Méně řepky, více zvířat a zeleniny. Vláda schválila vizi zemědělství do roku 2030

Aktualizováno 2. 5. 2016 15:42
Vláda schválila strategii ministerstva zemědělství s výhledem do roku 2030. Až na trojnásobek by se měla zvýšit plocha pro pěstování zeleniny, naopak klesnout má plocha pro řepku. Resort chce také zvýšit počty prasnic, koz, ovcí, krav, kuřat na výkrm i nosnic.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Vláda dnes schválila vizi zemědělského sektoru do roku 2030. Novináře o tom informoval ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Měla by se tak snížit výměra řepky o desítky tisíc hektarů, zvýšit počty hospodářských zvířat a plocha pěstované zeleniny a více chránit půda. "Strategii jsme vypracovali mimo jiné proto, aby měli zemědělci jistotu, že jim stát při jejich správném směřování v případě nepříjemností pomůže," uvedl Jurečka.

Výměra ovocných sadů by se měla podle materiálu zvýšit do roku 2030 ze současných 14 500 na 23 000 hektarů. Resort chce například více podporovat závlahové systémy.

Výměra plochy, na které zemědělci pěstují zeleninu, by měla vzrůst z nynějších 10 500 až na 30 000 hektarů. Naopak by měla mírně klesnout výměra obilovin a olejnin. U obilovin o 100 000 hektarů, u olejnin o více než 60 000 hektarů. "Snížení se týká především řepky olejné, která tvoří více než 80 procent ploch olejnin," píše resort v materiálu. Ubývání žluti z polí chce dosáhnout přeřazením podpor více ve prospěch živočišné výroby.

Resort chce také zvýšit počty prasnic, koz, ovcí, krav, kuřat na výkrm i nosnic. Větší podpora pro chovatele by se podle Jurečky měla ukázat jak v evropském programu rozvoje venkova, tak v národních dotacích.

Podle strategie by do roku 2030 mělo být v ochranném režimu proti erozi až 60 procent české zemědělské půdy. V současnosti je chráněno necelých 11 procent půdy. Plocha v režimu ochrany se bude zvyšovat přibližně o deset procent každé čtyři roky, vysvětlil dříve vedoucí ministerského oddělení ochrany půdy Jiří Chocholouš.

Podle předsedy Asociace soukromého zemědělství ČR Josefa Stehlíka by se mohly zvýšit počty zvířat, u jejichž chovů není potřeba stavět nové budovy. Tedy například u koz či u volně paseného dobytka. Je podle něj ale "naprosto iluzorní", že by se do budoucna navyšovaly počty velkých hospodářských zvířat jako například dojnic. "Ať nikdo nepředpokládá, že někdo nové objekty postaví, pokud nepůjde o rekonstrukci budov, které již dnes slouží k výrobě jako takové," řekl Stehlík.

Plochy obhospodařované v ekologickém zemědělství by se měly do roku 2030 rozrůst o šest procentních bodů na 18 procent.

V loňském roce produkce masa podle dat Českého statistického úřadu meziročně klesla o 0,8 procenta na 447 651 tun. Klesla výroba vepřového, skopového, kozího a koňského masa. Mléka vykoupeného od zemědělců ale přibylo o 3,6 procenta na více než 2,43 miliardy litrů. Hlavním důvodem poklesu produkce masa je podle ředitele Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Jana Stibala snižující se výkupní cena prasat. Ceny zemědělských výrobců jatečných prasat loni klesly o 12 procent. Cena padá hlavně kvůli přebytkům na trhu, které přineslo ruské embargo na dovoz potravin.

V letošním prvním čtvrtletí však produkce masa v Česku meziročně vzrostla o 0,6 procenta na 109 577 tun. Nákup mléka byl vyšší o 4,1 procenta na 625 milionů litrů.

Výrobci by měli v pudu sebezáchovy vysvětlit, že jejich maso je bezpečné, v intencích toho, kolik ho člověk spotřebuje, říká Marian Jurečka. Každý podle něj ví, že větší konzumace uzenin není zdravá. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy