Z Česka zmizela třetina ruských turistů. Přijelo víc Němců, Slováků i Číňanů

Tereza Holanová Tereza Holanová
Aktualizováno 9. 2. 2016 15:31
Počet českých a zahraničních turistů, kteří strávili alespoň jednu noc v tuzemských ubytovacích zařízeních, se loni zvýšil o 10,2 procenta. Přibyli přitom hlavně návštěvníci z Česka. Počet turistů z ciziny vzrostl o 7,3 procenta - více přijelo hlavně Němců, Slováků a Američanů. Naopak návštěvníků z Ruska a Ukrajiny významně ubylo.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Krize ruské ekonomiky a sankce Evropské unie kvůli konfliktu s Ukrajinou se projevily i na českém cestovním ruchu. Loni přijelo do tuzemska o třetinu méně Rusů a o desetinu méně Ukrajinců než v roce 2014. Ukazují to dnešní čísla Českého statistického úřadu.

Oproti roku 2014 loni navštívilo Česko o 260 tisíc Rusů méně. Může za to právě slabá ruská ekonomika, říká odborník na hotelnictví ve společnosti PwC ČR Jan Musil. Turistů z Ruska rapidně ubývá už druhým rokem. Ve srovnání s rokem 2013 jich loni bylo v Česku o 43 procent méně.

Počet Ukrajinců, kteří v Česku strávili alespoň jednu noc, se snížil o 12 tisíc.

Pokles byl ale podle statistiků vykompenzován vyšší návštěvností z jiných zemí. Němců se v Česku ubytovalo o 196 tisíc více - meziroční růst dosáhl 12,6 procenta. Právě návštěvníci z Německa tvoří nejpočetnější skupinu zahraničních turistů v Česku, loni jich přijelo 1,75 milionu. Počet slovenských turistů se zvýšil o 72 tisíc (o 14,6 procenta) a Američanů v Česku přespalo o 66 tisíc víc (14,9 procenta).

Roste také zájem turistů z Asie. Čínských občanů se ubytovalo o 35,3 procenta více než před rokem, hostů z Jižní Koreje o 31,8 procenta více.

Odkud loni přijelo do Česka nejvíce turistů:

Země Počet ubytovaných turistů Meziroční změna
1. Německo 1 749 276 + 12,6 %
2. Slovensko  564 496 + 14,6 %
3. USA 507 376 + 14,9 %
4. Polsko 467 285 + 4,1 %
5. Velká Británie 441 516 + 11,1 %

Celkový počet tuzemských i zahraničních hostů, kteří se loni alespoň na jednu noc ubytovali v Česku, vzrostl podle statistiků o 10,2 procenta na téměř 17,2 milionu. Tuzemské hotely a další ubytovací zařízení tak využilo nejvíce lidí za posledních patnáct let - například za rok 2014 eviduje ČSÚ 15,6 milionu turistů, a v předkrizovém roce 2007 dokonce jen 12,96 milionu osob.

Počet zahraničních návštěvníků loni meziročně stoupl o 7,3 procenta, Čechů o 13,3 procenta. Počet nocí, které lidé strávili v hotelích či penzionech, se zvýšil o 9,6 procenta. 

Podle Musila letos opět pomohou turistickému ruchu hlavně Češi. Část z nich totiž zřejmě bude kvůli geopolitickým rizikům trávit dovolenou raději "doma". Počet zahraničních turistů by naopak mohl ze stejného důvodu klesnout. "Na rozdíl od loňského roku se v Česku neočekávají žádné tak významné události, jako bylo hokejové mistrovství světa a další šampionáty," dodává Musil. 

Chtěl jsem jen promítnout kamarádům v kavárně fotky z cest, teď mám nabídky od nakladatelství a dal jsem výpověď v práci, říká Ladislav Zibura, který ma za sebou pěší pouť do Říma nebo Jeruzaléma | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 6 minutami

Piráti budou usilovat o předčasné volby, Bartoš chce jednat s ostatními stranami i se Zemanem

Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona Senátem usilovat o to, aby se konaly předčasné volby. Předseda strany Ivan Bartoš ve sněmovně novinářům řekl, že kvůli tomu osloví k jednání ostatní strany včetně vládního ANO. O schůzku požádá i prezidenta Miloše Zemana. Rozpuštění sněmovny považuje za lepší variantu, než vyslovení nedůvěry kabinetu.

"Jako první krok se pokusíme vyvolat předčasné volby hned poté, co Senát schválí volební zákon a ten bude podepsán prezidentem. Podle nás je to jediná správná možnost, která umožní znovu rozdat politické karty," uvedl Bartoš. Pokud by sněmovna hlasovala o nedůvěře vládě, Piráti a STAN by kabinet nepodpořili, rozpuštění komory a nové volby ale pokládají za vhodnější.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Prezident Čadu Idriss Déby zemřel na frontové linii. Zemi povede jeho syn

Zemřel prezident Čadu Idriss Déby, který byl 11. dubna zvolen na další prezidentský mandát. Oznámila to armáda. Její mluvčí citovaný agenturou AFP oznámil, že prezident zemřel na následky zranění, jež utrpěl o víkendu na severu země, kde armáda bojuje s povstalci.

Právě dnes na základě předběžných výsledků vyhlásili Débyho vítězem prezidentských voleb. Osmašedesátiletý politik tak získal už šestý mandát. Armáda uvedla, že nejvyšší funkci dočasně přebírá Débyho syn Mahamat Kaká.

Členové jeho kampaně v pondělí oznámili, že se prezident vydal na frontu, aby se připojil k armádním oddílům, jež bojují proti teroristům. Armáda v pondělí oznámila, že s Frontou pro změnu a svornost v Čadu (FACT) bojuje od 11. dubna a že v bitvách přišlo o život 300 rebelů a pět vojáků.

Povstalci, kteří působí v libyjském pohraničí, ve volební den napadli pohraniční post a začali postupovat jižně do Čadu.

Déby se dostal k moci v roce 1990 a patřil k nejdéle vládnoucím prezidentům na kontinentě.

"S velkou bolestí Čaďanům oznamujeme, že dnes, v úterý 20. dubna 2021 zemřel prezident Déby," sdělil armádní mluvčí Azem Bermandoa Agouna.

před 1 hodinou

Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta. Zákon podepsal Zeman

Za prodej potravin dvojí kvality v tuzemských obchodech bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

"Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech. Zastánci argumentovali například zvýšením potravinové soběstačnosti. Odpůrci naproti tomu varovali před možným zdražením a nedostatkem. Kvůli návrhu hrozila Evropská komise Česku žalobou. Sněmovna nejprve kvóty na návrh poslanců SPD do novely vložila, ale pak je na návrh Senátu opět vyřadila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy