Kvůli krizi nadacím a fondům chybí peníze

Dalibor Dostál
16. 4. 2012 21:52
Organizace a sdružení hledají nové způsoby financování. DMS je jedním z nich
Dárcovská SMS patří ke známkám důvěryhodnosti nadace.
Dárcovská SMS patří ke známkám důvěryhodnosti nadace. | Foto: Ondřej Besperát

Hledání nových zdrojů financování je pro řadu nadací cestou, jak se vypořádat s návratem ekonomické recese. Vyplynulo to z členského setkání „Fundraising v době krize", které uspořádalo Fórum dárců.

Důsledky recese přitom různé nadace pociťují odlišně. „Loni jsme rozdělili 47 milionů, rok předtím 60 milionů. Loni se nám přitom podařilo získat také 60 milionů, jenomže prosinec jsme měli tak silný, že  jsme již peníze nestihli rozdělit. Proto bych řekla, že podpora je fakticky stejná," nezaznamenala žádné větší dopady krize ředitelka Konta bariéry Božena Jirků.

Většina nadací však vysychání finančních zdrojů pocítila. Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením letos například neuspořádá hudební festival Žiju stejně jako ty. Ten  pravidelně upozorňoval na problém zaměstnávání zdravotně postižených. "Z podobného důvodu skončila i řada vzdělávacích akcí," říká ředitelka NFOZP Hana Potměšilová.

Česká charita se musí již čtyři roky vyrovnávat s klesající podporou firem. Právě proto je pro ni velmi důležité získávat peníze od individuálních dárců. Jednou z osvědčených cest se staly za posledních osm let dárcovské SMS.

Mnoho povolaných...

„Sbírka Pomozte dětem je veřejnosti velmi dobře známá, díky tomu a také díky partnerství s Českou televizí  tvoří příjem z DMS více než třetinu našich individuálních příspěvků.  Protože  se zvyšuje konkurence organizací  využívajících DMS jako fundraisingový nástroj, není už tak snadné udržet si výši podpory, jak tomu bylo v minulosti.  Z toho důvodu se snažíme  přicházet stále s  novými nápady, které budou  veřejnost  co nejvíc  motivovat k posílání zpráv. V tuto chvíli stojíme před rozhodnutím, zda otevřít DMS jako možnost přispívání veřejnosti i na další projekty Nadace rozvoje občanské společnosti," uvedla  ředitelka Nadace rozvoje občanské společnosti Hana Šilhánová.

Řada nadací se učí pracovat také s novou, roční formou DMS. „Je to jednoduchá věc, třicet korun měsíčně dvanáctkrát po sobě," popsala ředitelka Fóra dárců Klára Šplíchalová. Důležité podle ní také je, jakým způsobem vysvětlí veřejnosti způsob fungování nového typu déemesky organizace, která ji nabízí.

DMS jako punc kvality

„I když je třicet korun drobná částka, lidé si jejím prostřednictvím vytvářejí vztah ke konkrétní  organizaci. Když jsme si dělali šetření v rámci výzkumu veřejného mínění, ukázalo se, že dárcovská  SMS bývá často pro veřejnost první zkušenost, kdy zkusí darovat, a když jim to vydrží, pak rádi pošlou další peníze nebo se jinak zapojí," vysvětlila Klára Šplíchalová.

Pro nadace a další neziskové organizace přitom DMS neznamená jen zdroj příjmů. „Ač jsou tady i dobří hráči, kteří DMS nemají, tak obecně hodnotí veřejnost neziskovku, která má DMS, jako prověřenou organizaci. Je řada menších organizací, pro které je získání DMS něco úžasného a jejich okolí je pak vnímá, že jsou dobří a kvalitní. V regionech jim to velmi pomáhá, mají punc kvality," upozornila Hana Potměšilová.  „Je to známka, která měří důvěryhodnost dané nadace," doplnila Božena Jirků.

------------------------------

Nadace v České republice. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 2 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy