Lesy ČR žalují antimonopolní úřad. Nesouhlasí s pokutou

ČTK ČTK
16. 3. 2015 10:42
Tendrem na dodávky ochranných pracovních prostředků se bude zabývat Krajský soud v Brně.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Státní podnik Lesy ČR se bude bránit půlmilionové pokutě, kterou dostal koncem loňského roku od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Proti rozhodnutí úřadu podal žalobu. Tendrem na dodávky ochranných pracovních prostředků se bude zabývat Krajský soud v Brně. ČTK to dnes řekla mluvčí soudu Lenka Smutná Polachová.

Lesy ČR zadávaly zakázku v roce 2010 za minulého vedení. Pro výpočet nabídkové ceny měli uchazeči využít položky uvedené ve vzorovém koši výrobků, který vycházel z nákupů provedených zadavatelem v minulosti, přičemž množství odpovídalo odběrům za jeden rok. Na základě vzorového koše uchazeči vypracovávali cenové nabídky.

Podle předsedy antimonopolního úřadu Petra Rafaje ale Lesy ČR měly v úmyslu objednávat i zboží, které nebylo ve vzorovém koši uvedené. "Tento postup mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky," uvedl už dříve Rafaj. Smlouva s vítěznou firmou byla podle něj navíc v rozporu s návrhem rámcové smlouvy, obsaženým v nabídce firmy.

ÚOHS se případem zabýval opakovaně, původně uložil státní firmě milionovou pokutu. Rafaj ale rozhodnutí svých podřízených zrušil, protože nebylo dostatečně srozumitelné. V konečném verdiktu je pokuta poloviční. Tendr se týkal nákupu například rukavic, ochranných sluchátek, brýlí, helem, obuvi a pracovních oděvů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy