Letoun na elektřinu zdolal La Manche. Vzal prvenství Airbusu

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 7. 2015 12:55
Francouzský pilot Hugues Duval získal prvenství před mediálně sledovanějším přeletem, který dnes plánuje společnost Airbus.
Francouzský pilot Hugues Duval se svým letounem na elektrický pohon.
Francouzský pilot Hugues Duval se svým letounem na elektrický pohon. | Foto: Reuters

Londýn - Letadlo na elektrický pohon poprvé přeletělo kanál La Manche mezi Francií a Británií. Informovala o tom v pátek agentura AP. Malý dvoumotorový stroj pilotovaný Francouzem Huguesem Duvalem ve čtvrtek večer odstartoval z francouzského města Calais a z anglického pobřeží se pak vrátil zpět do Francie.

Duval tak získal prvenství před mediálně sledovanějším přeletem, který dnes plánuje společnost Airbus se svým prototypem elektřinou poháněného letadla E-Fan.

Duval agentuře řekl, že po úspěšném letu přes moře pociťuje úlevu a že je to pro něj po dlouhém období testovacích letů nad pevninou důležitý okamžik. Pilot létá se strojem Cricri MC15-E, který na sebe ovšem nestrhává takovou pozornost jako novinka Airbusu.

Jeho model E-Fan s nulovými emisemi oxidu uhličitého se představil na letošním aerosalonu u Paříže. Dvousedadlový stroj má pohon na baterie, které piloti mohou nabít během hodiny, a na trhu by se mohl objevit v roce 2017.

Letadlo odstartovalo z letiště Lydd v hrabství Kent po 9:00 místního času (po 10:00 SELČ) a ve 33 kilometrů vzdáleném Calais přistálo po 45 minutách. Kopírovalo tak v opačném gardu první slavný přelet kanálu La Manche, který v roce 1909 uskutečnil francouzský pilot Louis Blériot.

Stroj Airbusu pilotoval Didier Esteyne, který se rovněž podílel na jeho vývoji. Po přistání řekl, že let byl "téměř dokonalý". Poznamenal také, že nejnebezpečnější částí cesty byla vzletová fáze, která trvala zhruba 14 minut.

Esteyne se tak diplomaticky vyjádřil ke konkurenčnímu Duvalově přeletu, který Airbusu na poslední chvíli sebral prvenství. Firma však tvrdí, že francouzský pilot si výrazně pomohl tím, že se svým malým letadlem odstartoval z jiného stroje ze vzduchu, a nikoli ze země jako E-Fan.

 

Právě se děje

před 21 minutami

USA mají podle Trumpa v hledáčku třetího muže Islámského státu

Spojené státy vědí, kde se nachází třetí nejvyšší velitel samozvaného Islámského státu (IS) z doby, kdy organizaci vedl nyní už zneškodněný abú Bakr Bagdádí. Šéf Bílého domu to dnes podle agentury Reuters řekl při debatě po projevu v Ekonomickém klubu v New Yorku.

"Bedlivě pozorujeme jeho třetího muže," řekl Trump, aniž by prozradil identitu nového terče. "Jeho trojka má velký problém, protože i o něm víme, kde je," dodal americký prezident.

Vůdce teroristické organizace Bagdádí zemřel 27. října při operaci americké speciální jednotky na severu Sýrie, když na útěku odpálil nálože na svém těle. Od Bagdádího smrti se USA snaží zamezit opětovnému vzkříšení IS a zaměřují se na možné nástupce, přívržence a příbuzné bývalého vůdce organizace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy