Leo Express následuje konkurenta, chce jezdit i na Slovensko

ČTK ČTK
15. 4. 2014 14:35
Dva páry vlaků, které v současné době denně vypravuje mezi Prahou a Ostravou, plánuje prodloužit až do východoslovenských Košic.
Leo Express
Leo Express | Foto: Jan Langer

Praha - Tuzemský soukromý dopravce Leo Express plánuje od letošního prosince vstoupit na slovenský trh. Dva páry vlaků, které v současné době denně vypravuje mezi Prahou a Ostravou, prodlouží až do východoslovenských Košic.

Leo Express novinku oznámil jen den poté, co o rozšíření působnosti na Slovensku informoval i konkurenční RegioJet. Ten od prosince chystá provozovat linku z Bratislavy do Košic přes Žilinu.

„O dva spoje na celkových pět se tím sníží počet spojů mezi Prahou a Ostravskem. Na dva páry naopak vzroste počet spojů do Starého města u Uherského Hradiště,“ uvedla mluvčí Leo Express Petra Lipovská k novému jízdnímu řádu, který bude platit od prosince.

Pro příští jízdní řád počítá dopravce s využitím nynějších pěti elektrických jednotek Stadler Flirt, uvedla Lipovská s tím, že pro uvažovaný provoz je jejich počet dostačující. Rozšiřování flotily železničních vozidel by podle ní přicházelo v úvahu tehdy, pokud by se měl počet spojů na Slovensku ještě zvýšit.

Společně se slovenskými drahami

V provozu na slovenském území předpokládá Leo Express spolupráci se slovenskými drahami (Železničná společnosť Slovensko ZSSK). Pokud by ale jednání s tamním státním dopravcem nevyšly, je Leo Express ochoten provozovat spoje na své komerční riziko, uvedl majitel dopravce Leoš Novotný.

Podle něj se na trase mezi Prahou a Košicemi ročně pohybuje více než půl milionu cestujících. Současná nabídka spojení je prý slabá, v čemž společnost vidí zajímavou příležitost. Konkrétní odjezdové časy černých vlaků jsou dosud v jednání se správci železniční infrastruktury v Česku i na Slovensku.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Majitel Zásilkovny zvýšil ve čtvrtletí tržby o 163 procent na miliardu

Skupina Packeta, která provozuje službu Zásilkovna, zvýšila v prvním čtvrtletí tržby o 163 procent na 1,09 miliardy korun. Počet přepravených zásilek v době koronavirových uzávěr obchodů stoupl o 158 procent na 16,9 milionu. Firma to v úterý uvedla v tiskové zprávě.

Zvyšoval se počet výdejních míst skupiny, za první tři měsíce letošního roku vzrostl jejich počet o téměř 1000 na více než 6800, z toho 4650 bylo v České republice. K rekordním výsledkům Packety podle výkonné ředitelky Simony Kijonkové výrazně přispěly všechny trhy, na kterých skupina působí. Vedle Česka rostla v Německu, Maďarsku, Polsku, Rumunsku i na Slovensku.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Výbuch ve Vrběticích znehodnotil okolní pozemky a znemožnil jejich využití, obce žádají stamilionové kompenzace

Obce a lidé z okolí vrbětického areálu, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, žádají stát o odškodnění v řádu stovek milionů korun. Kvůli explozím a zásahu složek integrovaného záchranného systému, který skončil až loni, nemohli majitelé hospodařit na stovkách hektarů pozemků. Byly znehodnoceny, událost snížila cenu nemovitostí, měla i dopad na kvalitu života obyvatel, řekl v úterý novinářům europoslanec a advokát čtyř postižených obcí Stanislav Polčák.

Přímé škody na majetku obcí Vlachovice, Haluzice a Lipová a města Slavičína se podle něj pohybují okolo 80 milionů korun. Další škody způsobené obcím a obyvatelům odhadl na stovky milionů korun. Nároky by se podle Polčáka mohly hradit ze zvláštního fondu, jehož vznik obce iniciují. "Obce očekávají, že by se státem mohly dospět k dohodě nejpozději v září, což je i tak sedm let od výbuchu," uvedl Polčák.

Dosud obdrželi v roce 2015 pouze obyvatelé tří dotčených obcí odškodnění 3100 korun, a to za evakuaci po explozích. "Náležitém u odškodnění bránilo provádění záchranných prací, které byly ukončeny teprve na podzim loňského roku, a dále nezjištění skutečného viníka události. Pevně věříme, že s ohledem na nově zjištěné informace nyní stát k odškodnění přistoupí zodpovědně a především rychle," uvedl Zdeněk Hověžák (STAN), starosta Vlachovic, jejichž součástí jsou i Vrbětice.

Obce dále požádaly vládu a ministerstva obrany, vnitra a financí, aby byli v přiměřené době pohnáni k odpovědnosti viníci tragédie, i pokud by byli ve spojení s cizí státní mocí. Navrhly také adekvátní směnu vhodných pozemků ve vlastnictví státu s pozemky dotčenými mimořádnými událostmi. Požadují zabezpečení hloubkového pyrotechnického průzkumu na zasažených pozemcích. "Návrhy nyní budou projednávat zastupitelstva jednotlivých obcí," řekl Polčák.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Bulharský prezident jmenoval svého spolupracovníka Janeva šéfem dočasné vlády

Bulharský prezident Rumen Radev jmenoval svého spolupracovníka Stefana Janeva šéfem dočasné vlády, která má zemi dovést k červencovým volbám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy