Levná zelenina míří do Česka. Stát chce její dovoz omezit

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
2. 10. 2014 15:08
Na tuzemském trhu se prodává zelenina za dumpingové ceny. Po embargu na dovoz potravin do Ruska zlevnila už o pětinu a čeští zelináři se obávají dalšího poklesu.
Zlevňování se může dotknout zelí, cibule i mrkve.
Zlevňování se může dotknout zelí, cibule i mrkve. | Foto: Matej Slávik/Economia

Praha - Na tuzemský trh míří ze zahraničí první zásilky zeleniny za dumpingové ceny. Pomocí nich se pěstitelé z okolních zemí snaží zbavit části úrody původně určené na export do Ruska. Podnákladové ceny zjistili čeští zelináři například u některých dodávek polského zelí. Stalo se tak dva měsíce po zavedení embarga na dovoz potravin do Ruska.
    
Zelím za podnákladové ceny začali polští pěstitelé podle předsedy Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslava Zemana zásobovat odběratele na Ostravsku. "Už se tady objevuje zboží z Polska za dumpingové ceny a začíná nám to deformovat ceny," uvedl Zeman na zahájení mezinárodní zahradnické výstavy a veletrhu Flora.

Dál může zlevňovat zelí, cibule i mrkev

Dumpingová cena kilogramu polského zelí nyní činí zhruba dvě koruny, zatímco by se podle propočtů českých zelinářů měla pohybovat v rozmezí od tří do 3,5 koruny za kilogram.
    
Cena zeleniny se v Česku po zavedení embarga podle Zemana snížila o pětinu. Zelináři se obávají, že ceny většiny druhů zeleniny kvůli značným přebytkům dál klesnou a počet dumpingových dovozů může vrůst.

Propad cen hrozí například u zelí, cibule či mrkve. "EU sice nabízí určitou kompenzaci za zlikvidování (přebytků zeleniny), je ale otázka, do jaké míry je tato částka dostačující. Může se stát, že státy začnou hledat jiné řešení. Někdo to zaorá a někdo jiný se zeleninu bude snažit za každou cenu prodat jinam," upozornil Zeman.

Z nízkých cen těží hlavně řetězce

Klesající ceny podle Zemana obratně využívají obchodní řetězce při jednáních s dodavateli ovoce a zeleniny. "S oblibou říkají, že když zelí mohou mít z Polska za 1,8 koruny, tak nám dejte stejnou cenu, nebo si to dovezeme," podotkl Zeman.
    
Zabránit dovozu potravin do Česka za dumpingové ceny by mělo nové nařízení vlády. Dovozci budou muset nejméně dva dny před zahájením prodeje informovat o zásilce kontrolní úřady. V hlášení budou muset uvádět také předpokládanou prodejní cenu zboží. Nahlašovací povinnost se bude z rostlinných komodit vztahovat na vybrané druhy čerstvého ovoce a zeleniny a konzumní brambory.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes řekl, že nařízení by mělo začít platit příští týden poté, co bude zveřejněno ve Sbírce zákonů. Uvedení údajů o ceně má podle ministerstva zemědělství pomoci kontrolním úřadům zacílit na problematické zboží.

Zemědělci mohou prodělat stovky milionů

Podle odhadu ministerstva zemědělství přijdou tuzemští vývozci zemědělských a potravinářských produktů kvůli ruskému embargu na tržbách o 250 až 300 milionů korun. Nepřímé dopady kvůli dovozu přebytků z ostatních zemí mohou činit až půldruhé miliardy korun.

Ministerstvo zemědělství chce v polovině října za zhruba 50 milionů korun spustit propagační kampaň prodeje domácích potravin. Evropská komise v úterý oznámila novou pomoc pěstitelům ovoce a zeleniny, kteří jsou zasaženi ruským zákazem dovozu. Balík má hodnotu zhruba 4,5 miliardy korun a toto opatření podle Jurečky pomůže zmírnit pokles cen a stabilizovat unijní trh.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy