Minimální mzda v Maďarsku výrazně stoupne, současně klesne daň pro zaměstnance

ČTK ČTK
22. 11. 2016 11:48
Minimální mzda zaměstnanců s alespoň středoškolským vzděláním se příští rok zvýší dokonce o 25 procent a v dalším roce o 12 procent. Sazba daně ze mzdy v příštím roce naopak o pět procentních bodů klesne a v roce 2018 bude nižší o další dva procentní body.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Budapešť – V Maďarsku se v příštích dvou letech výrazně zvýší minimální mzda, naopak daň ze mzdy se sníží. Dohodla se na tom vláda a zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců, oznámil dnes ministr hospodářství Mihály Varga.

Minimální mzda nekvalifikovaných zaměstnanců se v příštím roce zvýší o 15 procent z letošních 111 000 forintů (9740 korun) měsíčně a v roce 2018 vzroste o dalších osm procent.

Minimální mzda zaměstnanců s alespoň středoškolským vzděláním se příští rok zvýší dokonce o 25 procent a v dalším roce o 12 procent.

Sazba daně ze mzdy v příštím roce naopak o pět procentních bodů klesne a v roce 2018 bude nižší o další dva procentní body, uvedla agentura MTI.

Oznámené kroky by měly Maďarsku pomoci řešit potíže s nedostatkem pracovních sil. Varga již dříve uvedl, že vláda vypracovala šestiletý program výrazného zvyšování mezd v soukromém sektoru a snižování odvodů z objemu mezd. Průměrná reálná mzda by za tu dobu měla vzrůst o 40 procent a přiblížit se úrovni západní Evropy.

Podle průzkumu personální společnosti ManpowerGroup není více než polovina podniků v Maďarsku kvůli nedostatku pracovníků schopna zaplnit volná pracovní místa.

Na problémy s nedostatkem zaměstnanců si v poslední době firmy stěžují také v dalších východoevropských zemích, včetně České republiky.

Česká vláda v říjnu rozhodla, že minimální mzda se v Česku od ledna zvýší na 11 000 korun měsíčně. Nyní je minimální mzda stanovena na 9900 korun měsíčně.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Čeští policisté zadrželi cizince podezřelého v Německu z trestného činu

Policisté poblíž Prahy zadrželi cizince, který je v Německu podezřelý z násilného trestného činu. Spáchal ho údajně ve středu, poté odjel autem do Česka. Muže poslal soud do vazby, do několika týdnů bude předán zpět do Německa. Podobný případ se odehrál počátkem května, kdy čeští policisté zadrželi na dálnici D1 cizince, který se podle německé policie pokusil v Německu o vraždu.

Cizinec podle mluvčího využil ke vstupu do Česka zmírnění dřívějších omezení kvůli koronaviru, od úterka jsou kontroly na hranicích s Německem i Rakouskem pouze namátkové. Německá policie vydala evropský zatýkací rozkaz, v Česku byl muž zadržen zhruba 12 hodin od spáchání skutku. "Samotné zadržení proběhlo velmi rychle a provedlo ho několik středočeských dopravních policistů nedaleko Prahy, pod záminkou běžné silniční kontroly," uvedl mluvčí policejního prezidia David Schön.

Zdroj: ČTK
Další zprávy