Microsoft umožní ve svých telefonech aplikace Android

ČTK ČTK
29. 4. 2015 22:35
Pro firmu znamená ohlášený záměr radikální změnu v dosavadní strategii.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iHned.cz

San Francisco - Americká počítačová společnost Microsoft v průběhu tohoto roku umožní, aby v jejích chytrých telefonech s operačním systémem Windows fungovaly také aplikace na bázi konkurenčního systému Android od společnosti Google. Na výroční konferenci Microsoftu věnované výzkumu a vývoji to dnes oznámil Terry Myerson, který má v Microsoftu na starosti operační systémy.

Pro firmu to podle agentury Reuters znamená radikální změnu v dosavadní strategii. Microsoft, který je největším světovým výrobcem softwaru, díky svým výrobkům stále ovládá trh s osobními počítači. Na trhu s počítačovými tablety a chytrými telefony se mu ale tolik nedaří, z části i kvůli nedostatku aplikací.

Firma se tím ocitla v začarovaném kruhu; vývojáři totiž nemají příliš zájem vytvářet aplikace pro telefony s operačním systémem Windows, které používá mnohem méně lidí, a jen málo uživatelů má zájem o telefony, pro které je méně aplikací než pro telefony na bázi Androidu nebo přístroje od amerického Applu, poznamenal Reuters.

Zpřístupnění aplikací na bázi Androidu na vlastních telefonech a tabletech tak prý pro Microsoft může být cesta, jak se z této pasti dostat. Strategie však s sebou podle Reuters nese riziko, že telefony Windows budou méně atraktivní, pokud se na ně bude pohlížet jako na pouhé konkurenty přístrojů s Androidem.

Microsoft, který loni koupil divizi mobilních telefonů od finské společnosti Nokia, má podle společnosti Strategy Analytics na světovém trhu s chytrými mobilními telefony jen tříprocentní podíl. Telefony s operačním systémem Android ovládají 81 procent trhu a přístroje s operačním systémem od Applu 15 procent.

Microsoft by měl letos v létě představit nový operační systém Windows 10, který vůbec poprvé poběží napříč osobními počítači, tablety i mobilními telefony.

Firma spolu se systémem Windows 10 plánuje nabídnout i webový prohlížeč. Jmenovat se bude Edge a podle Microsoftu bude rychlejší a schopnější než Internet Explorer, který byl poprvé spuštěn před téměř 20 lety.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy