Letíte do Taškentu? Kolik vážíte, chtějí se ptát aerolinky

ČTK ČTK
16. 8. 2015 9:38
Uzbecké aerolinky chtějí na letišti vážit pasažéry. Prý aby piloti věděli, jaký náklad vezou a jak je v letadle rozložen. Zvýší se tím bezpečnost.
Foto: Thinkstock

Taškent - Uzbecké aerolinky plánují na letišti vážit všechny pasažéry, kteří budou nastupovat do jejích letadel. Nové opatření prý zavádějí kvůli bezpečnosti, aby piloti měli dokonalý přehled o celkovém zatížení letadla. O novém opatření společnosti Uzbekistan Airways informovala agentura AFP.

Uzbecká letecká společnost chce zjišťovat hmotnost cestujících a jejich příručních zavazadel. "S ohledem na pravidla Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) jsou aerolinky povinovány provést standardní předletovou proceduru vážení pasažérů s příručními zavazadly, a dodržovat tak požadavky na zajištění bezpečnosti letu," uvedla firma ve svém prohlášení.

IATA ale tvrdí, že žádná pravidla, která by nutila letecké společnosti k vážení jednotlivých cestujících, nemá. "Všechny aerolinky mají svůj vlastní postup, aby dokázaly propočítat váhu nákladu, zatížení a rovnováhu v kabině," uvedl mluvčí IATA Chris Goater.

Prohlášení zmizelo

Poté, co se o nový postup při odbavení v Uzbekistánu začala zajímat domácí a zahraniční média, aerolinky své prohlášení z internetových stránek stáhly. Není tedy jasné, zda a kdy chtějí s vážením na letišti začít.

Pro letecké společnosti na celém světě je kalkulace zatížení letounu velice důležitá, většinou se ale provádí pomocí koeficientů, jimiž se vynásobí celkový počet lidí na palubě.

Konkrétní váhu cestujících zjišťují například na Filipínách v případě leteckých linek provozovaných vrtulovými letadly. Aerolinky v tichomořském ostrovním státě Samoa zase zavedly zvláštní poplatek, jehož výše se odvozuje od váhy pasažéra. Firma tak prý bojuje s výrazným nárůstem míry obezity, napsala agentura AFP.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy