Lidé si tu chtějí odpočinout, vysvětluje šéfová hotelu, kde odmítají ubytovat děti

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
15. 11. 2018 13:24
Hotelů a restaurací, které by diskriminovaly hosty podle věku, v Česku nepřibývá. Česká obchodní inspekce (ČOI) letos dostala deset stížností na diskriminaci z důvodu věku, jako je právě nevpuštění dětí do ubytovacích a restauračních zařízení. Devět podnětů se ale týká restaurace Stodola House v Praze.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Inspekce již v zařízení provedla kontrolu a případ je ve fázi správního řízení, kde se rozhoduje také o výši pokuty, informoval mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

V letošním roce nabyla právní moci pokuta 5000 Kč pro Hotel Premier Janov nad Nisou, který neubytovával děti mladší deseti let. Manažerka hotelu řekla inspektorům, že služby v hotelu jsou postaveny tak, aby si ubytovaní spotřebitelé ve wellness odpočinuli.

Řadu let se vlekl spor jedné restaurace na Mladoboleslavsku s ČOI o pokutu 10 000 Kč za diskriminaci. Tu nakonec potvrdil Nejvyšší správní soud. Její provozovatel na dveře umístil nápis: "Tato restaurace není vhodná pro děti do šesti let v doprovodu rodičů z důvodu rušení ostatních a hotelových hostů. Vstup pouze pro dospělé a děti od šesti let v doprovodu rodičů."

Podle rozsudku Nejvyššího správního soudu, kterým se nyní řídí soudy nižšího stupně i Česká obchodní inspekce, vyplývá, že: "Za ospravedlnitelný důvod pro zákaz vstupu dětí do restaurace nelze považovat provozovatelem pouze v obecné rovině deklarované zaměření na určitý druh klientely," uvádí rozsudek.

V případě diskriminačního jednání hrozí ze zákona sankce až do výše tří milionů Kč.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy