Lyžařské zájezdy do Alp zdraží pro Čechy až o desetinu

ČTK ČTK
1. 9. 2014 13:50
Důvodem je oslabení koruny vůči euru a inflace v alpských zemích.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Za lyžařské zájezdy do Alp si Češi v zimě připlatí. Ve srovnání s loňskou sezonou se katalogové ceny zájezdů zvýšily přibližně o osm až deset procent. Důvodem je oslabení koruny vůči euru a inflace v alpských zemích. Na dotaz ČTK to uvedla Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Do Rakouska, Itálie a Francie v zimě vyráží každoročně přes půl milionu Čechů.

"Pokud srovnáme kurz ČNB v létě 2013 a letos, pak došlo ke zvýšení kurzu o osm procent, což cestovní kanceláře promítly do cen zájezdů. Navíc zahraniční ubytovatelé každoročně zvýší ceny o inflaci," uvedla tajemnice asociace Kateřina Petříčková. Pro české turisty tak zdražilo ubytování v zahraničí, skipasy i doprava. Ceny zimních pobytů v tuzemsku podle Petříčkové nebudou zasaženy nepříznivou změnou kurzu, a nabývají tak letos na významu.

I s garancí sněhu

Cestovní kancelář Nev-Dama letos výrazně rozšířila nabídku zkrácených pobytů v Rakousku. "Do Rakouska jezdí lidé na kratší dobu a častěji si dopravu zajišťují sami. Rozšířili jsme zde proto nabídku zkrácených pobytů. A díky hromadným nákupům je můžeme nabídnout za ceny, které jsou srovnatelné s přímými nabídkami tamních hoteliérů," uvedl mluvčí cestovní kanceláře Jan Osúch. Nev-dama také nabídne takzvanou garanci sněhu. V případě, že by v Alpách bylo málo sněhu před Vánoci nebo později během jara, vrátí klientovi peníze.

CK Talpa nabídne v některých střediscích Francie nové ubytování v horských chatách a rozšíří nabídku autobusové dopravy do Francie. "Vzhledem ke změně kurzu a inflaci zahraničních partnerů je celkové zvýšení (cen) osm až 11 procent," uvedla Jana Karšayová z CK Talpa.

Zájem o wellness či lázně roste

Čedok na zimní sezonu rozšířil nabídku ubytovacích kapacit v italské lyžařské oblasti Aprica. "Největší zájem je především o oblasti hlavních alpských ledovců. Roste zájem o prodloužené lyžařské víkendy ve střediscích situovaných v příznivé dojezdové vzdálenosti. Klienti stále častěji vyhledávají hotely či oblasti, které nabízejí wellness, lázně a podobně," uvedl marketingový ředitel Čedoku Tomáš Brejcha. Podle něj jsou ceny zájezdů téměř na srovnatelné úrovni s loňskou zimní sezonou.

Cestovní kanceláře v těchto dnech zahajují prodeje lyžařských pobytů a nabízejí slevy za včasný nákup. Ty se většinou pohybují od pěti do 15 procent.

Čeští lyžaři tradičně nejčastěji míří do rakouských Alp. Zatímco Rakousko láká hlavně lepší dostupností z ČR, Itálie vede v cenové atraktivitě, kvalitě sjezdovek a nabízí také stabilní slunečné počasí. Do Rakouska Češi častěji jezdí bez služeb cestovní kanceláře, do Itálie naopak většina lyžařů míří s voucherem od cestovní kanceláře.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Britský on-line prodejce oblečení Boohoo koupil Debenhams

Britský on-line prodejce oblečení Boohoo koupil za 55 milionů liber zkrachovalý maloobchodní řetězec Debenhams. Zaměstnance ale nechce, ohroženo je tak 12 000 pracovních míst.

Zdroj: ČTK
Další zprávy