Lyžařské zájezdy do Alp zdraží pro Čechy až o desetinu

ČTK ČTK
1. 9. 2014 13:50
Důvodem je oslabení koruny vůči euru a inflace v alpských zemích.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Za lyžařské zájezdy do Alp si Češi v zimě připlatí. Ve srovnání s loňskou sezonou se katalogové ceny zájezdů zvýšily přibližně o osm až deset procent. Důvodem je oslabení koruny vůči euru a inflace v alpských zemích. Na dotaz ČTK to uvedla Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Do Rakouska, Itálie a Francie v zimě vyráží každoročně přes půl milionu Čechů.

"Pokud srovnáme kurz ČNB v létě 2013 a letos, pak došlo ke zvýšení kurzu o osm procent, což cestovní kanceláře promítly do cen zájezdů. Navíc zahraniční ubytovatelé každoročně zvýší ceny o inflaci," uvedla tajemnice asociace Kateřina Petříčková. Pro české turisty tak zdražilo ubytování v zahraničí, skipasy i doprava. Ceny zimních pobytů v tuzemsku podle Petříčkové nebudou zasaženy nepříznivou změnou kurzu, a nabývají tak letos na významu.

I s garancí sněhu

Cestovní kancelář Nev-Dama letos výrazně rozšířila nabídku zkrácených pobytů v Rakousku. "Do Rakouska jezdí lidé na kratší dobu a častěji si dopravu zajišťují sami. Rozšířili jsme zde proto nabídku zkrácených pobytů. A díky hromadným nákupům je můžeme nabídnout za ceny, které jsou srovnatelné s přímými nabídkami tamních hoteliérů," uvedl mluvčí cestovní kanceláře Jan Osúch. Nev-dama také nabídne takzvanou garanci sněhu. V případě, že by v Alpách bylo málo sněhu před Vánoci nebo později během jara, vrátí klientovi peníze.

CK Talpa nabídne v některých střediscích Francie nové ubytování v horských chatách a rozšíří nabídku autobusové dopravy do Francie. "Vzhledem ke změně kurzu a inflaci zahraničních partnerů je celkové zvýšení (cen) osm až 11 procent," uvedla Jana Karšayová z CK Talpa.

Zájem o wellness či lázně roste

Čedok na zimní sezonu rozšířil nabídku ubytovacích kapacit v italské lyžařské oblasti Aprica. "Největší zájem je především o oblasti hlavních alpských ledovců. Roste zájem o prodloužené lyžařské víkendy ve střediscích situovaných v příznivé dojezdové vzdálenosti. Klienti stále častěji vyhledávají hotely či oblasti, které nabízejí wellness, lázně a podobně," uvedl marketingový ředitel Čedoku Tomáš Brejcha. Podle něj jsou ceny zájezdů téměř na srovnatelné úrovni s loňskou zimní sezonou.

Cestovní kanceláře v těchto dnech zahajují prodeje lyžařských pobytů a nabízejí slevy za včasný nákup. Ty se většinou pohybují od pěti do 15 procent.

Čeští lyžaři tradičně nejčastěji míří do rakouských Alp. Zatímco Rakousko láká hlavně lepší dostupností z ČR, Itálie vede v cenové atraktivitě, kvalitě sjezdovek a nabízí také stabilní slunečné počasí. Do Rakouska Češi častěji jezdí bez služeb cestovní kanceláře, do Itálie naopak většina lyžařů míří s voucherem od cestovní kanceláře.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy