajistili 5,4 miliardy, proti roku 2016 šlo o pokles. Tehdy však policie zločincům zabavila nejvíc majetku v novodobé historii za téměř deset miliard korun.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Stav šéfa KSČM Filipa se po infarktu zlepšuje, nemocnici by mohl opustit v pátek

Stav předsedy KSČM Vojtěcha Filipa se po středečním infarktu a následném kardiologickém zákroku zlepšuje. Všeobecnou fakultní nemocnici na pražském Karlově náměstí ale ve čtvrtek ještě neopustí, řekla mluvčí nemocnice Marie Heřmánková.

Pokud se nic nezmění, mohl by podle ní Filip hospitalizaci ukončit v pátek. Lékaři Filipův infarkt zachytili v časném stadiu. Ve středu uvedli, že to dává pacientovi naději na časné propuštění do domácí péče. Pětašedesátiletý Filip hned ve středu po zprůchodnění cév avizoval, že v pátek bude zpět v práci. Podle jeho spolupracovníků šlo spíš o jeho přání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy