Minulost neřešte, chci pracovat tady a teď. Síť LinkedOut hledá místo lidem na okraji

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 20. 1. 2020 9:31
Ačkoliv je na trhu hlad po zaměstnancích a inzerátů s nabídkami práce hodně, pro některé je stabilní úvazek téměř nesplnitelným snem. A tak lidem po výkonu trestu, bývalým uživatelům návykových látek, bezdomovcům i handicapovaným či samoživitelkám pomáhá najít uplatnění nová sociální síť s názvem LinkedOut. Zatím jen ve Francii. Podle odborníků by však byla užitečná i u nás.
Foto: Jakub Plíhal

LinkedOut vypadá podobně jako velmi populární profesní sociální síť LinkedIn. Ta má dnes 630 milionů uživatelů po celém světě, v Česku více než 1,5 milionu. Lidé přes ni hledají práci nebo shánějí kontakty z oboru.

LinkedOut, kterou spustilo francouzské sdružení Entourage a z testovací verze teď přechází do ostrého provozu, začíná uživatele teprve postupně nabírat. Cílem je především zviditelnění profilů lidí, kteří mají za sebou nějakou nestandardní životní zkušenost a chtějí se vrátit do normálního života. A jejich propojení s firmami, které by jim daly šanci vydělat si peníze na nový život.

A tak na síti nahlédnete například do životopisu třiačtyřicetileté Lamiy, která sama vychovává tři děti, bydlí s nimi v sociální ubytovně a ráda by získala stabilní práci v obchodě nebo někde jako recepční. Nebo do profilu čtyřicetiletého Miaha, který má za sebou prý několik podivných prací a nyní bydlí na ubytovně armády spásy a hledá zaměstnání na plný úvazek, které by mu umožnilo získat nezávislost. 

V Česku podobná síť zatím nefunguje. Problémy s hledáním zaměstnání řeší s lidmi na okraji společnosti především neziskové organizace. 

"O sociální síti LinkedOut zatím nemáme detailní informace, ale podle našeho názoru by mohla představovat užitečnou platformu. V současné době sahají zaměstnavatelé po různých možnostech, jak hledat kandidáty. Kontaktují i věznice či Probační a mediační službu. Sociální síť, která může generovat pro určité pozice vhodné kandidáty, by u zaměstnavatelů našla své využití a časem pravděpodobně i patřičné vytížení," míní Veronika Friebová ze společnosti Rubikon Centrum, která pomáhá s návratem do běžného života lidem po výkonu trestu. 

Luděk Kalousek ze společnosti Sananim, která se zase zaměřuje na pomoc uživatelům návykových látek, by si takovou síť u nás dovedl představit jako anonymní katalog zájemců o práci a firem, které se rozhodly v této skupině rekrutovat. "Ale zveřejňovat svůj handicap i s osobními údaji bych určitě nikomu nedoporučil," míní Kalousek. 

Bariéra je v hlavách manažerů

Podle něj obtížnost s hledáním práce záleží na míře handicapu. "Klient po střednědobé či komunitní léčbě drogové či alkoholové závislosti nebo klient v programu doléčování má zpravidla svoji motivaci ke změně životního stylu ujasněnou. Těžké je ale v rámci přijímacího řízení o tom přesvědčit i budoucího zaměstnavatele nebo se zveřejnění tématu závislosti v minulém životním období vyhnout. V případě, že má klient více handicapů, například další zdravotní komplikace nebo psychiatrickou diagnózu, pak je velmi náročné už samotné hledání práce," vysvětluje Luděk Kalousek. 

S tím souhlasí i Tomáš Ervín Dombrovský ze společnosti LMC, která provozuje pracovní portály. "Bariéra v uplatnění lidí s handicapem na trhu práce je stále především v hlavách manažerů firem, kteří jdou při hledání uchazečů cestou nejmenšího odporu. Pro ně je nejjednodušší najít kandidáta, který přesně odpovídá požadavkům, a ne hledat možnosti, jak do práce začlenit i člověka s nějakým handicapem," říká Dombrovský. 

Lidem "s nálepkou" trochu ulehčila hledání práce v posledních letech situace na trhu práce. Česko má minimální nezaměstnanost a firmy marně hledají nové zaměstnance. Předsudků se ale společnost ještě nezbavila. 

"Firmy hledají už i na okrajích pracovního trhu. Ale ještě se nenaučily s těmito uchazeči, zaměstnanci pracovat. Otázka, kterou bych si jako zaměstnavatel kladl, by nebyla: 'Zvládne pro mě uchazeč s nestandardní minulostí pracovat', ale spíše: 'Co mohu udělat pro to, aby uchazeč s nestandardní minulostí práci dlouhodobě zvládl k mojí i své vlastní spokojenosti," říká Kalousek.

Předsudkem je podle něj především to, že personalisté posuzují kompetence v historii kandidáta, nikoli kompetence v současnosti. 

Loajalita za šanci

"Nyní je na trhu práce dobrá situace. I proto se nám daří šířit mezi zaměstnavateli osvětu a informace o dobré praxi. Lidé s trestní minulostí mohou být stejně kompetentní jako zaměstnanci s čistým trestním rejstříkem a často jsou i více loajální, protože jsou zaměstnavateli vděční za poskytnutou šanci," říká Friebová.

Oběma nadacím se vyplatilo oslovovat zaměstnavatele přímo. "Oslovujeme firmy cíleně s pečlivě zpracovaným profesním profilem klienta i podmínkami, které pro zahájení dobré spolupráce potřebuje," vysvětluje Kalousek. 

Na Rubikon Centrum se dokonce v poslední době firmy obracejí samy. "V současné době se nám daří najít zaměstnání pro každého třetího kandidáta. Někteří zaměstnavatelé mají ale stále obavu z majetkové nebo násilné trestné činnosti. Kandidáti mívají i jiné překážky, než je záznam v rejstříku trestů. Často je omezuje jejich zdravotní stav nebo například zákaz řízení. V takových případech jim pomáháme zvýšit jejich kompetence prostřednictvím rekvalifikace nebo pro ně hledáme vhodné uplatnění s ohledem na jejich omezení," dodává Friebová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy