Majitel Pivovarů Lobkowicz vytěsní minoritní akcionáře. Firma pravděpodobně odejde z burzy

Všechny akcie bude vlastnit firma Lapasan. Ta má nyní 98,65 procenta akcií, za každou zbývající zaplatí 208 korun. Celkem tak minoritním akcionářům zaplatí téměř 33 milionů korun.

Praha - Valná hromada společnosti Pivovary Lobkowicz Group rozhodla o vytěsnění minoritních akcionářů. Všechny akcie bude vlastnit firma Lapasan. Ta má nyní 98,65 procenta akcií, za každou zbývající zaplatí 208 korun. Celkem tak minoritním akcionářům zaplatí téměř 33 milionů korun. Rozhodnutí nabude účinnosti za měsíc.

Analytici nevylučují, že titul by mohl být stažen z pražské burzy. "Vidím jako dost pravděpodobné, že akcie budou stáhnuté z burzy. V podstatě nebude důvod, aby byly na burze, až dojde k vytěsnění menšinového zbytku akcionářů," řekl již dříve ČTK analytik Komerční banky Josef Němý. Už nyní se podle něj s tímto titulem obchoduje minimálně. "Po získání 100 procent akcií by samozřejmě obchody nebyly žádné," dodal.

Aktuální cena akcie firmy na pražské burze je 208 korun, tedy stejná jako hodnota výkupu. Při vstupu na burzu v květnu 2014 byla zahajovací cena 160 korun.

Lapasan koupil 79,4 procenta pivovarů loni v září za 1,9 miliardy korun. Většinový podíl v Lapasanu drží čínská investiční skupina CEFC, deset procent slíbila odkoupit čínská společnost Beijing Er Shang Group.

Pivovary Lobkowicz Group tvoří sedm regionálních pivovarů v Protivíně, Uherském Brodě, Jihlavě, Hlinsku, Klášteře nad Jizerou, Vysokém Chlumci a Černé Hoře. Mezi hlavní značky patří Lobkowicz, Rychtář, Klášter, Platan, Ježek, Černá Hora a Uherský Brod.

Čínská CEFC letos v ČR například zvýšila podíl v letecké společnosti Travel Service na 49,92 procenta, od konce loňského září měl ve firmě desetinu. Firma získala dále například 60 procent ve fotbalové Slavii, investovala i v mediálních skupinách Médea Group a Empresa Media či do realit. Má také získat 50procentní podíl ve finanční skupině J&T Finance Group, kupuje i 90procentní podíl v internetovém prodejci zájezdů Invia.cz.

před 2 hodinami

Florbalistky vstoupily do MS výhrou nad Švýcarskem 5:2

České florbalistky vstoupily do mistrovství světa ve švédské Uppsale výhrou 5:2 nad Švýcarskem. V repríze neúspěšného semifinále z minulého šampionátu v Neuchatelu tak oplatily obhájkyním stříbra porážku 6:7 v prodloužení. Vítěznou branku vstřelila ve 43. minutě debutantka na MS Pavlína Bačová. Druhý zápas v základní skupině A čeká svěřenkyně trenéra Saschy Rhynera v pondělí od 19:00 proti Polsku.

Jako první se v utkání radovaly Švýcarky, které otevřely skóre v 7. minutě. Bekhendový pokus Corin Rüttimanové se od zadního mantinelu odrazil k Julii Suterové, která u pravé tyče snadno skórovala do odkryté branky Jany Christianové. V polovině úvodní třetiny Češky odpověděly. Michaela Mlejnková bekhendovým pokusem Moniku Schmidovou ještě nepřekonala, ale z dorážky se prosadila Karolína Suchá a při svém premiérovém startu na MS hned oslavila branku.

V polovině utkání zlikvidovala Christianová šanci Rüttimanové, vzápětí se Švýcarky ubránily při jediném oslabení duelu při trestu Chiary Gredigové a odolaly i při šanci kapitánky Elišky Krupnové. V 39. minutě nejdříve trefila Michelle Wikiová levou tyč a z dorážky Isabelle Gerigová i tu pravou. Z protiútoku po přihrávce Martiny Řepkové otočila stav Mlejnková.

Po 74 sekundách třetí třetiny našla Rüttimanová dlouhou přihrávkou Wikiovou, která pohotovou střelou vyrovnala. Za 78 vteřin ale opět Rhynerův výběr vedl a postarala se o to střelou přes obránkyni Florinu Martiovou Bačová.

Švýcarky při snaze o vyrovnání Christianovou nepřekonaly, naopak v 52. minutě po přečíslení po přihrávce Denisy Ratajové zvýšila náskok do odkryté branky Krupnová. V čase 53:24 neproměnila trestné střílení Gerigová, naopak Vendula Beránková 29 sekund před koncem z penalty dovršila výsledek.