Svléknout do naha. Babiš má plán, jak prokazovat majetek

Jiří Hovorka ČTK Jiří Hovorka, ČTK
Aktualizováno 17. 10. 2014 17:37
Plošná majetková přiznání vláda nechce. Zaměří se jen na lidi, u nichž bude podezření, že majetek za deset a více milionů nabyli nelegálně nebo nepřiznali příjmy.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Lidé podezřelí z nelegálního nabytí majetku nebo z neplacení daní budou muset finančním úřadům dokazovat, kde vzali peníze na rezidenci za desítky milionů, sbírku obrazů či třeba šperky. Ministerstvo financí dnes oficiálně představilo návrh zákona o prokazování majetku.

Zásadní změnou oproti dosavadnímu stavu je, že takzvané důkazní břemeno by už nenesly úřady, ale naopak podezřelí lidé. Kdo by nedokázal doložit příjmy, o majetek by sice nepřišel, ale stát by mu jej dodatečně razantně zdanil.

"Majetek, jehož hodnota neodpovídá příjmům, bude podroben zdanění, pokud poplatník nevysvětlí původ příjmů a především jejich zdanění," říká náměstkyně ministra financí pro daně Simona Hornochová. „Zabavování majetku získaného z trestné činnosti je věcí orgánů činných v trestním řízení a příslušných soudů“, dodala Hornochová.

V souvislosti s tímto zákonem chce ale ministerstvo změnit také zákon o dani z příjmu a trestní zákon. V něm navrhuje zvýšit maximální sazbu z jednoho na čtyři roky, pokud nebude podáno pravdivé prohlášení o majetku. To se dnes využívá u exekučních řízení. Finanční správa bude v rámci zjišťování původu majetku moci požadovat takové prohlášení. Pokud v něm poplatník uvede lživé údaje anebo žádné, bude mu hrozit trestní stíhání.

Ministerstvo počítá s účinností zákonů od roku 2016. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) upozorňuje, že jde zatím jen o návrh, který ještě projedná koaliční rada a následně vláda. "Netýká se to slušných lidí. Týká se to někoho, kdo má obrovský majetek a čelí podezření," uvedl Babiš.

Pokud odhadovaná výše daně bude vyšší než dva miliony korun, správce daně přistoupí ke stanovení daně podle „zvláštních“ pomůcek. To znamená, že odhadne výši příjmů poplatníka na základě porovnání s nárůstem jeho majetku. Současně se stanovením daně předepíše penále ve výši až 100 procent. Pokud bude poplatník spolupracovat, penále bude činit 50 procent. V případě vyměřené daně do dvou milionů by mělo být penále 20 procent.

Nad deset milionů korun

Finanční správa - tedy finanční úřady - má mít podle ministerského návrhu možnost analyzovat výši majetku - včetně dluhů - v souvislosti s daňovým přiznáním. Pokud zjistí neevidovaný majetek za více jak deset milionů korun, vyzvou úředníci k prokázání jeho původu a popřípadě majetek zdaní.

"Častou výmluvou poplatníků bylo, že majetek získali před mnoha lety, například darem od babičky, a že tedy daň za dané období již nelze doměřit," uvedla Hornochová. "Nyní bude posílena pravomoc správce daně požadovat prokázání takového tvrzení," dodala.

Finanční správa tedy bude moci zjišťovat původ majetku i dále do minulosti. Daň ovšem může vyměřit podle zákona jen tři roky zpět. "Neposouváme tedy možnost zdanit majetek, ale umožňujeme možnost ptát se na původ toho majetku," uvedla Hornochová. Pokud poplatník původ takového majetku nedoloží, uplatní se takzvaná fikce nabytí tohoto majetku v posledním zdaňovacím období, a majetek se tak zdaní.

Maximálně desítky případů ročně

Vláda v červenci odmítla návrh komunistů, aby se zavedla plošná majetková přiznání pro všechny s majetkem nad 10 milionů korun. Majetková přiznání dříve prosazovala také ČSSD, koaliční smlouva s ANO a KDU-ČSL už ale počítala jen s mírnější variantou - tedy prokazováním původu majetku jen v "odůvodněných a zákonem přesně stanovených případech". Mělo by jít zejména o lidi obviněné z korupce nebo třeba z porušení daňových zákonů.

K porovnávání životní úrovně podezřelých a jejich příjmů už nyní existují nástroje. Porovnávat lze například údaje z obchodního rejstříku, registru vozidel a katastru nemovitostí s daňovými přiznáními.

O kolik případů ročně může v případě schválení zákona jít? Policejní experti, které nedávno oslovil časopis Ekonom, odhadují maximálně desítky. Vliv bude podle nich mít například i to, zda a v jaké míře se zapojí veřejnost. Na Slovensku, kde přijali zákon o prokazování původu majetku v roce 2010, přišlo zatím přes sto udání.

Podle odborníka na přímé daně společnosti PwC Tomáše Hunala jde o další nástroj, který by měl pomoci zlepšit výběr daní. "Obdobný postup prokazování původu majetku se běžně využívá i v dalších zemích EU," uvedl. Prokazování původu majetku má například Bulharsko, Dánsko, Maďarsko, Německo nebo Španělsko.

Přiznejte i osvobozené příjmy

Poslanci už odhlasovali další z návrhů ministerstva financí, o němž online deník Aktuálně.cz informoval už v květnu: Od roku 2015 budou muset lidé oznamovat finančnímu úřadu i příjmy, které jsou osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob.

Podle ministerstva financí půjde o další z nástrojů proti daňovým únikům a praní špinavých peněz, podobně jako například chystaný centrální registr účtů nebo možnost prověřit nabytí podezřelého majetku.

Drobných příjmů a běžných rodinných transakcí by se oznamovací povinnost netýkala - podle návrhu se má totiž vztahovat až na částky přesahující pět milionů korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 8 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy