Milionovou pokutu kvůli smlouvě na mýto musí Ťokův úřad zaplatit do začátku ledna

ČTK ČTK
22. 11. 2016 13:45
Podle antimonopolního úřadu neumožnilo ministerstvo dopravy účast jiných, v úvahu přicházejících dodavatelů, kteří v konkurenčním prostředí mohli vyvolat tlak na sjednanou cenu veřejné zakázky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Brno - Ministerstvo dopravy musí milionovou pokutu za prodloužení smlouvy s Kapschem na výběr mýta bez otevřeného tendru zaplatit nejpozději začátkem ledna příští roku.

Vyplývá to z rozhodnutí, které Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zveřejnil na svém webu. Rozhodnutí je pravomocné, ministerstvo se proti němu neodvolalo.

Podle ÚOHS bylo uzavření smlouvy za více než pět miliard korun bez výběrového řízení nezákonné. "Zadavatel si stav technické exkluzivity ve prospěch vybraného uchazeče vytvořil sám svým předchozím jednáním," uvedl v rozhodnutí ÚOHS.

Podle úřadu ministerstvo neumožnilo účast jiných v úvahu přicházejících dodavatelů, kteří v konkurenčním prostředí mohli vyvolat tlak na sjednanou cenu veřejné zakázky.

Prodloužení smlouvy na mýto kritizovali jak politici, tak konkurence. ÚOHS ale v pátek zamítl stížnost slovenského výběrčího mýta, společnosti SkyToll, která požadovala, aby ÚOHS uložil zákaz plnění smlouvy s Kapschem.

ÚOHS to odmítl s odůvodněním, že v cestě stojí veřejný zájem. Ten podle úřadu spočívá v udržitelném rozsahu provozu tranzitní dopravy a zároveň v zachování nepřetržitého výběru mýtného ve výši osmi až deseti miliard korun ročně.

Předseda představenstva SkyTollu Matej Okáli dříve označil pokutu pro ministerstvo za nedostatečnou, a obrátil se proto na Evropskou komisi. Kdyby firma nyní nevyužila všechny dostupné prostředky, je přesvědčen, že ministerstvu dopravy by nic nebránilo v tom, aby ani po třech letech nevypsalo na správu mýta veřejnou soutěž.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) považuje vypsání výběrového řízení do poloviny příštího za nejdůležitější úkol pro ministra dopravy Dana Ťoka. Prodloužením smlouvy s Kapschem získalo ministerstvo dopravy tři roky času, podle premiéra je ale nezbytné, aby tato doba byla využita a příští správce systému byl vybrán v otevřeném výběrovém řízení.

Mýtné se v Česku vybírá od roku 2007 na více než 1400 kilometrech dálnic, rychlostních silnic a vybraných částech silnic první třídy. Za devět let provozu se tak vybralo téměř 70 miliard Kč. Původní kontrakt s Kapschem vyprší na konci letošního roku.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy