Developer chtěl v Praze stavět vily, narazil ale na odpor místních. Teď pozemky prodává

Adam Váchal Adam Váchal
12. 7. 2017 15:45
Metrostav Development, který je součástí stavební skupiny Metrostav, se zbavuje pozemků na pražské Belárii v Modřanech. Společnosti se na místě nepodařilo prosadit změnu územního plánu, díky které by mohla na pozemcích stavět rezidenční projekt. Nový vlastník by podle stávajícího územního plánu mohl na místě postavit zahrádkářskou kolonii.
Pozemky na pražské Belárii v Modřanech, které Metrostav prodává.
Pozemky na pražské Belárii v Modřanech, které Metrostav prodává. | Foto: Metrostav

Praha - Po deseti letech se společnost Metrostav Development rozhodla prodat pozemky na Belárii v pražských Modřanech. Ty koupila v roce 2007 od restituentů s očekáváním změny územního plánu, která by na místě umožnila výstavbu bytových domů.

Proti plánům developera se však postavili obyvatelé okolních domů a územní plán se nakonec změnit nepodařilo. "Rozhodli jsme se proto pozemky prodat," řekl on-line deníku Aktuálně.cz ředitel Metrostav Development Ondřej Buršík.

Pozemky o rozloze 31 tisíc metrů čtverečních developerská část stavební skupiny Metrostav prodává prostřednictvím realitní společnosti Naxos, která se specializuje především na prodeje komerčních nemovitostí. Podle Naxosu je cena stanovena na 30 milionů korun.

Pozemky jsou položeny v mírném svahu na pravém břehu Vltavy s výhledem na protější svah Velké Chuchle, který se nachází na druhém břehu řeky. Původně se na místě nacházela zahrádkářská kolonie, dnes jsou oplocené pozemky nevyužité a zarostlé křovím. V jejich bezprostřední blízkosti se nachází převážně rodinné domy.

Metrostav měl v plánu na místě postavit několik viladomů. Aby je mohl vybudovat, potřeboval k tomu podporu radnice Prahy 12, konkrétně její souhlasné stanovisko se změnou územního plánu. To se mu v minulosti získat nepodařilo. "Na radnici se vystřídalo několik koalic a ani jedna projekt nepodpořila," říká architekt městské části Michal Pajskr.

Radnice Prahy 12 developerovi již v minulosti oznámila, že na pozemcích preferuje zeleň. Developer proto své původní návrhy přepracoval a zhruba před pěti lety přišel s novým projektem. Podle toho se měla polovina areálu proměnit v park pro veřejnost a zbylá část měla být určena k výstavbě. Na další vývoj událostí pak měli zásadní vliv obyvatelé.

Ti umírněnou variantu projektu zcela odmítli s tím, že na místě nechtějí žádný projekt. Nepomohl ani příslib developera, že s nimi bude podobu viladomů konzultovat. "Názor obyvatel přispěl k tomu, že Praha 12 změnu územního plánu opět nepodpořila," dodává Pajskr.

Podle stávajícího územního plánu je na většině plochy možné vybudovat zahrádky a malé chaty. Na místě je povoleno pěstování ovoce, zeleniny a okrasných rostlin, výstavbu domů a větších staveb však plán neumožňuje. Podle něj je možné na území maximálně vybudovat dětská hřiště, nekrytá sportovní zařízení či stavby pro skladování a zpracování plodin.

"Jednou z možností využití pozemků je vybudovat z nich ucelenou zahrádkářskou kolonii s terasovitými zahrádkami. Každá může být vybavena zahradním domkem," říká Petr Vácha ze společnosti Naxos, který má prodej na starosti.

Před několika lety pro oblast vznikla studie, podle které by na pozemcích, jež Metrostav prodává, mohlo vzniknout zhruba 90 zahrádek s průměrnou výměrou jednoho pozemku okolo 300 metrů čtverečních. Zastavěná plocha domků na těchto zahradách by podle současných stavebních předpisů mohla činit maximálně 25 metrů čtverečních. Domky by přitom směly mít pouze jedno nadzemní podlaží a případně sklep.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ústecká policie dopadla muže a ženu, které podezírá z distribuce pervitinu po celém kraji

Policie v Ústí nad Labem dopadla ve čtvrtek třicetiletého muže a jednapadesátiletou ženu, cizinku. Podezírá je z výroby a distribuce pervitinu na území celého Ústeckého kraje. Policie oba zadržela v centru města, muže v autě a ženu v bytě. Podle policie jde o významný zásah do sítě distributorů drog v Ústeckém kraji. V pátek to uvedla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová s tím, že podrobnosti k případu zveřejní policie v pondělí na tiskové konferenci.

"Jednalo se o úspěšné zakončení dlouhodobě rozpracovaného případu výroby a distribuce pervitinu na území celého Ústeckého kraje," řekla Hyšplerová. Muž byl zadržen v autě Škoda Kodiaq na křižovatce ulic Masarykova a Pařížská, žena pak v bytě v Hrnčířské ulici. V bytě bylo zajištěno větší množství léčiva určeného k výrobě pervitinu. "V tuto chvíli jsou osoby zadržené a probíhají další procesní úkony," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy