Levná ropa pomohla Unipetrolu. Zisk mu i přes požár v Záluží vzrostl o 13 procent

Marek Miler
22. 10. 2015 9:27
Unipetrol ve třetím kvartále vydělal 1,58 miliardy korun. Nižší cena ropy zlepšila petrochemické a rafinérské marže. Na výsledku se nicméně výrazně podepsal srpnový požár v Záluží u Litvínova, který společnost stál na ušlém zisku 1,6 miliardy korun.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Archiv HN - Radim Beznoska

Praha - Zisk největší české petrochemické skupiny Unipetrol vzrostl o 13 procent. Důvodem je nižší cena ropy, která zlepšila rafinérské a petrochemické marže. Unipetrol dosáhl meziročního zlepšení výsledku i přes výpadek ethylenové jednotky, kterou v srpnu vyřadil z provozu požár.

Firma ve třetím kvartále vydělala 1,58 miliardy korun čistého zisku. Ještě v předchozím čtvrtletí zaznamenala nejlepší kvartální zisk v historii - 3,3 miliardy korun. K výsledku přispěly ''velice příznivé makroekonomické podmínky a vyšší meziroční prodeje rafinérských produktů, včetně sítě čerpacích stanic Benzina.,'' napsala společnost v tiskové zprávě.

Hospodaření firmy ve sledovaném období ovlivnila havárie, po které je od 13. srpna odstavená petrochemická výroba. Protože je chemická výroba úzce spojena s litvínovskou rafinérií, která jí dodává vstupní materiál, je i provoz této rafinérie na menším výkonu.

Unipetrol uvedl v tiskovém prohlášení, že ušlý zisk způsobený výpadkem činil dosud 1,6 miliardy korun. ‎Návrat ke standardnímu provozu ethylenové jednotky odhaduje firma až na říjen příštího roku.

Výpadek postihl firmu právě v době, kdy vysoké marže v petrochemii a rafinérském byznysu pomáhají zisku jiných rafinérských společností.

"Více než samotná čísla za kvartál budou investoři čekat na informace ohledně obnovení chemické výroby a vyčíslení celkového dopadu odstávky," řekl v komentáři před výsledky ředitel odboru analýz J&T Banky Milan Vaníček. Vaníček odhadl, že odstávka může trvat i půl roku a dopad do hospodaření společnosti bude v řádech miliard korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy