reklama
 
 

Zemědělci, které trápí sucho, získají další dotace. Vzorem technologií je Izrael

29. 8. 2016 15:55
Ministerstvo zemědělství připravuje další dotace pro zemědělce, kteří se potýkají se suchem. Zájemci si od příštího roku přerozdělí stovky milionů korun. "V boji se suchem si chceme vzít příklad z Izraele. Chystáme se více podporovat kapkovou závlahu a opětovně využívat vyčištěnou odpadní vodu," uvedl náměstek ministra.

České Budějovice – Ministerstvo zemědělství připravuje další dotace pro zemědělce, kteří se potýkají se suchem. Zájemci si od příštího roku přerozdělí stovky milionů korun. V pondělí to na agrosalonu Země živitelka řekl náměstek ministra zemědělství Aleš Kendík. Podle odborníků, postihlo letos sucho zejména vegetaci ve východních Čechách a na střední a severní Moravě.

Současný dotační titul zaměřený na budování závlahových systémů, jehož platnost končí letos, využily podle Kendíka zatím desítky soukromých zemědělců i zemědělských družstev. Získali zatím zhruba 200 milionů korun. "Zájem o zisk dotací se postupně zvyšuje. V úvodní fázi byl dokonce tak nízký, že jsme ho přerušili. Je vidět, že zemědělci vidí nutnost problém související se suchem řešit," uvedl Kendík.

"V průběhu dalších let budeme řešit hydrologické extrémy, se kterými se musíme naučit žít. Déle trvající sucha a náhlé povodně," řekl. K překonání či předcházení těchto situací bude směřovat i podpora ministerstva. "Vodu, která nám naprší, budeme muset umět v Čechách lépe skladovat a využívat," řekl Kendík. Podle něj je cílem zvyšovat retenční schopnost půdy a krajiny a snaha budovat vodní nádrže, které budou vodu umět zachytit a následně ji využívat jak v průmyslu, tak jako pitnou vodu pro obyvatelstvo.

Kendík dnes na Zemi živitelce vystoupil na IV. česko-izraelském vodohospodářském semináři zaměřeném na závlahy a opětovné používání čištěných odpadních vod.

"V boji se suchem si chceme vzít z Izraele příklad. V tomto oboru jsou celosvětová špička. Chystáme se více podporovat kapkovou závlahu a opětovně využívat vyčištěnou odpadní vodu," uvedl Kendík. Podle něj Izraelci využívají zhruba 90 procent vyčištěné odpadní vody, což je nejvíce na světě. "Izraelci měli od založení svého státu – vzhledem ke zdejším přírodním podmínkám – velký problém s vodou. Nezbývalo jim nic jiného než hledat určitá řešení. Proto jsou jejich principy špičkové," uvedl Kendík.

Kapková závlaha je dílem izraelských zemědělců. Spočívá v tom, že do kořenového systému dané plodiny je zavedena podzemní trubka či hadice s vodou. Množství vody a její distribuce pro zalévání se určuje individuálně podle půdní vlhkosti a potřeb dané rostliny. Systém se využívá především v sadech a na vinicích.

Vláda na konci července rozhodla, že zemědělci poškození loňským suchem získají jako kompenzaci 1,2 miliardy korun. Peníze by měli dostat v říjnu.

autor: ČTK | 29. 8. 2016 15:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama