Kuťa, štola i kapustnica. Nahlédněte do štědrovečerní tabule cizinců v Česku

ada ada
24. 12. 2018 16:23
V Česku dlouhodobě pobývá téměř 530 tisíc cizinců, ukazují aktuální data Českého statistického úřadu. Většina národností má na Vánoce specifické stravovací návyky, které dodržují i mimo svou rodnou zem. Jiní Vánoce neslaví vůbec, ale přizpůsobují se zdejším zvykům. Jakou štědrovečerní tabuli volí ty nejpočetněji zastoupené národnosti u nás?
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock
Foto: Thinkstock

Tradice není vždy pevná. Různorodosti se přizpůsobují i obchody

V Česku dlouhodobě pobývá více než půl milionu cizinců, ukazují data Českého statistického úřadu. Jaké menu tradičně volí ke Štědrovečerní večeři ty nejpočetněji zastoupené národnosti u nás?

  • Nejčastějším státním občanstvím cizinců s pobytem nad 12 měsíců v Česku je to ukrajinské (23 procent). Následují Slováci s 22 procenty, dále Vietnamci (12 procent), Rusové (7 procent) a Němci se čtyřmi procenty.

Většina národností má na Vánoce specifické stravovací návyky, které dodržují i mimo svou rodnou zem. Například Ukrajinci a Rusové slaví pravoslavné Vánoce až v lednu a s daleko více chody než jsou česká tři nebo čtyři jídla. Vietnamci zase Vánoce neslaví vůbec, ti v Česku se ale snadno dokáží přizpůsobit místním zvykům.

Ani Češi nedrží vánoční tradice striktně a dokáží experimentovat. V obchodech sáhnou na Vánoce nejen po kaprovi, ale například i po kuřecím, krůtím, vinné klobáse či dokonce po hlemýždích. Podle obchodů je stále oblíbenější také losos či mořské plody.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy