Ústavní soud zrušil Drábkovu přísnou pokutu za práci načerno

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 16. 9. 2014 14:40
Ustanovení, podle něhož kontroloři nesměli firmám uložit nižší pokutu než 250 tisíc korun, je podle soudců protiústavní.
Minimální pokutu prosadil tehdejší ministr Jaromír Drábek z TOP 09.
Minimální pokutu prosadil tehdejší ministr Jaromír Drábek z TOP 09. | Foto: Reuters

Brno – Ústavní soud zrušil „napevno“ určenou spodní sazbu pokuty za nelegální práci, kterou do zákona o zaměstnanosti od roku 2012 prosadil tehdejší ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09. Ustanovení, podle něhož kontroloři nesměli firmám uložit nižší pokutu než 250 tisíc korun, je podle soudců v rozporu s Listinou základních ústavních práv a svobod.

V konkrétním sporu se jednalo o pokutu 300 tisíc korun, kterou stavební firmě uložil Státní úřad inspekce práce v roce 2012. Firma podle kontrolorů zaměstnala jako pomocné stavební dělníky dva Ukrajince, kteří sice měli písemnou smlouvu, ale jejich povolení k zaměstnání platilo pro jiné místo výkonu práce.

Firma podala žalobu, s pokutou se nesmířila – podle ní může být tak vysoká částka pro firmu s pouhými dvanácti zaměstnanci likvidační. Městský soud v Praze pak řízení přerušil a obrátil se na Ústavní soud s návrhem na zrušení příslušné části zákona.

Vždy alespoň čtvrt milionu?

Ústavní soud dal nyní za pravdu Městskému soudu v Praze, podle něhož je „napevno“ stanovená spodní výše sankce – čtvrt milionu korun – protiústavní a neodráží skutečný stupeň společenské nebezpečnosti deliktu. Městský soud ani jiný správní soud přitom nemůže sankci snížit, protože by porušil zákon.

Spodní hranice ve výši 250 tisíc korun podle Ústavního soudu „brání řádné individualizaci konkrétního případu, neboť je stanovena v takové výši, že omezuje rozhodující správní orgány přihlédnout ke specifickým okolnostem různých případů, jakož i k osobám delikventů a jejich majetkovým poměrům“. Podle soudců je zjevně nepřiměřená.

Pokutu alespoň 250 tisíc korun prosadil Drábek jako součást přísnějšího tažení proti nelegální práci včetně takzvaného švarcsystému. Platit ji musí právnické osoby, tedy firmy, které umožní výkon nelegální práce, pokud jde o „výkon práce fyzickou osobou mimo pracovněprávní vztah“ (švarcsystém), nebo pokud cizinec vykonává práci bez povolení k zaměstnání (nebo povolením k pobytu či podobným dokumentem) nebo v rozporu s ním. Horní hranice pokuty činí 10 milionů korun.

Od příštího roku 50 tisíc. Nebo nula?

Nová vládní koalice, respektive ministerstvo vedené Michaelou Marksovou Tominovou z ČSSD, letos prosadila snížení spodní hranice pokuty na 50 tisíc korun. Změna má být účinná až od ledna 2015. O této částce už sice Ústavní soud nerozhodoval, zrušení slov „nejméně však ve výši“ v současném znění zákona se ale projeví i v textu novely. Pokud vláda či poslanci její znění do konce roku neupraví, začne platit ustanovení o pokutě ve znění nedávajícím smysl.

Přinejmenším do konce letošního roku bude spodní hranice pokuty v zákoně chybět. Její výše, případně i samotné (ne)uložení, tak závisí na posouzení konkrétního případu inspektorátem práce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy