Nová cenová mapa vody v Česku: Kde z kohoutku teče nejdražší a kde nejlevnější

Iva Špačková Jiří Kropáček Iva Špačková, Jiří Kropáček
23. 1. 2018 7:00
Mapa obsahuje ceny vody pro rok 2018 ve více než 200 městech a obcích. Voda tam většinou zdražila v řádu desítek haléřů či několika korun, na pár místech zlevnila nebo cena zůstala stejná. Nejvíce platí lidé v Sezimově Ústí a Táboře, nejméně v Krnově.

Cena vody 2018Jak se vyvíjela spotřeba vody a její cenaKomu platíme za vodu

Mapa ukazuje, kolik platí domácnosti za odběr 1 000 litrů vody v různých obcích ČR od 1. ledna 2018. Většina dodavatelů stanovuje ceny platné pro aktuální rok vždy k 1. lednu. Někteří nastavují nový ceník k jinému datu, což je v mapě uvedeno v poznámce.

Cena jednoho kubíku vody se skládá většinou ze součtu ceny vodného a ceny stočného. V některých obcích je však uplatňována takzvaná dvousložková cena vody, kdy se k základní ceně připočte ještě paušální poplatek, jenž zohledňuje velikost vodoměru. Přehled cen vody v jednotlivých městech připravil web Skrblík.cz.

Pro podrobné údaje k ceně vody (vodného, stočného a velikosti meziročního zdražení či zlevnění) si klikněte na kolečko konkrétní obce.

Vodné – platba za dodávku pitné vody z veřejného vodovodu. Cena zahrnuje nejen cenu samotné vody, ale i náklady na její distribuci. Stanovuje se za dodávku 1 kubíku vody.

Stočné – platba za odvedení odpadní vody veřejnou kanalizací a její následné čištění. Cena stočného většinou činí necelou polovinu z celkové ceny vody a počítá se za odvod 1 m3 vody.

Poznámka: Ceny jsou platné k 1. 1. 2018. V ceně vody už je započteno 15 % DPH. Dvousložkové ceny jsou počítány na vodovod s průtokem 1,5 m3/h, cena rozpočítána dle spotřeby 87 litrů na osobu/den, rok a 3 osoby v domácnosti.

Zdroj: Skrblik.cz a ceníky vodárenských společností

Jak se vyvíjela spotřeba vody a její cena

* Vyjadřuje, kolik litrů ze spotřeby domácností připadá na jednoho napojeného obyvatele.
Zdroj: spotřební koš ČSÚ. Ceny jsou v korunách za metr krychlový.

Komu platíme za vodu

Zdroj: pravdaovode.cz | Regiony jsou zbarveny podle většinového vlastníka. | V Brně byla mapa upravena oproti původnímu zdroji. Francouzský koncern Suez zde vlastní 46 % akcií, město Brno 51 %.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň a blíží se k Bermudám. Ostrovy přijaly řadu opatření

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň z pěti a doprovází ho nyní vítr o rychlosti až 185 kilometrů za hodinu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se nachází asi 655 kilometrů západně od Bermud, které by měl podle současné předpovědi okrajově zasáhnout. Při pouze drobné změně současné trasy by však mohl na ostrovy udeřit přímo, informovala agentura AP.

Ministr Bermud pro národní bezpečnost sdělil agentuře Reuters, že se v poledne místního času (17:00 SELČ) na ostrovech uzavřou školy, vládní budovy a přestanou plout trajekty. O několik hodin později rovněž přestane jezdit hromadná doprava. Meteorologové očekávají až deset centimetrů srážek, prudký vítr a silné vlnobití. 

Na pobřeží Texaského zálivu mezitím udeřila tropická bouře Imelda, která má v příštích dnech na některých místech jihovýchodního Texasu a jihozápadní Louisiany přinést až 46 centimetrů srážek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy