Lesy ČR posílily hlídky proti zlodějům vánočních stromků

ČTK ČTK
14. 12. 2018 12:26
Státní podnik Lesy České republiky v minulých dnech zesílil opatření proti zlodějům vánočních stromků. Lesníci posílili hlídky v mladých lesních porostech a stromky, které by se zlodějům mohly hodit, znehodnocují prostříháváním větví či páchnoucím postřikem.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Economia

Případnému zloději hrozí pokuta až 15 tisíc korun. Lesům České republiky patří téměř polovina lesů v tuzemsku.

Většina v Česku pěstovaných vánočních stromků roste na plantážích jiných vlastníků, než jsou Lesy ČR. Státní podnik ročně prodá asi sedm tisíc stromků, polovinu z plantáží a zbytek z lesních prořezávek.

"Prodejcům nekonkurujeme, uspokojujeme jen místní poptávku," uvedl vedoucí odboru lesního hospodářství a ochrany přírody Lesů ČR Jiří Groda.

Průměrný stromek od Lesů ČR letos vyjde na 165 korun. Ceny se liší podle druhu a velikosti, nejlevnější jsou smrky.

"Výnos z této činnosti se téměř rovná nákladům. Vnímáme to spíš jako službu veřejnosti," uvedl ekonomický ředitel Daniel Vlkanova.

Kdo by si chtěl v lese opatřit jmelí, musí k tomu mít výjimku vydanou vlastníkem lesa. Podle lesního zákona je volný sběr jmelí v lese zakázán.

"Většina jmelí se ale trhá na listnatých stromech, tedy v alejích mimo les nebo na zahradách, kde je sběr jednodušší," uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová s tím, že podnik ke sběru jmelí ve svých lesích ročně vystaví několik výjimek.

Češi si každý rok v průměru koupí zhruba milion živých vánočních stromků. Jejich ceny se u prodejců letos pohybují mezi 300 až 900 korunami za kus. Největší zájem mají lidé o kavkazskou jedli. Ta pochází z plantáží, protože v českých lesích neroste. Oproti jedli bělokoré z tuzemských lesů má kavkazská jedle pravidelně rostlou korunu a na větvích více jehlic.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 37 minutami

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň je nehoda, jezdí se jedním pruhem

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela v pondělí časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Provoz jedním jízdním pruhem byl obnoven po šesté hodině ranní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy