Malé lékárny nedostanou dotace, ale bonifikaci, řekl ministr Vojtěch. Mluví se i o pojízdném prodeji

ČTK ČTK
16. 3. 2018 14:06
Podílet na řešení by se podle ministra měly i obce, mohou nabídnout lékaři třeba bydlení nebo odpustit nájem prostor ordinace či lékárny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Malé lékárny na venkově nedostanou dotace jako praktičtí či zubní lékaři, ale bonifikaci. Ministerstvo zdravotnictví chce příští rok předložit návrh změny systému financování lékáren, který by s jejich zvýhodněním počítal.

Dnes to řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Kde bude hranice mezi malou a velkou lékárnou, zatím ministerstvo rozhodnuté není.

Ministr si je vědom toho, že příjmy lékáren klesají a současný systém je neudržitelný. "Nechceme podporovat rozšiřování sítě ve velkých městech, ale zabránit zanikání lékáren v odlehlých oblastech," řekl. Podílet na řešení by se podle něj měly i obce, mohou nabídnout lékaři třeba bydlení nebo odpustit nájem prostor ordinace či lékárny.

Kde přesně lékaři či lékárny chybí, chce zmapovat Sdružení místních samospráv ČR, které sdružuje kolem 1500 zejména menších obcí. "Naše sdružení v současné době mapuje dostupnost veřejných služeb na venkově. Hotové máme všechny obce do velikosti 250 obyvatel a budeme pokračovat až do velikosti 3000 obyvatel," řekl po jednání s ministrem místopředseda sdružení a starosta Radim Sršeň (STAN).

Po dokončení analýzy, kterou chce mít sdružení do konce roku, budou starostové hledat spolu s ministerstvem řešení. Navrhovali například řešit nedostatek lékáren kombinací kamenné lékárny s pojízdnou. Plánují také podepsat memorandum o spolupráci nebo se podílet na aktivitách některých pracovních skupin.

Ministerstvo loni vyhlásilo dotační program pro praktické lékaře na otevření nových ordinací, přispívá jim na vybavení nebo plat zdravotní sestry. Podle Vojtěcha loni měli asi 15 zájemců, letos čtyři. Na jaře spustí podobný program pro stomatology. Sdružení pobídky vítá, starostové podle Sršně mohou obyvatele o této možnosti informovat.

V posledních dnech jednali s ministrem také lékárníci. Žádali dodržování pravidel pro rovnoměrné dodávky léků do lékáren. Majitelé některých lékáren si stěžují, že distributoři dodávají léky přednostně do velkých lékárenských řetězců. Hrozí i žalobami na nedodržování zákona.

"Dnes jsme svědky likvidace lékáren na venkově, naopak ve městech vznikají lékárny několik metrů od sebe," řekl po jednání předseda spolku Vaši lékárníci CZ Aleš Nedopil. Ministerstvo po schůzce deklarovalo, že se problematikou bude zabývat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Fotbalisté AS Řím porazili Empoli a dotáhli se na druhý Inter Milán

Fotbalisté AS Řím zvítězili doma v 21. kole italské ligy nad Empoli 2:0 a bodově se dotáhli na druhý Inter Milán. "Nerazzurri" ale mají k dobru nedělní derby s obhájcem titulu AC Milán.

Tři body domácím zařídili už během první šestiminutovky Ibaňez s Abrahamem, oba góly padly po rohových kopech Dybaly. Římané mají na třetí příčce 40 bodů stejně jako Inter.

Oba je mohlo o bod přeskočit Bergamo, které ale prohrálo 0:1 v Sassuolu. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fotbalisté Unionu Berlín porazili Mohuč a posunuli se do čela bundesligy

Fotbalisté Unionu Berlín v 19. kole německé ligy doma porazili 2:1 Mohuč a minimálně do neděle se posunuli na první místo. Bayern Mnichov na druhé příčce ztrácí dva body, obhájci titulu ale mají k dobru nedělní duel ve Wolfsburgu.

Na třetí příčku si po výhře 5:1 nad Freiburgem polepšil Dortmund. K vysoké výhře pomohl Borussii i Sebastian Haller, který si připsal první soutěžní gól po návratu z úspěšné léčby rakoviny varlat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy