Aplikace pozná účinek antibiotik. Projekt Lékařů bez hranic má pomoci chudým státům

Ekonomika Ekonomika - za podpory: logo google.org
30. 11. 2022 14:01
Odolnost bakterií vůči antibiotikům způsobila v roce 2019 celosvětově téměř 1,3 milionu úmrtí a experti ji označují za rostoucí hrozbu. Nebezpečí představuje pro vyspělé i rozvojové státy. V zemích třetího světa ale může doktorům pomoci aplikace Antibiogo, vyvinutá organizací Lékaři bez hranic. Aplikace, která získala grant od platformy Google.org, umí určit citlivost bakterií na daná antibiotika.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Nadměrné užívání antibiotik v populaci vede k tomu, že na některé odolné bakterie přestávají fungovat. Odborníci odhadují, že šíření antimikrobiální rezistence způsobí do roku 2050 až 10 milionů úmrtí ročně a v příštích 50 letech se stane hlavní příčinou úmrtí na celém světě.

Rozpoznat odolnost bakterie na určité antibiotikum je o to těžší pro lékaře v rozvojových státech, které běžně nedisponují testy citlivosti na antibiotika - tedy takzvanými antibiogramy. Jde o testy, které pro pacienta umožní vybrat nejvhodnější antibiotika.

Primárně pro chudé státy má proto sloužit aplikace Antibiogo, kterou vyvinuli odborníci z neziskové organizace Lékaři bez hranic. Jde o první mobilní aplikaci na bázi umělé inteligence pro testování rezistence na antibiotika, která získala certifikaci jako zdravotnický prostředek. Vývojáři aplikaci navrhli tak, aby pomáhala předepisovat správná antibiotika statisícům lidí po celém světě.

Lékařům bez hranic se pro rozvoj aplikace v roce 2019 podařilo získat podporu v rámci grantové výzvy Google.org Impact Challenge pro region střední a východní Evropy. Google.org, filantropická odnož této technologické firmy, podpořila projekt téměř 32 miliony korun a zahrnula jej do programu Google.org Fellowship. Díky tomu na vývoji aplikace pro Lékaře bez hranic pracovaly dva týmy softwarových inženýrů z Googlu vždy na šest měsíců pro bono.

"Pracovat pro projekt, který může zachraňovat životy, pro mě bylo velmi napínavé," popisuje český softwarový inženýr z Googlu Jakub Adámek, který s vývojem aplikace pomáhal. 

Aplikace založená na umělé inteligenci byla vytvořena tak, aby fungovala i offline. Vyžaduje tak pouze přístup k chytrému telefonu.

"Týmový duch a naše produktivita byly výjimečné, i když jsme pracovali uprostřed pandemie koronaviru a nikdy se osobně nesetkali," doplňuje Mary Koliadenko, softwarová inženýrka, která se rovněž účastnila programu Google.org Fellowship.

Volně dostupná pro všechny

Aplikace má najít uživatele hlavně mezi lékaři ze zemí třetího světa. Po získání poslední certifikace plánované na rok 2023 má být volně dostupná všem zdravotníkům v rozvojových zemích. 

"Díky aplikaci Antibiogo bude moct každý technik v rozvojové zemi přečíst a interpretovat antibiogram rovnou na svém telefonu a bude vědět, vůči jakým látkám je bakterie zodpovědná za infekci pacienta rezistentní," vysvětluje pro web Lékaři bez hranic doktorka Nada Malou, vedoucí programu pro vývoj této aplikace.

Aplikaci označuje za nový diagnostický nástroj, který pomůže zpřístupnit vysoce kvalitní bakteriologické testy, aniž by byla nutná přítomnost mikrobiologa.

Podle Malou je aplikace Antibiogo inovativní také v tom, že odpovídá potřebám zemí s omezenými prostředky. "Na vývoji spolupracovali uživatelé žijící v rozvojových zemích, kteří také poskytli data, s nimiž pracují, a aplikace se testovala přímo na pacientech, kteří z ní budou mít největší užitek," dodává lékařka.

Program Google.org Impact Challenge momentálně běží také v Česku, zaměřuje se na podporu projektů, které pomáhají řešit digitální inkluzi a vzdělávání v oblasti digitálních dovedností. V příštích dvou letech rozdělí neziskovým organizacím a sociálním podnikům v přepočtu 81 milionů korun, některým poskytne i své experty. Organizace se mohou hlásit až do 20. ledna 2023.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Úřady by mohly do konce roku digitalizovat vyřizování všech dávek, říká Jurečka

Všechny dávky budou možná lidé moci od příštího roku vyřizovat digitálně. On-line by se neměla dát podat jen žádost, ale elektronický by měl být celý proces. Úřady by si také měly co nejvíc údajů vyměňovat a obstarat samy. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Možnost vyřizovat dávky jako dosud dál zůstane.

"Do konce roku máme ambici, aby všechny dávky byly plně digitalizované. V tento okamžik je to šest dávek," uvedl Jurečka.

Ministerstvo práce léta sklízelo kritiku za stav digitalizace. Elektronicky začaly úřady práce s klienty komunikovat víc až za covidové epidemie, kdy bylo dočasně možné posílat žádosti a ofocené doklady elektronicky. On-line žádaly pak i firmy o příspěvek na mzdy z programu Antivirus. V minulém roce zákon umožnil dokládání elektronických záznamů či kopií dokumentů natrvalo. On-line se dá podat žádost o příspěvek na bydlení, rodičovskou a přídavky na děti. Do výčtu patří i humanitární dávka pro uprchlíky, solidární příspěvek za ubytování běženců a loňský bonus 5 tisíc korun na dítě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy