Pandemie prudce urychluje vývoj telemedicíny. On-line prohlídky už na dálku umí i EKG

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
10. 2. 2021 6:06
Pandemie přeje distanční medicíně. Od první jarní vlny koronaviru vznikla v Česku řada aplikací i jiných služeb, které umožňují konzultaci s lékařem na dálku. Podívejte se na výběr některých z nich. Někteří odborníci označují telemedicínu za budoucnost zdravotnictví, protože šetří čas a peníze. Jiní ale upozorňují na to, že problémem může být neochota Čechů za ni platit.
EKG. Ilustrační snímek
EKG. Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Mezinárodní centrum pro telemedicínu

Své služby rozšířilo s ohledem na koronavirus také Mezinárodní centrum pro telemedicínu (MDT), jež už na jaře spustilo například on-line kardiologickou poradnu. Její využití je zdarma, na jedné straně sedí pacient, na druhé kardiolog, který na dotazy odpoví nejpozději do čtyřiadvaceti hodin.

Co ale Veronika Bulková z MDT především považuje za unikátní, je to, že centrum dokáže sledovat pacienty s poruchami srdečního rytmu, kteří pomocí speciálního přístroje přes mobilní telefon posílají své EKG křivky. Ty pak pracovníci telemedicínského centra průběžně hodnotí. Monitorovací tým se skládá z asi sedmdesáti lidí.

Rozvoji telemedicíny bude podle Bulkové do budoucna bránit neochota českých pacientů za on-line vyšetření platit, jež je podle ní v této zemi značná. Zájem o distanční medicínu ale jinak podle ní v Česku je.

"Pacientům neustále zlepšujeme servis, ale ve chvíli, kdy po nich chcete, aby si něco zaplatili, tak je s tím problém," uvedla s tím, že vývoj telemedicínských služeb není levnou záležitostí, zejména protože se neustále zvyšují požadavky na zabezpečení. 

 

Právě se děje

Další zprávy