Letadla Lufthansy opět nepoletí. Zaměstnance nepřesvědčil ani nový návrh smlouvy

ČTK ČTK
5. 11. 2015 10:15
Plánovanou týdenní stávku palubního personálu německých aerolinek Lufthansa už není možné odvrátit, řekl předseda odborového svazu UFO. Začít má v pátek. Svaz zastupující 19 tisíc stevardů a letušek dal Lufthanse čas do dneška, aby předložila novou nabídku kolektivní smlouvy na lepší pracovní a mzdové podmínky. To se sice stalo, podle svazu v něm ale není žádná změna. Za poslední rok a půl se Lufthansa potýká především se stávkami pilotů, bylo jich už 13.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Stávku palubního personálu německých aerolinek Lufthansa už není možné odvrátit. V televizi N24 to řekl předseda odborového svazu UFO Nicoley Baublies. Protestní akce začne v pátek a potrvá týden. Její rozsah zatím není jasný, aerolinky však slibují, že se pokusí omezit dopad na cestující na nejmenší možnou míru.

Svaz UFO, který zastupuje 19 tisíc stevardů a letušek, dával Lufthansečas do dneška, aby předložila novou nabídku kolektivní smlouvy, jež by zajistila palubnímu personálu lepší pracovní a mzdové podmínky. Podle Baubliese aerolinky návrh kolektivní smlouvy sice předložily, není v něm ale nic nového. "Když se nabídka Lufthansy nezměnila, není už možné stávku odvrátit," řekl Baublies.

Přesný rozsah stávky zatím není znám. "Zatím ještě nebyla ohlášena žádná konkrétní stávková opatření, takže ještě není možné odhadnout vliv této stávky na letecký provoz," uvedla Lufthansa v tiskovém prohlášení. Jisté je pouze to, že protestní akce nepostihne lety dceřiných společností Lufthansy, vyhne se tedy aerolinkám Germanwings, Eurowings, Air Dolomiti, Austrian Airlines, Swiss a Brussels Airlines.

Náhradní letový plán aerolinky zveřejní, až dostanou přesné informace od odborů, chtějí ale co nejvíce omezit dopady protestní akce na cestující. Lidé, kterým bude let zrušen, dostanou možnost zdarma stornovat cestu nebo ji přeložit na jiný termín.

Svaz UFO vyžaduje mimo jiné vyplacení jednorázové prémie k platu ve výši 2000 eur (54 200 korun všem stevardům a letuškám Lufthansy. Kromě toho žádá zachování stávajícího programu penzijního zabezpečení, který chce Lufthansa omezit.

Palubní personál Lufthansy stávkoval naposledy v roce 2012. Tehdy se podařilo spor s vedením aerolinek ukončit, když Lufthansa přistoupila na požadavky odborů v oblasti penzijního zabezpečení.

Za poslední rok a půl se Lufthansa potýká především se stávkami pilotů. Odborový svaz Vereinigung Cockpit jich uspořádal 13, protestní akce způsobily aerolinkám škody v řádu stovek milionů eur. Zrušeny musely být stovky letů, zasaženo bylo i spojení mezi Prahou a Německem.

Protesty zaměstnanců Lufthansy v posledním roce zesiluje snaha vedení aerolinek o snížení nákladů. Lufthansa se obává, že při zachování současných nákladů nedokáže v budoucnu konkurovat nízkonákladovým dopravcům a blízkovýchodním leteckým společnostem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy