Méně mléka, více peněz. Čeští producenti sníží výrobu o tisíce tun, dostanou za to peníze z EU

ČTK ČTK
25. 10. 2016 14:20
V EU se takto přerozdělí 150 milionů eur, tedy zhruba čtyři miliardy korun, čeští zemědělci dostanou zhruba 52 milionů korun. Opatření by mělo snížit evropskou nadprodukci. Přebytek na trhu je zaviněný mimo jiné i ruským embargem.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Karel Toman

Praha – Čeští producenti mléka slíbili, že sníží mléčnou výrobu o 13 700 tun. Od Evropské unie za to dostanou náhradou zhruba 52 milionů korun. V EU se takto přerozdělí 150 milionů eur, tedy zhruba čtyři miliardy korun. Informovala o tom mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Vladimíra Nováková.

Toto opatření by mělo snížit evropskou nadprodukci. Přebytek na trhu je zaviněný mimo jiné i ruským embargem na dovoz některých potravin. Evropská komise doufá, že se tak alespoň částečně zvýší výkupní ceny mléka. V současnosti prodávají zemědělci pod výrobními náklady. Tato podpora je částí mimořádného intervenčního balíčku, ve kterém by měli čeští chovatelé krav a prasat získat 550 milionů korun. V předchozím dostali 600 milionů korun.

O podporu ze strany EU se přihlásilo 236 českých zájemců. Peníze jim fond vyplatí během příštího jara. "O mimořádné opatření projevili v Evropské unii největší zájem producenti z Francie a Německa," uvedla Nováková.

Jak již dříve uvedlo ministerstvo zemědělství, české podniky budou mít na podporu nárok, pokud sníží svou produkci maximálně na polovinu. Nesmí tak s živočišnou výrobou skončit. O peníze za redukci produkce mohli podle resortu žádat pouze zemědělci, kteří vyráběli mléko ještě letos v červenci.

V srpnu začala v ČR výkupní cena mléka po více než dvou letech sice růst, když stoupla o desetník, zemědělci však stále prodávají litr mléka zhruba za 6,20 Kč za litr, tedy dvě koruny pod výrobními náklady.

V ČR v letošním druhém čtvrtletí nákup mléka od zemědělců meziročně vzrostl o 1,1 procenta na 634,8 milionu litrů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na popud exhejtmana Zimoly o registraci na vnitru požádalo hnutí Změna 2020

Radní Týnu nad Vltavou David Slepička (ČSSD) požádal ministerstvo vnitra o registraci politického hnutí Změna 2020. Učinil tak na popud jihočeského exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), řekl Právu. Zimola listu napsal, že o registraci ví, ale že o ni nežádal. O budoucnosti hnutí by se prý mělo rozhodnout do konce roku.

před 1 hodinou

Lidé v Paříži protestovali před kinem, které uvedlo Polanského film

Asi čtyřicet lidí v úterý večer demonstrovalo před kinem Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, které v předpremiéře promítalo nový film režiséra Romana Polanského J'accuse. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat proti 86letému filmařovi se lidé rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej nařkla francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se Polanski údajně dopustil v roce 1975, kdy dívce bylo 18 let. Demonstranti před pařížským kinem třímali nápisy jako "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekvuje ženy". Na jednom z transparentů byla jména žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Monnierové.

před 1 hodinou

Za neštěstí v dolech na Karvinsku nemohla OKD, tvrdí vyšetřovací komise

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V případě smrti tří horníků 14. listopadu 2014 neštěstí způsobil otřes, který vznikl v hlubině. Další tři havíře zabil v srpnu 2015 výbuch metanu, který se prudce uvolnil při těžbě. Vyšetřování výbuchu metanu, při němž loni v prosinci zahynulo 13 horníků, stále pokračuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy