Z Česka zmizela třetina ruských turistů. Přijelo víc Němců, Slováků i Číňanů

Tereza Holanová Tereza Holanová
Aktualizováno 9. 2. 2016 15:31
Počet českých a zahraničních turistů, kteří strávili alespoň jednu noc v tuzemských ubytovacích zařízeních, se loni zvýšil o 10,2 procenta. Přibyli přitom hlavně návštěvníci z Česka. Počet turistů z ciziny vzrostl o 7,3 procenta - více přijelo hlavně Němců, Slováků a Američanů. Naopak návštěvníků z Ruska a Ukrajiny významně ubylo.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Krize ruské ekonomiky a sankce Evropské unie kvůli konfliktu s Ukrajinou se projevily i na českém cestovním ruchu. Loni přijelo do tuzemska o třetinu méně Rusů a o desetinu méně Ukrajinců než v roce 2014. Ukazují to dnešní čísla Českého statistického úřadu.

Oproti roku 2014 loni navštívilo Česko o 260 tisíc Rusů méně. Může za to právě slabá ruská ekonomika, říká odborník na hotelnictví ve společnosti PwC ČR Jan Musil. Turistů z Ruska rapidně ubývá už druhým rokem. Ve srovnání s rokem 2013 jich loni bylo v Česku o 43 procent méně.

Počet Ukrajinců, kteří v Česku strávili alespoň jednu noc, se snížil o 12 tisíc.

Pokles byl ale podle statistiků vykompenzován vyšší návštěvností z jiných zemí. Němců se v Česku ubytovalo o 196 tisíc více - meziroční růst dosáhl 12,6 procenta. Právě návštěvníci z Německa tvoří nejpočetnější skupinu zahraničních turistů v Česku, loni jich přijelo 1,75 milionu. Počet slovenských turistů se zvýšil o 72 tisíc (o 14,6 procenta) a Američanů v Česku přespalo o 66 tisíc víc (14,9 procenta).

Roste také zájem turistů z Asie. Čínských občanů se ubytovalo o 35,3 procenta více než před rokem, hostů z Jižní Koreje o 31,8 procenta více.

Odkud loni přijelo do Česka nejvíce turistů:

Země Počet ubytovaných turistů Meziroční změna
1. Německo 1 749 276 + 12,6 %
2. Slovensko  564 496 + 14,6 %
3. USA 507 376 + 14,9 %
4. Polsko 467 285 + 4,1 %
5. Velká Británie 441 516 + 11,1 %

Celkový počet tuzemských i zahraničních hostů, kteří se loni alespoň na jednu noc ubytovali v Česku, vzrostl podle statistiků o 10,2 procenta na téměř 17,2 milionu. Tuzemské hotely a další ubytovací zařízení tak využilo nejvíce lidí za posledních patnáct let - například za rok 2014 eviduje ČSÚ 15,6 milionu turistů, a v předkrizovém roce 2007 dokonce jen 12,96 milionu osob.

Počet zahraničních návštěvníků loni meziročně stoupl o 7,3 procenta, Čechů o 13,3 procenta. Počet nocí, které lidé strávili v hotelích či penzionech, se zvýšil o 9,6 procenta. 

Podle Musila letos opět pomohou turistickému ruchu hlavně Češi. Část z nich totiž zřejmě bude kvůli geopolitickým rizikům trávit dovolenou raději "doma". Počet zahraničních turistů by naopak mohl ze stejného důvodu klesnout. "Na rozdíl od loňského roku se v Česku neočekávají žádné tak významné události, jako bylo hokejové mistrovství světa a další šampionáty," dodává Musil. 

Chtěl jsem jen promítnout kamarádům v kavárně fotky z cest, teď mám nabídky od nakladatelství a dal jsem výpověď v práci, říká Ladislav Zibura, který ma za sebou pěší pouť do Říma nebo Jeruzaléma | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 31 minutami

Pacient, kterému byl podáván Remdesivir, se uzdravuje, brzy bude odpojen od plicní ventilace

Pacient, jemuž byl podáván experimentální lék Remdesivir, je při vědomí a podle ošetřujícího lékaře ve fázi uzdravování, nyní si postupně odvyká na plicní ventilaci. "Dosud ale nevíme, zda Remdesivir byl tím zásadním, co mu pomohlo, tudíž bych se k tomu léku tolik neupínal," uvedl ošetřující lékař pacienta Martin Balík.

Zdroj: ČTK , Domácí
Další zprávy