Developer chtěl v Praze stavět vily, narazil ale na odpor místních. Teď pozemky prodává

Adam Váchal Adam Váchal
12. 7. 2017 15:45
Metrostav Development, který je součástí stavební skupiny Metrostav, se zbavuje pozemků na pražské Belárii v Modřanech. Společnosti se na místě nepodařilo prosadit změnu územního plánu, díky které by mohla na pozemcích stavět rezidenční projekt. Nový vlastník by podle stávajícího územního plánu mohl na místě postavit zahrádkářskou kolonii.
Pozemky na pražské Belárii v Modřanech, které Metrostav prodává.
Pozemky na pražské Belárii v Modřanech, které Metrostav prodává. | Foto: Metrostav

Praha - Po deseti letech se společnost Metrostav Development rozhodla prodat pozemky na Belárii v pražských Modřanech. Ty koupila v roce 2007 od restituentů s očekáváním změny územního plánu, která by na místě umožnila výstavbu bytových domů.

Proti plánům developera se však postavili obyvatelé okolních domů a územní plán se nakonec změnit nepodařilo. "Rozhodli jsme se proto pozemky prodat," řekl on-line deníku Aktuálně.cz ředitel Metrostav Development Ondřej Buršík.

Pozemky o rozloze 31 tisíc metrů čtverečních developerská část stavební skupiny Metrostav prodává prostřednictvím realitní společnosti Naxos, která se specializuje především na prodeje komerčních nemovitostí. Podle Naxosu je cena stanovena na 30 milionů korun.

Pozemky jsou položeny v mírném svahu na pravém břehu Vltavy s výhledem na protější svah Velké Chuchle, který se nachází na druhém břehu řeky. Původně se na místě nacházela zahrádkářská kolonie, dnes jsou oplocené pozemky nevyužité a zarostlé křovím. V jejich bezprostřední blízkosti se nachází převážně rodinné domy.

Metrostav měl v plánu na místě postavit několik viladomů. Aby je mohl vybudovat, potřeboval k tomu podporu radnice Prahy 12, konkrétně její souhlasné stanovisko se změnou územního plánu. To se mu v minulosti získat nepodařilo. "Na radnici se vystřídalo několik koalic a ani jedna projekt nepodpořila," říká architekt městské části Michal Pajskr.

Radnice Prahy 12 developerovi již v minulosti oznámila, že na pozemcích preferuje zeleň. Developer proto své původní návrhy přepracoval a zhruba před pěti lety přišel s novým projektem. Podle toho se měla polovina areálu proměnit v park pro veřejnost a zbylá část měla být určena k výstavbě. Na další vývoj událostí pak měli zásadní vliv obyvatelé.

Ti umírněnou variantu projektu zcela odmítli s tím, že na místě nechtějí žádný projekt. Nepomohl ani příslib developera, že s nimi bude podobu viladomů konzultovat. "Názor obyvatel přispěl k tomu, že Praha 12 změnu územního plánu opět nepodpořila," dodává Pajskr.

Podle stávajícího územního plánu je na většině plochy možné vybudovat zahrádky a malé chaty. Na místě je povoleno pěstování ovoce, zeleniny a okrasných rostlin, výstavbu domů a větších staveb však plán neumožňuje. Podle něj je možné na území maximálně vybudovat dětská hřiště, nekrytá sportovní zařízení či stavby pro skladování a zpracování plodin.

"Jednou z možností využití pozemků je vybudovat z nich ucelenou zahrádkářskou kolonii s terasovitými zahrádkami. Každá může být vybavena zahradním domkem," říká Petr Vácha ze společnosti Naxos, který má prodej na starosti.

Před několika lety pro oblast vznikla studie, podle které by na pozemcích, jež Metrostav prodává, mohlo vzniknout zhruba 90 zahrádek s průměrnou výměrou jednoho pozemku okolo 300 metrů čtverečních. Zastavěná plocha domků na těchto zahradách by podle současných stavebních předpisů mohla činit maximálně 25 metrů čtverečních. Domky by přitom směly mít pouze jedno nadzemní podlaží a případně sklep.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy