Kvůli krizi nadacím a fondům chybí peníze

Dalibor Dostál
16. 4. 2012 21:52
Organizace a sdružení hledají nové způsoby financování. DMS je jedním z nich
Dárcovská SMS patří ke známkám důvěryhodnosti nadace.
Dárcovská SMS patří ke známkám důvěryhodnosti nadace. | Foto: Ondřej Besperát

Hledání nových zdrojů financování je pro řadu nadací cestou, jak se vypořádat s návratem ekonomické recese. Vyplynulo to z členského setkání „Fundraising v době krize", které uspořádalo Fórum dárců.

Důsledky recese přitom různé nadace pociťují odlišně. „Loni jsme rozdělili 47 milionů, rok předtím 60 milionů. Loni se nám přitom podařilo získat také 60 milionů, jenomže prosinec jsme měli tak silný, že  jsme již peníze nestihli rozdělit. Proto bych řekla, že podpora je fakticky stejná," nezaznamenala žádné větší dopady krize ředitelka Konta bariéry Božena Jirků.

Většina nadací však vysychání finančních zdrojů pocítila. Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením letos například neuspořádá hudební festival Žiju stejně jako ty. Ten  pravidelně upozorňoval na problém zaměstnávání zdravotně postižených. "Z podobného důvodu skončila i řada vzdělávacích akcí," říká ředitelka NFOZP Hana Potměšilová.

Česká charita se musí již čtyři roky vyrovnávat s klesající podporou firem. Právě proto je pro ni velmi důležité získávat peníze od individuálních dárců. Jednou z osvědčených cest se staly za posledních osm let dárcovské SMS.

Mnoho povolaných...

„Sbírka Pomozte dětem je veřejnosti velmi dobře známá, díky tomu a také díky partnerství s Českou televizí  tvoří příjem z DMS více než třetinu našich individuálních příspěvků.  Protože  se zvyšuje konkurence organizací  využívajících DMS jako fundraisingový nástroj, není už tak snadné udržet si výši podpory, jak tomu bylo v minulosti.  Z toho důvodu se snažíme  přicházet stále s  novými nápady, které budou  veřejnost  co nejvíc  motivovat k posílání zpráv. V tuto chvíli stojíme před rozhodnutím, zda otevřít DMS jako možnost přispívání veřejnosti i na další projekty Nadace rozvoje občanské společnosti," uvedla  ředitelka Nadace rozvoje občanské společnosti Hana Šilhánová.

Řada nadací se učí pracovat také s novou, roční formou DMS. „Je to jednoduchá věc, třicet korun měsíčně dvanáctkrát po sobě," popsala ředitelka Fóra dárců Klára Šplíchalová. Důležité podle ní také je, jakým způsobem vysvětlí veřejnosti způsob fungování nového typu déemesky organizace, která ji nabízí.

DMS jako punc kvality

„I když je třicet korun drobná částka, lidé si jejím prostřednictvím vytvářejí vztah ke konkrétní  organizaci. Když jsme si dělali šetření v rámci výzkumu veřejného mínění, ukázalo se, že dárcovská  SMS bývá často pro veřejnost první zkušenost, kdy zkusí darovat, a když jim to vydrží, pak rádi pošlou další peníze nebo se jinak zapojí," vysvětlila Klára Šplíchalová.

Pro nadace a další neziskové organizace přitom DMS neznamená jen zdroj příjmů. „Ač jsou tady i dobří hráči, kteří DMS nemají, tak obecně hodnotí veřejnost neziskovku, která má DMS, jako prověřenou organizaci. Je řada menších organizací, pro které je získání DMS něco úžasného a jejich okolí je pak vnímá, že jsou dobří a kvalitní. V regionech jim to velmi pomáhá, mají punc kvality," upozornila Hana Potměšilová.  „Je to známka, která měří důvěryhodnost dané nadace," doplnila Božena Jirků.

------------------------------

Nadace v České republice. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 7 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy