Kvalita benzinu a nafty se zlepšila, ukázaly kontroly ČOI

Petr Kučera Petr Kučera
19. 1. 2015 12:00
Normy loni nesplnilo 0,9 procenta vzorků benzinu a 2,2 procenta vzorků nafty.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Podíl nekvalitních pohonných hmot v Česku loni klesl. Normy nesplnilo jen devět vzorků benzinu z celkově odebraných 1007 vzorků, tedy 0,9 procenta. U nafty bylo 27 závadných vzorků z celkového počtu 1202, tedy 2,2 procenta. Vyplývá to ze statistiky České obchodní inspekce, která kontroly provádí.

V roce 2013 dosáhl podíl nekvalitního benzinu 2,5 procenta, v předchozích letech 1,8 procenta (2012) a 2,1 procenta (2011). Podíl nekvalitní nafty v roce 2013 dosáhl 3,2 procenta, v předchozích letech čtyři procenta (2012) a šest procent (2011).

Nejvyšší podíl nevyhovujících vzorků – 13,3 procenta – loni inspekce objevila u paliva FAME, tedy u bionafty. Z třiceti jich neprošly čtyři. Oproti předchozímu roku výrazně stouplo porušení norem u LPG, paliva pro auta s plynovým pohonem. Neprošlo 37 z celkem 302 odebraných vzorků, což jsou 12,3 procenta.

Konkrétní údaje o čerpacích stanicích s nekvalitním palivem zatím nejsou kompletně k dispozici. ČOI je zveřejňuje se zpožděním až poté, co ukončí správní řízení a rozhodnutí o pokutě nabudou právní moci. Nový přehled pravomocných pokut uložených v loňském roce zveřejnil online deník Aktuálně.cz v pátek, nelze jej však zcela ztotožňovat s výše uvedenou statistikou kontrol provedených v roce 2014.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V centru Bratislavy zemřel po střetu s útočníkem cizinec. Podezřelý z místa neštěstí utekl

V centru Bratislavy v neděli po střetu s neznámým útočníkem zemřel cizinec. Informovala o tom slovenská média. Policie incident potvrdila, bližší údaje o oběti neuvedla, útočník z místa činu uprchl. Nejde o první podobný případ v centru slovenské metropole, například loni na jaře tam po napadení útočníkem zemřel Filipínec.

Policisté a záchranáři byli časně ráno přivoláni k osobě v bezvědomí, která se nacházela na bratislavském náměstí SNP u historického centra města. Podle televize Joj se obětí útoku stal patrně dvaadvacetiletý muž původem zřejmě z některé z balkánských zemí.

Podle policejní mluvčí Lucie Mihalíkové neznámý muž po předchozím konfliktu poškozeného fyzicky napadl a následně utekl. Televize Markíza uvedla, že útočník kopl svou oběť do hlavy. Policie vybídla svědky, aby se přihlásili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy