Maďarská centrální banka překvapila zvýšením sazeb. Jsou nejvyšší v Evropské unii

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 6. 2022 16:32
Maďarská centrální banka v úterý razantně zvýšila základní úrokovou sazbu. Zvedla ji o 1,85 procentního bodu na 7,75 procenta. Většina ekonomů podle průzkumu agentury Reuters očekávala růst o půl procentního bodu. Maďarsko má tak nyní nejvyšší základní sazbu v Evropské unii. Doposud ji mělo v unijním svazku nejvyšší Česko.
Sídlo Maďarské centrální banky v Budapešti
Sídlo Maďarské centrální banky v Budapešti | Foto: Reuters

Centrální banka zpřísňováním měnové politiky reaguje na vysokou inflaci a na pokles kurzu domácí měny. Maďarský forint se v pondělí propadl na rekordní minimum vůči euru, po úterní zprávě o překvapivě prudkém zvýšení úroků posílil.

Banka v úterý uskutečnila nejvýraznější zvýšení základní úrokové sazby od října 2008. Tehdy základní úrok zvýšila o tři procentní body v reakci na negativní důsledky globální finanční krize.

Zvýšení úroků podle analytika Josepha Marlowa ze společnosti Capital Economics ukazuje, že centrální banka má teď mnohem výraznější obavy z rostoucí inflace a slabého forintu.

"Domníváme se, že je pravděpodobné další zvyšování úroků," uvedl Marlow. Základní sazba by se měla podle něj vyšplhat minimálně na devět procent.

Meziroční míra inflace v Maďarsku v květnu podle předběžných údajů tamního statistického úřadu vystoupila na 10,7 procenta z dubnové hodnoty 9,5 procenta. Ekonomové podle průzkumu agentury Reuters předpokládají, že průměrná inflace v celém letošním roce dosáhne 10,25 procenta, maxima za 24 let.

Po Maďarsku má nyní v Evropské unii nejvyšší úrokovou sazbu Česko. Bankovní rada České národní banky ji tu minulý týden zvedla o 1,25 procentního bodu na sedm procent. Podle údajů serveru Trading Economics následuje Polsko (šest procent). V Evropě má vyšší úrokovou sazbu jen Ukrajina (25 procent), Moldavsko (18,5 procenta), Turecko (14 procent), Bělorusko (12 procent) a Rusko (9,5).

Evropská centrální banka na nedávném zasedání základní úrokovou sazbu nechala podle očekávání zatím na rekordním minimu nula procent, ale oznámila, že od července zahájí její zvyšování. Banka, která určuje měnovou politiku v zemích eurozóny, sazby nezvýšila už 11 let a depozitní sazbu má od roku 2014 zápornou. To znamená, že komerční banky musejí za uložení peněz v Evropské centrální bance platit.

Přehled úrokových sazeb ve vybraných zemích EU 

Země úroková sazba v procentech
Maďarsko 7,75
Česko 7,00
Polsko 6,00
Rumunsko 3,75
Chorvatsko 2,50
Švédsko 0,25

Zdroj: tradingeconomics.com/country-list

Míra inflace v zemích Evropské unie v květnu opět překonala rekord a vystoupila podle údajů evropského statistického úřadu Eurostat na 8,8 procenta. Dosud nejvyšší hodnotu z dubna převýšila o sedm desetin procentního bodu.

Nejvyšší inflaci v Evropské unii v květnu zaznamenalo Estonsko, kde se spotřebitelské ceny meziročně zvýšily o 20,1 procenta. Druhá a třetí nejvyšší inflace byla v Litvě (18,5 procenta) a Lotyšsku (16,8 procenta). Čtvrtá nejvyšší inflace byla v Česku (15,2 procenta). Naopak nejnižší míra inflace byla na Maltě a ve Francii, kde růst cen činil 5,8 procenta.

Květnová inflace v zemích EU

Země Květnová inflace
Estonsko 20,1
Litva 18,5
Lotyšsko 16,8
Česko 15,2 *
Bulharsko 13,4
Polsko 12,8
Rumunsko 12,4
Slovensko 11,8
Maďarsko 10,8
Chorvatsko 10,7
Řecko 10,5
Nizozemsko 10,2
Belgie 9,9
Lucembursko 9,1
Kypr 8,8
Slovinsko 8,7
Německo 8,7
Španělsko 8,5
Dánsko 8,2
Irsko 8,2
Portugalsko 8,1
Rakousko 7,7
Švédsko 7,5
Itálie 7,3
Finsko 7,1
Francie 5,8
Malta 5,8

Zdroj: Odhad Eurostatu

* Podle údajů, které v červnu zveřejnil Český statistický úřad.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Další americký stát zpřísnil přístup k potratům. Severní Karolína je zakázala po 20. týdnu těhotenství

Potraty v Severní Karolíně již nejsou legální po 20. týdnu těhotenství, výjimku mají jen závažné zdravotní obtíže, rozhodl ve středu soudce William Osteen. Dosud zde byly potraty možné až do okamžiku, kdy byl plod životaschopný, tedy zhruba 24. až 28. týden těhotenství. Severní Karolína dosud platila za útočiště pro zájemkyně o ukončení těhotenství ze sousedních států, ve kterých platí přísnější omezení, uvedla agentura AP.

Ústavní právo na potrat napříč celými Spojenými státy garantoval precedens Nejvyššího soudu z roku 1973 známý jako Roeová versus Wade, jenž stanovil federální právo na ukončení těhotenství zhruba do jeho 24. týdne. Pětice konzervativních členů devítičlenného soudu regulaci potratů v červnu vrátila do rukou amerických států.

Demokratický guvernér Severní Karolíny Roy Cooper podporuje právo na potrat a případné návrhy na jeho omezení, které by podali republikánští zákonodárci, byl připraven vetovat. Lídři místních republikánů se proto obrátili přímo na soudce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy