reklama
 
 

Optimismus vyprchává. Firmy nabírají pomaleji a musí zvedat mzdy

AKTUALIZOVÁNO 13. 6. 2017
Tuzemské firmy jsou opatrné. Ve třetím čtvrtletí sice budou nabírat nové lidi, ale méně než za poslední rok a půl. Ve větším rozletu jim brání nedostatek vhodných pracovníků. Při jejich hledání musí zvedat mzdy a investovat do vlastní atraktivity.

Praha - Tuzemské firmy budou nabírat méně nových lidí než dosud. Ukazuje to čerstvý průzkum společnosti ManpowerGroup pro třetí čtvrtletí roku 2017. Příjem nových zaměstnanců omezí hlavně menší firmy, velké společnosti hodlají stále nabírat ve velkém. 

Ze 750 zaměstnavatelů očekává nárůst nových zaměstnanců pět procent z nich a tři procenta naopak očekávají, že budou propouštět. Čistý index trhu práce na třetí kvartál tak pro Českou republiku dosahuje úrovně +2 procenta (data nejsou sezonně očištěná). To je pro měsíce červenec až září, které bývají v přijímání nových pracovníků nejsilnější v roce, velmi střízlivé (v předchozím čtvrtletí byl index +6 %). Ukazuje to, že firmy jsou opatrné a do rychlého nabírání nových lidí se jim nechce s takovou chutí jako dosud. 

Ve větším optimismu jim brání velká ochrana již nabraných zaměstnanců i nedostatek potřebných kandidátů. Nezaměstnanost v Česku je velmi nízká (na konci května dosáhla podle dat Úřadu práce ČR 4,1 %) a počet volných míst, na něž firmy nemohou najít vhodné uchazeče, každý měsíc roste. V květnu jich bylo přes 174 tisíc, což bylo nejvíce v historii sledování tohoto ukazatele od roku 1995.

"Zdá se, že čtyři procenta jsou limit, pod který se může ekonomika jen velmi těžko dostat. Poslední čísla ManpowerGroup index trhu práce ukazují, že 3. čtvrtletí již nebude představovat další zrychlování náborových aktivit," říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika.

Velké firmy zaměstnávající více než 250 lidí sice budou nabírat zaměstnance stále vysokým tempem (31 % očekává přírůstek, 4 % úbytek, takže čistý index práce je pro velké firmy +27 %), ale menší společnosti, kterých je několikanásobně více, přijímání nových pracovníků omezují. U společností do deseti zaměstnanců čekají nárůst zaměstnanosti čtyři firmy ze sta, tři procenta předpokládají snižování počtu zaměstnanců.

"Většina firem již naráží na akutní nedostatek vhodných uchazečů na volná místa. To vede ke stále rychlejšímu nárůstu mzdové úrovně, investic do rekvalifikací a rozvoje zaměstnanců, náboru v zahraničí, velkému důrazu na personální marketing a investice do budování značky zaměstnavatele," vysvětluje důvody zvolnění Rezlerová.

Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, která provozuje portály Jobs.cz, Práce.cz či Seduo.cz, je však přesvědčen o tom, že lidí je dostatek. Firmy je však neumí dobře hledat, protože jen málo z nich umí přáním zaměstnanců naslouchat

Turistika bude nabírat, zemědělství propouštět

V každém oboru se bude nadcházející období projevovat různě. Zatímco odvětví napojená na cestovní ruch budou při nabírání nových lidí velmi aktivní (ubytování a stravování +16 %, stavebnictví +8 % a doprava +6 %), obory jako lesnictví, zemědělství, těžba nerostů či státní správa a kultura budou propouštět v rozmezí 3 až 11 procent.

V regionálním porovnání budou nejvíce nabírat Moravané, kde čistý index trhu práce dosahuje +7 %, a Pražané (+3 %). Avšak mimo Prahu budou podniky stagnovat - index tam dosahuje hodnoty 0 %. V porovnání s předchozím čtvrtletím se přitom na Moravě Index propadl o sedm procentních bodů a v Čechách o čtyři.

Svět kypí optimismem, Češi a Italové ne

Světové porovnání, které se na rozdíl od průzkumu pro český trh opírá o sezonně očištěná data, přitom ukazuje, že Česko spolu s Itálií patří ohledně nabírání nových pracovníků k nejméně optimistickým zemím. Zatímco 41 ze 43 států očekává nárůst počtu pracovních sil, české firmy očekávají stagnaci, a italské dokonce pokles o dvě procenta.

Světově se přitom optimismus zaměstnavatelů zlepšil. Chuť nabírat nové lidi se zvýšila ve 26 státech, oslabila pouze v 15 a beze změny zůstala ve dvou. Největší náborový apetit mají přitom Japonci a Tchajwanci, u nichž čistý index práce (očištěný) dosahuje 24 %, a dále Maďarsko a Spojené státy.

Index trhu práce patří v Česku k tradičně k těm nejnižším. Je to dáno větším pesimismem obyvatel i tím, že pro firmy je nákladné a zdlouhavé své pracovníky při nástupu potíží propouštět. "Česká republika je velmi ochranářská. Firmy se potýkají s dlouhými výpovědními lhůtami a odstupným. V zemích, kde není ochrana tak veliká, se firmy nebojí najmout dost lidí, protože vědí, že když přijde krize, tak je snadno propustí," vysvětluje marketingový manažer ManpowerGroup Jiří Halbrštát. 

V dalším rozvoji však tuzemským firmám brání také to, že nechtějí změnit pravidla při náboru lidí. "Za nedostatek vhodných zaměstnanců si firmy mnohdy mohou samy. K náboru často nepřistupují k systematicky. Trvají na věcech, které lidi odrazují, jako jsou nízké platy, nedostatek flexibilních úvazků či to, že se novým zaměstnancům nevěnují nebo se k nim chovají špatně a ti pak rychle odcházejí," dodává.

autor: Iva Špačková | 13. 6. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama