Nová cenová mapa vody v Česku: Kde z kohoutku teče nejdražší a kde nejlevnější

Iva Špačková Jiří Kropáček Iva Špačková, Jiří Kropáček
23. 1. 2018 7:00
Mapa obsahuje ceny vody pro rok 2018 ve více než 200 městech a obcích. Voda tam většinou zdražila v řádu desítek haléřů či několika korun, na pár místech zlevnila nebo cena zůstala stejná. Nejvíce platí lidé v Sezimově Ústí a Táboře, nejméně v Krnově.

Cena vody 2018Jak se vyvíjela spotřeba vody a její cenaKomu platíme za vodu

Mapa ukazuje, kolik platí domácnosti za odběr 1 000 litrů vody v různých obcích ČR od 1. ledna 2018. Většina dodavatelů stanovuje ceny platné pro aktuální rok vždy k 1. lednu. Někteří nastavují nový ceník k jinému datu, což je v mapě uvedeno v poznámce.

Cena jednoho kubíku vody se skládá většinou ze součtu ceny vodného a ceny stočného. V některých obcích je však uplatňována takzvaná dvousložková cena vody, kdy se k základní ceně připočte ještě paušální poplatek, jenž zohledňuje velikost vodoměru. Přehled cen vody v jednotlivých městech připravil web Skrblík.cz.

Pro podrobné údaje k ceně vody (vodného, stočného a velikosti meziročního zdražení či zlevnění) si klikněte na kolečko konkrétní obce.

Vodné – platba za dodávku pitné vody z veřejného vodovodu. Cena zahrnuje nejen cenu samotné vody, ale i náklady na její distribuci. Stanovuje se za dodávku 1 kubíku vody.

Stočné – platba za odvedení odpadní vody veřejnou kanalizací a její následné čištění. Cena stočného většinou činí necelou polovinu z celkové ceny vody a počítá se za odvod 1 m3 vody.

Poznámka: Ceny jsou platné k 1. 1. 2018. V ceně vody už je započteno 15 % DPH. Dvousložkové ceny jsou počítány na vodovod s průtokem 1,5 m3/h, cena rozpočítána dle spotřeby 87 litrů na osobu/den, rok a 3 osoby v domácnosti.

Zdroj: Skrblik.cz a ceníky vodárenských společností

Jak se vyvíjela spotřeba vody a její cena

* Vyjadřuje, kolik litrů ze spotřeby domácností připadá na jednoho napojeného obyvatele.
Zdroj: spotřební koš ČSÚ. Ceny jsou v korunách za metr krychlový.

Komu platíme za vodu

Zdroj: pravdaovode.cz | Regiony jsou zbarveny podle většinového vlastníka. | V Brně byla mapa upravena oproti původnímu zdroji. Francouzský koncern Suez zde vlastní 46 % akcií, město Brno 51 %.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Stav šéfa KSČM Filipa se po středečním infarktu zlepšuje, nemocnici by mohl opustit v pátek

Stav šéfa KSČM Filipa se po středečním infarktu a následném kardiologickém zákroku zlepšuje. Všeobecnou fakultní nemocnici na pražském Karlově náměstí ale ve čtvrtek ještě neopustí. Pro ČTK to řekla mluvčí nemocnice Marie Heřmánková.

Pokud se nic nezmění, mohl by podle Heřmánkové Filip hospitalizaci ukončit v pátek. Lékaři Filipův infarkt zachytili v časném stadiu. Ve středu uvedli, že to dává pacientovi naději na časné propuštění do domácí péče. Pětašedesátiletý Filip hned ve středu po zprůchodnění cév avizoval, že v pátek bude zpět v práci. Podle jeho spolupracovníků šlo spíš o jeho přání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy