Hotel, letiště i kulturák. Schillerové úřad ovládá 17 firem, zveřejnil jejich seznam

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
2. 2. 2020 20:30
Ministerstvo financí drželo loni více než čtyřicetiprocentní podíl v celkem sedmnácti firmách. V případě několika společností - třeba Thermal-F nebo Čepro - je resort jediným akcionářem. Dohromady MF disponovalo majetkovým podílem v 38 firmách, v řadě z nich má ale podíl jen v hodnotě několika tisíc korun. Podíl na základním kapitálu všech českých firem činil asi 77 miliard korun.
Stát bude brzy Hotel Thermal privatizovat. Mezi zájemci je i magistrát
Stát bude brzy Hotel Thermal privatizovat. Mezi zájemci je i magistrát | Foto: Ondřej Besperát

Thermal-F

Ve společnosti Thermal-F, která provozuje stejnojmenný hotel v Karlových Varech, drží ministerstvo financí stoprocentní podíl. Brutalistní hotel z přelomu 60. a 70. let, který každoročně dominuje filmovému festivalu ve Varech, byl postaven jako státní. V minulosti se uvažovalo o jeho privatizaci, avšak neúspěšně.

V současné době prochází stavba rekonstrukcí, která by měla trvat zřejmě do letošního března. Oprava se dotkla i venkovního bazénu, jenž je součástí hotelového komplexu. Bazén by měl znovu fungovat až v červnu 2021, provozovat ho bude soukromá firma Saunia.

Podíl MF: 750 968 000 Kč (100 %)

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy